Koronavirüs iPhone 12 Üretimini Nasıl Etkileyecek?

Koronavirüs iPhone 12 üretimini geciktirebilir mi? Koronavirüs dünya genelinde günlük hayatı durduruyor. Peki bu salgın Apple için ne ifade edecek? iPhone 12 üretimi gecikecek mi?

Koronavirüs iPhone 12 Üretiminde Belirsizlik Yaratıyor

Koronavirüs iPhone 12 Serisini Erteleyecek Mi?
Koronavirüs iPhone 12 Serisini Erteleyecek Mi?

Son zamanlarda Apple’ın iPhone 12 üretimini erteleyebileceği yönünde bazı söylentiler çıkmıştı. Günlük hayatı adeta durduran koronavirüs (Covid 19) tabii ki teknoloji şirketlerinin planlarını da altüst ediyor.

Peki ya koronavirüs iPhone 12 üretimini geciktirecek mi?

Foxconn, iPhone 12 Üretimi İçin Planlanan Programa Uyabiliyor Mu?

Yeni bir gelişmeye göre iPhone üretimlerini yapan firma Foxconn, iPhone 12 üretimi için planlanan programa uygun şekilde ilerliyor.

Ancak yaz aylarında gerçekleşecek seri üretim için diğer tedarikçiler konusunda bazı şüpheler hala mevcut.

Koronavirüs salgını ilk etkilerini göstermeye başladığında bu durum Apple’ın Çin’deki mağazalarını etkilemişti.

Apple Koronavirüs Alarmı Verdi
Apple Koronavirüs Alarmı Verdi

Geçtiğimiz aylarda çıkan bazı söylentilere göre Apple, Covid 19 salgını sebebiyle iPhone 12 tanıtımını ileri bir tarihe erteleyebileceği yönündeydi.

Eylül 2020’de tanıtılması beklenen iPhone 12 serisi beklenen tarihten ileri bir tarihe ertelenebilir. Tanıtım gerçekleşse dahi satış tarihi veya ülkelere dağıtım tarihinde gecikmeler yaşanması ihtimaller dahilinde.

Ancak Bloomberg‘ün bugünkü paylaşımında Foxconn şirketinin iPhone 12 üretiminde programa uygun şekilde ilerlediğini aktardı.

Yaşanan bu Pandemi dünya genelinde ciddi maddi problemler de oluşturuyor. Birçok insanın işsiz kalması gündemde. Tabii ki bu durum da teknoloji dünyasındaki üretim ve dağıtımı da etkileyecektir.

İnsanlar Karantina Altındayken Yeni Bir iPhone Almayı Düşünür Mü?

Bir başka bakış açısı da mutlaka şu olacaktır: İnsanlar evlerinde karantina altındayken gerçekten yeni bir iPhone almayı düşünür mü?

Bu çok önemli bir bakış açısı. Ülkemizdeki iPhone fiyatları bir yanda dursun. Birçok insanın ne kadar işinden uzak kalacağı ya da tüm bu karantina günleri bittiğinde hala para kazanabileceği bir işinin olup olmayacağı da merak konusu.

İnsanlar şu günlerde işlerinden uzak ve geçim problemi yaşayabiliyorlar. En azından önlerindeki birkaç aylık bir belirsizlik var. Üstelik bu salgının ne denli ülkemizi ve günlük hayatı etkileyeceğini tahmin edemiyoruz.

Böyle bir durumda da insanların gelecek yeni iPhone 12 veya başka telefonları almayı normal şartlara göre bir hayli geri plana atacağını düşünüyorum.

Tabii ki bunu düşünen yalnızca ben değilim. Apple şirketinin pazarlama ve reklam sorumluları da satışların düşük olması tehlikesini kesinlikle öngörüyor olmalı.

Apple Koronavirüs Nedeniyle İtalya'daki Mağazalarını Kapattı
Apple Koronavirüs Nedeniyle İtalya’daki Mağazalarını Kapattı

Tüm bunlar göze alındığında şahsen ben Apple’ın iPhone 12 serisini erteleyeceğini veya ileri bir tarihte satışa çıkaracağını tahmin ediyorum. Böylece satışlarda daha az düşüşler yaşamış olacaklar.

Kısacası yeni iPhone 12 özellikleri ne olursa olsun insanlar yeni bir telefon almak için bütçelerini ve önündeki birkaç ayı yeniden değerlendirerek hareket edeceklerdir.

Tabii böylesine alışagelmişliğin dışında bir dünya için teknoloji şirketlerini de zor anlar yaşatacaktır.

Ben geçtiğimiz günlerde tanıtılan Huawei P40 serisinin zaten Google servislerinden yoksun olmasının yanı sıra şimdi koronavirüs sebebiyle ne denli satışlarında düşüklük yaşayacağını merak ediyorum.

Aynı zamanda tanıtılması beklenen iPhone SE2 veya iPhone 9 için de bu durum soru işareti oluşturuyor.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? iPhone 12 satışı ya da üretimi ertelenir mi? Sizce de telefon satışları önümüzdeki birkaç ay içerisinde olumsuz etkilenecek mi?


Görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Daha fazla akıllı telefon, tablet ve giyilebilir teknoloji haberleri için Mobil adlı sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Ayrıca Koronavirüs’ün Dünya üzerindeki şaşırtıcı olumlu etkilerini paylaştığımız Koronavirüs Oksijen Oranı | Dünya’nın Başına Gelen En Güzel Şey adlı yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: