iPhone Live Photo Nasıl Tamamen Kapatılır?

iPhone Live Photo özelliği bazen baş belası olabiliyor. Bu yazımızda iPhone Live Photo özelliği nasıl kapatılır ve kapatmanız için bazı sebeplerden bahsedeceğiz.

iPhone Live Photo Nedir?

Apple 2015 yılında iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile birlikte tanıttığı bir özellik olan Live Photo (Hareketli Fotoğraflar), fotoğraf çekerken yaklaşık 1-2 saniyelik kısa bir video karesini de kaydetmenizi sağlıyor.

iPhone 12 Nasıl Olacak? | iPhone 12 Özellikleri

iPhone Live Photo Nasıl Tamamen Kapatılır?
iPhone Live Photo Nasıl Tamamen Kapatılır?

Bir nevi çekim anınızı yansıtan Gif’lerden ibaret. Kısacası Live Photo sayesinde telefonunuz ile fotoğraf çekerken o anı hareketli şekilde sonradan izleyebilme ve bunu videoya dönüştürerek paylaşabilme imkanı sunuyor.

Bu özellik fotoğraf çekim anınızı hareketli şekilde gösterdiği için anılarınızı daha canlı tutuyor. Peki ya Live Photo özelliğinin olumsuz yanları var mı?

Tabii ki var ve şimdi size neden ve hangi durumlarda Live Photo kullanmamanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Neden iPhone Live Photo Özelliğini Kapatmalısınız?

İşte iPhone Live Photo özelliğini kullanmamanız için bazı sebepler…

 1. Düşük Depolamaya Sahip Olanlar: Öncelikle telefonunda depolama sıkıntısı yaşayan kişiler kesinlikle fotoğraf çekerken Live Photo özelliğinin kapalı olduğundan emin olmalı.

  Çektiğiniz fotoğrafın haricinde bir de depolamanızda bir gif kaydettiği için fotoğrafın boyutundan çok daha fazla yer kaplamasına neden oluyor. Eğer çok fazla fotoğraf çekiyorsanız Live Photo çok fazla yer kaplayarak telefonunuzun performansını düşürecektir.
 2. Kalitesi Berbat: Tamam belki anıları saklıyor olabilir. Ancak belki bir gün bunları paylaşırım diye düşünüyorsanız, vazgeçin.

  Çünkü Live Photo saniyede 15 kare gibi düşük bir format ile kayıt gerçekleştirdiğinden çok kalitesiz bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Ayrıca düşük ışıkta çektiğiniz Live Photo’lar çok gren (kumlu) gösteriyor olacak. Kısacası işe yaramazlar.

  Apple henüz Live Photo özelliği için kalite artırma veya düşürme gibi bir seçenek sunmadı. Belki ilerleyen güncellemeler ile birlikte kalite artışı da gerçekleşir. O zamana kadar kalitesiz bir deneyim sunacağı kesin.
 3. Apple Ekosistemi Dışında Açılmıyor: Live Photo’ları harici şekilde video olarak çıkartabiliyorsunuz. Ancak bu dosyaları iCloud dışında bir bulutta saklarsanız erişim sağlayamıyorsunuz. Yüklediğiniz dosyalar boş bir görünümde oluyor.

  Aynı zamanda bu videoları bilgisayarda da oynatmak doğrudan mümkün değil.

Yukarıdaki sebepleri göz önünde bulundurarak iPhone Live Photo özelliğini kullanmanızı tavsiye etmiyorum. En azından düzenli olarak.

Ancak siz de fark etmişsinizdir: Live Photo kamera uygulamasında yukarıdaki sarı simgeye dokununca devre dışı kalıyor ancak kamera uygulamasını kapatıp açtığında yeniden aktif oluyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da çok sinir bozucu bir durum. Çünkü bazen gözden kaçabilir ve gereksiz yere depolamanızda yer kaplamasına sebep olabiliyor.

Peki Live Photo özelliği nasıl tamamen kapatılır?

iPhone Live Photo Nasıl Tamamen Kapatılır?

Gelelim asıl önemli konuya. iPhone Live Photo özelliği doğrudan kamera uygulamasından kapatılamıyor. Ama merak etmeyin. Apple en azından Live Photo özelliği konusunda çok katı değil. Tamamen kapatmanın farklı bir yolu var.

Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 • Kamera uygulamasını açın ve yukarıdaki sarı simgeye dokunarak devre dışı bırakın.
iPhone Live Photo Nasıl Tamamen Kapatılır?
iPhone Live Photo Nasıl Tamamen Kapatılır?
 • Ardından Kamera uygulamasından çıkın ve Ayarlar’a gidin.
 • Ayarlar menüsünden aşağıdaki Kamera sekmesine gidin.
 • İlk seçenek olan Ayaları Koru sekmesine dokunun.
 • Açılan menüde en aşağıda bulunan Live Photo seçeneğini aktif edin.
iPhone Live Photo Ayarlardan Kapatma
iPhone Live Photo Ayarlardan Kapatma
 • Bu yaptığınız ayar sizin Kamera kullanırken Live Photo özelliğini kapatıp kapatmadığınızı saklayacak.
 • Bu şekilde kapalı kullanıyorsanız her defasında kapatmak zorunda kalmayacaksınız.
 • İşte bu kadar!

Bu yazımızda Live Photo nasıl tamamen kapatılır ve neden Live Photo kullanmamalısınız bundan bahsettik.

Peki ya siz Live Photo’yu kullanıyor musunuz? Bu özellikten rahatsız olan ve nasıl kapatılacağını bilmeyen tanıdıklarınız ile bu yazımızı paylaşmayı unutmayın!

WidgetUp’ı Sosyal Medyada Takip Edin

WidgetUp Facebook
WidgetUp Instagram
WidgetUp Pinterest
WidgetUp Twitter
WidgetUp YouTube

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: