Koronavirüs Oksijen Oranı | Dünya’nın Başına Gelen En Güzel Şey

Koronavirüs Dünya’nın başına gelen en güzel şey cümlesini okuduğunuz anda “ne diyorsun be” dediğinizi tahmin edebiliyorum. Ama bir durun. Söyleyeceklerim var!

Koronavirüs Oksijen Oranı Artırıyor!

Koronavirüs Oksijen Oranı | Dünya'nın Başına Gelen En Güzel Şey

Bunu duymak size çok ilginç geliyor, biliyorum. Aslında bir bakıma manyakça bir görüş de aynı zamanda. Bunun da farkındayı. Fakat bu görüşlerim biraz sonra paylaşacağım verilerle birleştiğinde sizin için çok daha fazla şey ifade edecektir.

Bu yüzden derin bir nefes alın, arkanıza yaslanın ve ben de kabus gibi çöken Koronavirüs ya da Covid 19 virüsü neden Dünya gezegeni için olumlu etkilere de sahip bunu açıklayayım.

Koronavirüs Çok Fazla Can Aldı, Ama!

Maalesef Çin’in Wuhan kentinden yayılan bu virüs dünya genelinde ve ülkemizde birçok kişinin hayatlarını kaybetmesine ve karantina altında kalmalarına yol açtı. Açmaya da devam ediyor.

Bizler şu günlerde evimizde kalıp kendimizi izole ederek Sağlık Bakanlığı’nın çağrılarına kulak vererek bilinçli olmalıyız. Bu sürede çevremizdeki yaşlıları da bilinçlendirmeliyiz tabii ki. Peki ya Koronavirüs bu vahşet ortamının içinde Dünya için ne katkı sağlamış olabilir?

Koronavirüs = Temiz Hava

Dünya genelinde yayılan bu virüs insanları evlerinde kalmaya itiyor. Özellikle Çin gibi büyük nüfuslu ülkelerde oksijen oranları rutin hayatta oldukça düşüktür.

İnsanların evde kalması, dışarıdaki çevreye zararlı otomobiller, fabrikalar vb. unsurların azalmasını sağlıyor. Bu nedenle de Dünya’nın atmosferindeki oksijen oranı artmaya başladı.

Gerek Amazon Ormanları yangınları gerekse Avustralya’da doğal yaşamı mahveden orman yangınları olsun gezegenimizin oksijen oranını ciddi ölçüde tehlikeye attı.

Küresel ısınmadan ötürü dünya genelinde iklim değişikleri, anormal doğa olayları tehlike çanlarının sinyalleri niteliğinde.

Peki gezegeni kurtarmak için ne gerekiyor?

Sanırım bu sorunun en önemli noktası insanoğlunun bilinçli olmasıdır. Ama maalesef birçok insan, geleceğini düşünmeden hareket ediyor.

Gezegenimizin geleceği için Nükleer Santraller kurtarıcı olabilir mi? Bu konuyu ve Microsoft kurucusu Bill Gates’in Dünya’yı kurtarmak için yeni projesi TerraPower’ı aşağıdaki makalemizde ele aldık. Göz atmalısınız!

Koronavirüs Dünya Atmosferinin Temizlenmesini Sağlıyor

Tabii ki bu durum virüsün doğrudan bir etkisi değil. Ancak virüs sebebiyle evlerinde kalmak zorunda olan insanlardan ötürü gezegenimizin oksijen oranı artıyor.

Gelin önemli kuruluşlar tarafından paylaşılan bazı önemli verilere bakalım.

Avrupa Uzay Ajansı verilerine göre aşağıdaki hareketli görselde 2019 aralık ayından itibaren mart ayına kadarki süreçte olan atmosferdeki oksijen temizlenme oranını göreceksiniz.

Koronavirüs Oksijen Oranı Artışı | Çin
Koronavirüs Oksijen Oranı Artışı | Çin

Koronavirüsün etkileri ilk Çin’de görüldüğü andan itibaren insanlar günlük hayatını bırakarak evlerine kapandı. Bu da Çin gibi çok kalabalık bir ülkenin hava sahasını temizleyerek oksijen oranını artırmış oldu.

Koronavirüs Oksijen Artışı Oranı Sağlıyor | Çin
Koronavirüs Oksijen Artışı Oranı Sağlıyor | Çin

Çin’den sonra en büyük Koronavirüs etkileri İtalya’da görüldü. İtalya’da hızla yayılan koronavirüs sonunda Çin’e benzer bir tablo oluşturdu.

Koronavirüs Oksijen Oranı Artışı | İtalya
Koronavirüs Oksijen Oranı Artışı | İtalya

Yukarıdaki görselde de İtalya’nın vakanın ilk görüldüğü 2020 ocak ayından itibaren mart ayına kadar olan süreçteki oksijen oranının artışını göreceksiniz.

Kısacası insanların günlük hayatlarını bırakarak eve kapanmaları doğaya verdiğimiz zararları bir nevi toparlar nitelikte.

Her ne kadar birçok kayıp yaşanmış olsa da belki de hayatlarımızın geri kalanı ve gelecek nesillerimiz için daha temiz havada yaşama şansı doğmuş olabilir.

Günden güne Dünya üzerindeki olumsuz etkilerimiz bir nevi azalmış oldu. Bu sayede insanlık için daha uygun bir yaşam ortamı oluşabilir.

Daha fazla bilim haberleri için Bilim adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: