iPhone 13 Nasıl Olacak?

iPhone 13 nasıl olacak? iPhone 13 özellikleri, kamera geliştirmeleri, yenilikleri, kısacası iPhone 13 hakkında her şey bu yazıda güncel şekilde bir arada!

iPhone 13 Hakkında Her Şey

iPhone 13 Nasıl Olacak?
iPhone 13 Nasıl Olacak?

iPhone 13 nasıl olacak, ne gibi yenilikler bizleri bekliyor olacak hepsini zamanla güncelleyerek bu yazımızda derliyoruz olacağız.

Değerli WidgetUp okuyucuları zaten biliyor, iPhone 12 Nasıl Olacak adlı yazımızda iPhone 12 serisine dair uzun soluklu bir yazı hazırlamıştık. Siz de iPhone 13 ve diğer teknoloji gelişmelerini takip etmek için WidgetUp ile aranızı daha sıkı tutun derim, özleniyorsunuz!

Bu duygu dolu girişin ardından gelelim asıl konumuz olan iPhone 13 haberlerine. iPhone 12 çıkalı daha birkaç oldu belki, biliyorum birçoğumuz hala telefonu mağazada bile gidip göremedi ama bu Apple’ı durdurmuyor!

Biz de iPhone 13 sızıntılarını bir araya getiriyor olacağız. Kısa bir not da düşmek istiyorum doğrusu: bu yazıda iPhone 13 ile ilgili her haberi paylaşmayacağız. Sadece aslı olan ve olması gerçekten muhtemel gelişmeleri derleyeceğiz ki bilgi kirliliği oluşmasın.

O halde kemerleri bağlayın, uzun bir yolculuk olacak!

iPhone 13 Nasıl Olacak?

Apple da tıpkı diğer çoğu şirket gibi pandemi sürecinden olumsuz etkilendi. Belki de iPhone 12 tam anlamıyla bekledikleri gibi piyasaya sürülmedi. Tasarım olarak ikonik köşeli iPhone tasarımına geri dönen Apple beklendiği gibi bu çizgisini önümüzdeki iPhone serisinde de koruyor olacak.

iPhone 13 Son Haberler:

  • 15 Nisan: iPhone 13 tasarım detayları sızdı. Sızan ölçülere göre yeni şablon görseller paylaşıldı.
  • 11 Mart: “iPhone sızıntıları konusunda güvenilir biri olan Ming-Chi Kuo’nun iddiasına göre iPhone 13 modelleri pil konusunda ciddi bir iyileştirme alacak.”
  • 4 Mart: “Söylentilere göre bu sene ekran altına gömülü Touch ID ve Type C girişinin gelmeyeceği kesin.”

iPhone 13 Özellikleri Nasıl Olacak?

Gelin birlikte bu yıl iPhone 13 özelliklerinde görmeyi beklediğimiz gelişmelere bakalım!

iPhone 13 Tasarımı Nasıl Olacak?

iPhone 13 Tasarımı Nasıl Olacak?
iPhone 13 Tasarımı Nasıl Olacak?

Gelin her zaman olduğu gibi ilk olarak tasarım ile başlayalım. Ana hatları ile her ne kadar iPhone 12 çizgisini koruyacak olsa da bazı önemli değişikliler olacak. Hatta beklediğinizden de fazlası!

iPhone 13 serisinin daha küçük çentiğe sahip olacağı neredeyse kesin. Yani tabii Apple açıklamadan kesin demek doğru değil ama yine de önemli ve güvenilir kaynaklar kesin olduğunu söylüyor. Küçük çentik beklentinizi yine de çok büyütmeyin derim. Milimetrelik değişikliklerden söz ediliyor.

14 Nisan’da paylaşılan bu sızıntıya göre iPhone 13 serisi iPhone 12’ye kıyasla biraz daha kalın olacak. Ayrıca küçülen çentik ve büyüyen kamera lensleri dikkat çekiyor. İşte iPhone 13 tasarım detayları:

iPhone 13 Render Görselleri
iPhone 13 Render Görselleri
iPhone 12 ve iPhone 13 Karşılaştırması - Daha Küçük Çentik
iPhone 12 ve iPhone 13 Karşılaştırması – Daha Küçük Çentik

iPhone 13’de Şarj Girişi Olmayacak Mı?

iPhone 13'de Şarj Girişi Olmayacak Mı
iPhone 13’de Şarj Girişi Olmayacak Mı

Ciddi ve çılgın dedikodulardan birisi de iPhone 13 serisindeki bazı modellerde şarj girişinin tamamen kaldırılacağı yönünde. Bu iddia şimdilik iPhone 13 Pro Max modeli için konuşuluyor. Bu konuda kesin bir tahmin henüz yok.

Ancak iPhone 12 ile birlikte duyurulan MagSafe kablosuz manyetik şarj ve AirPods ailesini de hesaba katacak olursak bu iddia gerçeklik payı taşıyor olabilir. Şarj ve kulaklığı bu şekilde halledebilirsiniz ama eğer bu söylenti gerçek olursa farklı cihazlar kablo ile veri transferi tamamen son bulacak gibi görünüyor. Kim bilir belki de Apple çok düşük de olsa Microsoft ile Windows Telefonunuz uygulaması için özel bir anlaşma da yapar. Ama bu sadece bir beklenti.

Daha küçük çentik ve kaldırılan şarj girişi yanı sıra hem tasarımı hem de güvenliği ilgilendiren ciddi bir iddia daha var. Touch ID geri dönüyor olabilir!

iPhone 13 ile Touch ID Geri Dönüyor Olabilir

2020 iPad Air modelinde güç tuşuna entegre edilmiş Touch ID, bu yılın iPhoneları için de söz konusu olacak gibi görünüyor. Ancak gelen diğer söylentilere göre Apple, iPhone 13 serisinin bazı modelleri için ekrana gömülü Touch ID teknolojisini test etmeye başlamış. Bu da beni eğer ki bu testler istenilen sonuçları verirse Pro serisinde ekrana gömülü ve iPhone 13 mini ile iPhone 13 modellerinde güç tuşuna entegre Touch ID görebileceğimizi düşünmeye itiyor. Olası bir senaryo gibi, ne dersiniz?

iPhone 13 Ekranı Nasıl Olacak?

iPhone 12 ile birlikte ekran konusunda eksikliklerini gideren Apple için ProMotion teknolojisi bir ukte olarak kalmıştı adeta. Uzun süre iPhone 12 için 120HZ ProMotion ekranları test eden Apple, 5G ile birlikte kullanıldığında batarya verimliliğini ciddi ölçüde etkilediği için nihai sürüme aktarmayı iptal ederek bu projeyi ertelemişti. Şimdi ise daha güçlü geliyor!

iPhone 13 120HZ Ekran ProMotion Teknolojisi Geliyor

2021 iPhone modellerinde kullanılacak ekranların tamamı için Samsung ile anlaşan Apple’ın, iPhone 13 serisinde 120HZ ekran teknolojisini diğer bir deyişle iPad Pro’da gördüğümüz ProMotion teknolojisine yer vereceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Merak ettiğim konusu ise bu teknoloji sadece iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde mi kullanılacağı. iPhone 12 mini batarya performansını düşünürsek Apple A15Çip ile çılgın bir şeyler yapmadığı sürece iPhone 13 mini modelinde Pro Motion özelliğini göreceğimizi sanmıyorum. Diğer yandan da Apple Silicon M1 gücü aklıma geliyor. Bekleyip göreceğiz…

iPhone 13 Kamerası Nasıl Olacak?

iPhone 13 nasıl olacak diye düşündüğümüzde kabul edelim ki birçok kişi ilk olarak kamera gelişmelerini merak ediyor. Apple bir süredir özellikle video anlamında kamerada telefon dünyasında tek atlı yarışı oynuyor. Bu yıl da bu yarışı bir üst seviyeye taşımak isteyeceğinden eminim.

Geçen yıl eklenen kamera geliştirmeleri özellikle iPhone 12 Pro Max için etkileyici olmuştu. Sadece LiDAR lensi yeterince iyi kullanabildiklerini düşünmüyorum.

Güncelleme: Apple özellikle ultra geniş açılı lens üzerine yoğunlaşacak gibi görünüyor. iPhone 13 yeni bir ultra geniş açılı lens ile gelebilir.

iPhone 13 Tüm Modellerinde LiDAR Sensör Kullanılabilir

Sızıntılara göre Apple bu yıl iPhone 13 modellerinin hepsinde LiDAR sensöre yer verebilir. Eğer bunu yaparsa iPhone 13 Pro Max için ciddi bir yenilik daha söz konusu olabilir.

Bunu yanı sıra, iPhone 12 Pro Max modelinde yer alan Sensor-Shift Optik İmaj Sabitleyicinin bu yıl iPhone 13 Pro modeline de dahil edileceği söyleniyor.

Apple Watch ile iPhone Kilidi Nasıl Açılır?

Yine de birçok kişi bu yıl Apple’dan ciddi kamera gelişmeleri beklemiyor. En azından donanım yönünde. Yine de Apple’ın iPhone 13 modellerinde kamera lenslerini 0.9mm kadar büyüterek düşük ışık ve kararlı çalışma açısından iyileştirmeler yapması muhtemel görünüyor.

iPhone 13 Depolama Seçenekleri Ne Olacak?

  • Bu yıl Apple bir seviye yukarıya çıkabilir. iPhone sızıntıları ile son dönemde iyice gündeme oturan Jon Posser’ın iddiasına göre bu yıl 1TB kapasiteli iPhone 13 görebiliriz.

M1 İşlemcili Mac Alınır Mı? (Video)

iPhone 13 Ne Zaman Çıkacak?

  • Normal bir yıl olmayan 2020 yılı Apple için de sıra dışı geçmişti. Bu yılın daha planlı gittiğine inanıyorum ve bir aksilik yaşamadıkları sürece iPhone 13 modellerini 2021 Eylül ayının 8-15 tarihleri arasında görmeyi bekliyorum.

Android 12 Ne Zaman Gelecek? | Android 12 Çıkış Tarihi

Gelişmelerden anında haberdar olmak için WidgetUp Twitter Hesabımızı takip edebilirsiniz.

Bu yazımızda iPhone 13 nasıl olacak, özellikleri neler olacak ve çıkış tarihi ne zaman gibi soruların cevaplarını derlemeye çalıştık. Bu yazının güncelleneceğini hatırlatalım!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: