Kirin 990 En Güçlü Çekirdeği Kullanmıyor

Daha birkaç gün önce Huawei’nin tanıttığı işlemci Kirin 990’nin ARM’nin en güçlü çekirdeğini kullanmadığı ortaya çıktı. Gelin birlikte Huawei’nin en güçlü işlemcisi Kirin 990 neden en güçlü çekirdeği kullanmıyor.

Huawei's most powerful chip does not use ARM's most powerful CPU core
Kirin 990 En Güçlü Çekirdeğe Sahip Değil
Ne?Kirin 990 | Huawei’nin Ürettiği En Son İşlemci
Bilmem GerekenlerKirin 990, Cortex-A77 Çekirdeğini Kullanmıyor

Mate 30’u güçlendirecek olan 5G modeme sahip 7nm teknolojisinde üretilen Kirin 990’un ARM’nin en güçlü çekirdek teknolojisini kullanmadığı ortaya çıktı.

Kirin 990’da 8 işlemci çekirdeği mevcut. Bunların 4’ü Arm Cortex A-76 çekirdeği ile 2.86Ghz hızla çalışırken diğer 4’ü nispeten daha düşük model Cortex A-55 çekirdeği ile 1.96ghz hızla birlikte rutin kullanım için çalışıyor. Asıl soru ise Huawei neden ARM’ın son teknolojisi olan ARM Cortex A-77 işlemci çekirdek teknolojisini kullanmadı?

Bu soru Huawei’nin CEO’su Richard Yu’ya sorulduğunda: bu durumun ABD’nin engel koymasıyla bir alakasının olmadığını söyledi.

ARM Çok Daha Performans Vaat Ediyor

The Kirin 990 SoC will debut on the Huawei Mate 30 line - Huawei's most powerful chip does not use ARM's most powerful CPU core
Kirin 990 Huawei Mate 30’da Kullanılacak

Huawei’nin CEO’su Yu, Kirin 990 işlemcisini “kullanıcı ihtiyaçlarının ötesinde” diye tabir ederken. ARM’nin bildirisine göre yeni çekirdek teknolojisi Cortex A-77 bir önceki modele göre daha fazla güç tüketmeden yaklaşık olarak %20 daha fazla performans vaat ediyor.

Yu, Nedenini Açıkladı

Yu, Huawei’nin yeni model çekirdek teknolojisini bir sonraki işlemci modelinde 5nm mimarisine geçtiği zaman kullanabileceğini söyledi.

Yani kısacası Huawei şu anki teknolojisiyle yeni model çekirdekleri işlemcisinde kullanamıyor.

Kirin 990 işlemcisini kullanacak ilk Huawei modelleri Mate 30 ailesi hakkında detayları buradaki haberimizden öğrenebilirsiniz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: