Kulaklıkla Uyumak Zararlı Mı?

Kulaklıkla uyumak birçoğumuz için vazgeçilmezler arasında. Peki kulaklıkla uyumak zararlı mı?

Uyurken Kulaklık Takmak

Kulaklıkla Uyumak Zararlı Mı
Kulaklıkla Uyumak Zararlı Mı?

Kabul edelim ki günün stresini atmanın en iyi yollarından biri kulaklığı takıp kendimizi bir anlığına dış dünyadan soyutlamak. Gün içerisindeki yaşadığımız stresli anları bizlerden uzak tutmak için ne güzel bir yöntem, öyle değil mi?

Ben de dahil bazı kişiler uykuya dalmak için kulaklıkla uyuyor. Hani bazı sesler size huzur verir ya… Mesela yağmur sesi, yanan bir kamp ateşi sesi, deniz dalgaları veya “beyaz gürültü” (white noise) adı verilen devam eden sesler. Ya da huzur verici bir müzik. Onlarca, yüzlerce seçenek var. Bazen de bir podcast ya da izlemekten bıkmadığınız filmleri bile uyurken dinlemek uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Ancak uykuya dalmak için kulaklıklardan yardım alırken ya kulağınıza kalıcı zararlar veriyorsanız?

Dilerseniz önce kendi alışkanlığımın nasıl başladığından ve rutinlerimden söz edeyim. Daha sonra da asıl konumuza geri dönelim. Böylece daha kolay anlayabilirsiniz.

Uykuya Dalmak İçin Kulaklık Takma Alışkanlığımı Nasıl Edindim?

Şu an iş hayatında bir yetişkin olduğumu göz önüne alırsak bu alışkanlık bana lise yıllarımdan geliyor. Sesler konusunda biraz takıntılı birisiyim. Maalesef çevremizdeki insanlar da bazen çok dikkatsiz olabiliyor. Böyle ufak bir takıntınız varsa ne yazık ki bu zamanla büyüyüp sinirlerinizi yıpratarak uykusuzluğa neden oluyor. O yüzden böyle bir problem yaşıyorsanız direkt olarak kulaklığa alışmaktansa önce bir profesyonel ile görüşmenizi öneririm. Bazı diğer alışkanlıklarınız uyuyamamanıza sebep oluyor olabilir. Bunları kontrol ederek de normal şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Her neyse, çoğu geceleri kulaklıkla birlikte uyuyorum. Bunun için kullandığım birkaç site var. MyNoise ve ASoftMurmur web siteleri ben sık kullandıklarım arasında. Bu iki web sitesinde de birçok çeşitli sesler var. İşin güzel tarafı basit ekolayzır ayarları ile birlikte sesi keyfinize göre düzenleyebilirsiniz. Otomatik durdurma ayarlayarak uyuduktan sonra sesin durmasını da sağlayabiliyorsunuz.

Bunun dışında Apple Music, Spotify gibi müzik dinleme uygulamalarında da çeşitli listeler var.

En büyük kütüphanelerden birisi de şüphesiz ki YouTube. YouTube’da basit aramalar ile binlerce sese ulaşabilirsiniz. Türkçe içerikler daha az olduğundan “relaxing sleep music for deep sleep” gibi İngilizce aralamalar ile yola çıkarak keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kulaklıkla Uyumak Zararlı Mı?

Size kendi alışkanlıklarımdan bahsedip ve baz kaynaklar sunduğuma göre artık asıl önemli noktaya gelebiliriz. Kulaklıkla uyumak zararlı mı veya uyurken müzik dinlemek işitme kaybına neden olur mu?

Aktif Gürültü Engelleme Zararlı Mı?

Bunun için birçok araştırma makalelerini okudum. Yazı sonunda da bu kaynakları paylaşıyor olacağım.

Kulaklıkla uyumak zararlı mı sorusu tam olarak alışkanlığınıza ve bilinçli olmanıza bağlı bir konu. Eğer %30’dan fazla düzeylerde dinliyorsanız zamanla işitme sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Uyanıkken ses yüksekliğini kontrol edebiliyoruz ama uykuda bu mümkün değil. Siz uyumadan sesi ayarlamış olabilirsiniz ama uyku esnasında dinlediğiniz müziğin belli bölümlerinde ses yükselebilir. Bu da sabah uyandığınızda kulaklarınızda ağrı hissetmenize yol açacaktır.

Kulaklıkla Uyumanın Zararları Neler?

  • Uyurken kulaklık takmak uzun süreli kullanımda işitme kaybına veya kulağınızda iltihap oluşmasına neden olabilir. İşitme kaybı uyurken sürekli şekilde maruz kalınan yüksek sesten kaynaklanır.
  • İltihap riski ise hava almayın yapıdaki silikonlu kulaklıkların kulak hava yolunu tamamen tıkamasından ötürü kulak sıvısı normal akışını gerçekleştiremediği için.
  • Yine kalitesiz silikonlu kulaklıklar kulak deliğinizin çevresindeki deriyi zamanla aşındırır.
  • Uzun süreli yüksek ses, kalitesiz uykuya sebep olacağı gibi tüm gün baş ağrısına yol açabilir.
  • Alarm veya acil durum seslerini duymanızı engelleyebilir.

Kulaklıkla Uyurken Yapmamanız Gerekenler

  • Ses yüksekliğini %30-40 düzeyinden yukarıda tutmayın.
  • Silikonlu kulaklıkları kullanmaktan kaçının ya da tamamen kulağınıza yerleştirmeyin. Çünkü kulak hava akışını tıkayarak kulak sıvınızın akışını engeller. Zamanla deri hastalıklarına da yol açabilir.
  • Dinleyeceklerinizin listesini yapın ve öncesinde kontrol etmeden uyumayın. Zaman zaman aşırı ses yükselmeleri siz farkında olmadan kulağınıza zarar verebilir.
  • Kulaklığı iyi konumlandırın. Yoksa sabah uyandığınızda kulak kıkırdağınızda “ear fatigue” denilen ağrı hissi oluşacaktır.

Netflix Zamanlayıcı Özelliği Nasıl Kullanılır? (Uyku Modu)

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: