iPhone’da Varsayılan Müzik Uygulaması Nasıl Değiştirilir? (iOS 14.5) | (Spotify, YouTube Music…)

iPhone’da varsayılan müzik uygulaması nasıl değiştirilir bu yazımızda anlatıyoruz!

iPhone’da Varsayılan Müzik Tarayıcısı Değiştirme

iPhone'da Varsayılan Müzik Uygulaması Nasıl Değiştirilir? (iOS 14.5)
iPhone’da Varsayılan Müzik Uygulaması Nasıl Değiştirilir? (iOS 14.5)

Apple ekosisteminde yer alan her kullanıcının yaşadığı sorunlardan birisi bu. Bir şeyleri alternatifleriyle değiştirememek. Apple burada tamamen kendi uygulamalarını direterek kullanıcılarını olabildiğince kendi ekosisteminde tutmaya çalışıyor. En azından iOS 14 gelene kadar öyleydi.

iOS 14 ile birlikte bu algısından vazgeçen Apple, nihayet tarayıcı ve Mail gibi uygulamaları alternatifleriyle değiştirebilme seçeneğini sunmuştu. O dönemde yazdığımız iOS 14 Nasıl Olacak adlı yazımızda belirttiğimiz üzere bu konunun müzik uygulaması için de geçerli olacağıydı. Ancak Apple nihai iOS 14 sürümünde bunu kaldırmıştı.

Henüz beta sürecinde olan iOS 14.5 ile gelen yeniliklerden birisi de bu oldu. Artık iOS 14.5+ veya iPadOS 14.5+ sürümlerinde Apple Music uygulaması varsayılan olarak diretilmeyecek. Özellikle Siri kullanımında belirli bir şarkı açma talebinde bulunulduğunda Siri doğrudan Apple Music önerisinde bulunuyordu. Özellikle Spotify veya YouTube Music diye belirtmediğiniz sürece size diyeceği şey “Apple Music uygulamasını indirin” olacaktır.

Spotify HiFi Desteği ile Neleri Değiştirecek?

Nihayet iOS 14.5 ile birlikte iPhone’da varsayılan müzik uygulaması değiştirilebilir durumda olacak. Dilerseniz iOS 14.5 ne zaman çıkacak adlı yazımıza göz atıp iOS 14.5 çıkış tarihi ve yenilikleri gibi detayları güncel şekilde takip edebilirsiniz. Ayrıca yazımızda iOS 14.5 Beta nasıl yüklenir, anlattık.

iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak? | iOS 14.5 Yenilikleri

iOS 14.5 Varsayılan Müzik Uygulaması Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle bu yazı yazıldığında iOS 14.5 Beta sürecindeydi. Nihai sürüm yayınlanmadıysa iOS 14.5 Beta kurmanız gerekiyor.

  • iOS 14.5+ kurulu iPhone’da, Siri’den bir şarkı veya belirli sanatçıyı, albümü çalmasını isteyin.
  • Siri, ekrana gelecek listeden uygulama seçmenizi isteyecek.
  • Çıkan listeden kurulu ve destekli olan müzik uygulamanızı seçin.
  • Bundan sonraki tüm istekleriniz artık seçtiğiniz müzik uygulamasından direkt olarak açılacak.

Not: Şu an için bu seçimi tekrar etmek mümkün değil. Beta 1’de herhangi bir ayar seçeneği de listelenmedi. Ama bu tıpkı varsayılan tarayıcı değiştirme ayarı gibi eklenebilir.

Bu yazımızda iPhone’da varsayılan müzik uygulaması nasıl değiştirilir anlattık. Peki siz iPhone’da hangi müzik uygulamasını kullanıyorsunuz?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: