KZ S1D İncelemesi | Düşük Fiyat, İyi Kalite, Vasat Batarya

KZ S1D incelemesi ile karşınızdayız! KZ marka kablosuz kulaklık modeli düşük fiyatı ile nasıl bir performans sunuyor?

KZ S1D İncelemesi

KZ S1D İncelemesi | KZ S1D Nasıl?
KZ S1D İncelemesi | KZ S1D Nasıl?

Öncelikle sizinle kulaklık seçme hikayemi paylaşmak isterim. Bir süredir Google Pixel 4 XL kullanmaya başladım. Bildiğiniz üzere Pixel 4 XL’ın bir kulaklık girişi yok. Bu nedenle ya bir dönüştürücü alacaktım ya da kablosuz bir bluetooth kulaklık.

Tercihimi Type C uçlu bir kulaklıktan yana kullanmak istemedim. Kablolu kulaklıklardan birazcık yorulmuş olmam da bir etken olacak ki nihayetinde kablosuz kulaklık almaya karar verdim.

İlginizi Çekebilir

KZ markası ilgimi çeken markalar arasındaydı. Özellikle kablolu kulaklık arasında en iyi ses kalitesine sahip düşük fiyatlı kulaklıkları üretiyor.

KZ S1D ve KZ S1 modelleri dikkatimi çekti. Tasarımsal olarak kaba durmayan kulaklıklar iyi de ses kalitesine sahip diye yorumlar okudum.

Farklı markaların farklı modelleri ile kıyasladığımda birçoğu ile müzik dinleme deneyimi bakımından önde olduğunu gördüğüm üzere siparişimi TeknoStore üzerinden 179 liraya verdim.

Sağ olsunlar aynı gün içinde kargoladılar ve ertesi gün kargo elime ulaştı.

KZ S1D Kutu İçeriği

KZ S1D İncelemesi | KZ S1D Kutu İçeriği
KZ S1D İncelemesi | KZ S1D Kutu İçeriği

KZ S1D kulaklığın kutusu basit ve sade şekilde geliyor. Malzeme kalitesi vasat. Kutunun üzerinde bir jelatin mevcut.

Kutuyu açtığınızda direkt olarak kulak ve şarj kutusu ile karşılaşıyoruz.

KZ S1D Şarj Kutusu
KZ S1D Şarj Kutusu

KZ S1D şarj kutusu minimalistik ve şık görünüyor. Malzeme yapısı plastik. Ancak çok ucuz bir malzeme kalitesine sahip olduğunu söyleyemem. Hatta fiyatına göre biraz daha kaliteli bile duruyor.

Şarj soketi ise Type C.

KZ S1D Type C
KZ S1D Type C

Kulaklığın kutusundan garanti belgesi ve kullanım kılavuzunun yanı sıra bir adet küçük boy Type C kablo çıkıyor. Kablonun malzeme kalitesi güzel.

Şaşırtıcı olan ise farklı boyda gelen kulakiçi silikonları sadece bir çift. Kulaklığın üzerinde gelenlerden daha küçük bir boy seçeneği geliyor. Daha büyük silikona ihtiyaç duyacak kişiler için olumsuz bir yan olabilir bu.

KZ S1D Kablosuz Kulaklık Nasıl?

Gelelim en önemli konuya. KZ S1D TWS kulaklık kullanıcıya neler sunuyor bir bakalım. Öncelikle deneyimlemek için yaklaşık bir haftam oldu. Ama birçok farklı koşulda nasıl performans alırım düşüncesi ile bayağı bir kurcaladığımı da söylemeden geçemem.

Philips Taut102BK İnceleme

KZ S1D Ses Kalitesi

KZ S1D Ses Kalitesi
KZ S1D Ses Kalitesi

Öncelikle kulaklığı bağlamam biraz zaman aldı. Fakat bir kez eşleştirdikten sonra böyle bir sorun kalmadı. Kulaklıkların ses kalitesine gelecek olursak ilk fikrim ses yüksekliğinin aşırı fazla olmasıydı.

Maksimum seviyede kullanmak kulaklarınıza zarar verecektir. Ayrıca en yüksek sese eriştiğinde ses kalitesinden kaybetmeye başlıyor. Seslerin, özellikler tiz tonların patladığını hissediyorsunuz.

Neyse ki birkaç seviye düşürdüğünüzde gayet verimli bir hal alıyor.

KZ S1D bas kalitesi söz konusu olduğunda güzel bir performansa sahip. Ancak bass ağırlıklı müzik dinleyenler için bu tartışılabilir. Sıradan kullanıcılar için yeterli bass kalitesine sahip.

Mid tonlar da gayet yerinde. Tatmin edici bir performans verdiğini söyleyebilirim.

Ancak işler tiz performansına geldiğinde beni ilk üzen kısım tiz tonlar oldu. Özellikle Rock, Metal gibi müzik türlerinde kulaklık tiz performansı ile vasat kalıyor.

Ancak bazı EQ ayarlaması ile bu sorunun da rahatlıkla önüne geçebiliyoruz.

Kulaklık AAC codec desteğine sahip.

Genel olarak kalitesini beğendim. Standart bir müzik dinleyicisi için tatmin edici olacaktır. Ancak hi-fi gibi hayaliniz varsa maalesef bluetooth kulaklıklar bu desteği henüz sunamıyor.

iPhone ile gelen Earpods kulaklıklara yakın bir performansa sahip. Hatta daha iyi bile diyebilirim. Tam olarak tanımlamam gerekirse Apple Earpods kulaklıkları kulağınıza parmaklarınızla bastırdığınız zaman daha net ve güzel bir ses deneyimi yaşarsınız ya bu kulaklık da silikon uçlu olmasından ötürü o seviyede bir deneyim sunuyor.

KZ S1D kulaklıkları YouTube Music ile yüksek kalitede kullandım ve memnun kaldım.

KZ S1D Şarj Süresi ve Batarya Performansı

KZ S1D Şarj Süresi
KZ S1D Şarj Süresi

KZ S1D işler batarya performansına geldiğinde hayal kırıklığına uğrattı beni. Kutunun içerisinden %40 şarj ile çıkan kulaklıkları yaklaşık bir saat kullandım ve şarj oranı %20’ye düştü.

İşin en berbat yanı da kulaklığı %20 şarjdan itibaren kullanmaya devam ederseniz ortalama 20-30 saniyede bir “low battery” yani “düşük bataryasesli uyarısı ile karşılaşıyorsunuz.

Yani “iyi, eve varmama da az kaldı, kalan %20 yeter” diye düşünürseniz maalesef kulaklığın içerisindeki o kadın sesi keyfinizi baltalayacak.

Henüz kapatmanın bir yolunu bulamadım. Bulursam burayı güncelliyor olurum.

Kutunun içerisinden bir adaptör çıkmıyor. Ben de kutuyu Samsung hızlı şarj aleti ile şarj ettim ve kısa sürede şarjı doldu.

Çok uzun süre batarya performansı beklemeyin derim. Uzun yolculuklarda ara ara kutuya geri koymanız gerekebilir.

KZ S1D Kulaktan Düşüyor Mu?

Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki kulaklarım çok kulakiçi kulaklıklar ile barışık sayılmaz. Birçoğu kulağımdan zamanla düşüyor. KZ S1D nispeten bu anlamda daha iyi bir deneyim sundu.

Ancak işler spor yapmaya geldiğinde rahat edemedim. Belki Aliexpress üzerinden yeni silikonlar alırsam ileride daha iyi bir deneyim sunabilir. Şimdilik silikon uçlarının yetersiz olduğunu söyleyebilirim.

KZ S1D Mikrofon Kalitesi Nasıl?

İşler burada yerle bir oluyor maalesef. Ne yazık ki KZ S1D kulaklıklar telefon görüşmelerinde çok kötü ses kalitesi sunuyor. Belki iç ortamlarda sorun yaşatmaz ama dışarıda kesinlikle iletişimde sorun yaşarsınız. En iyisi kulaklıkları görüşme esnasında çıkarmak.

KZ S1D Ses Gecikmesi Var Mı?

Her ne kadar Bluetooth 5.0 ile birlikte ses gecikme sorunu azalsa da tamamen gitmiş sayılmaz.

KZ S1D tuhaf bir şekilde bazı YouTube videolarında ses gecikmesi sorunu yaşattı. Oyun performansını henüz deneyemedim. Ancak mümkünse KZ S1 modelini alın.

KZ S1 modeli ses gecikme konusunda bir desteğe sahip ve çok daha iyi bir deneyim sunuyor.

KZ S1D Sorunları

KZ S1D ile yaşadığım bir diğer büyük sorun da dokunmatikleri oldu. Kulaklığın üzerine “bir kere” dokunduğunuzda medya oynatıp, durduruyor. “Basılı tutunca” ise akıllı asistan devreye giriyor.

Ancak bazen kulaklığı takarken, bazen de bu kombinasyonları kullanmaya çalışırken defalarca telefonumda en son görüştüğüm kişiyi aradım.

Neden bilmiyorum ama bir keresinde de tuvaleti kullanırken müzik dinliyordum. Şarkıyı değiştireyim derken saat 03.00 civarlarında en son görüştüğüm kişiyi aramaya başladı. Nasıl apar topar kalkıp odadaki telefona koştuğumu siz düşünün.

Daha sonra telefonun ayarlarından “arama çağrı iznini” devre dışı bıraktım.

Bir diğer olumsuz özellik ise kamera veya Whatsapp ile kulaklığı kullanarak ses kaydedemedim.

Gerçi o kadar kötü bir mikrofonu var ki olsaydı da çok kullanacağımı sanmıyorum.

Şu ana kadar ki olumsuz deneyimlerim bu şekilde.

KZ S1D Alınır Mı?

KZ S1D incelemesi yazısında şu ana kadar yaşadığım iyi ve kötü deneyimlerimi paylaştım. 179 liralık fiyat etiketi gerçekten uygun bir fiyat. Müzik dinlemek için alıyorsanız kesinlikle memnun kalırsınız.

Haylou, Airdots gibi modellere göre gerçekten daha iyi ses kalitesi vaat ediyor.

Görüşmeler için alıyorsanız kesinlikle başka modellere yönelin.

Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 Karşılaştırması

KZ S1D incelemesi ile sizlere olumlu ve olumsuz fikirlerimi sunmak istedim. Eğer siz de KZ S1D kullanma fırsatına sahip olduysanız yorumlar kısmından bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: