M1 İşlemcili Mac Alınır Mı? (2021)

Ah Apple herkesin kafasını karıştırdın! Neyse ki, M1 işlemcili Mac alınır mı ve kimler M1 işlemcili MacBook almalı bu yazımızda değerlendiriyor olacağız.

M1 İşlemci Nedir?

M1 İşlemcili Mac Alınır Mı? (2021)
  • M1 işlemci, Apple tarafından Mac bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilen Apple Silicon mimarisinin ilk modelidir. 2020 yılının son çeyreğinden itibaren yayınlanan tüm Mac modellerinde Apple Silicon M1 işlemci kullanıldı. 2021 yılında Apple Silicon M1X modelini görmeyi bekliyoruz.

Artık Intel Mac Üretilmeyecek Mi?

  • Apple, sözleşme gereği bir süre daha Intel modelli Mac bilgisayarlara destek ve satış sağlayacak. Ancak yeni bir Intel işlemcili Mac modeli artık üretilmeyecek.

M1 İşlemcili Mac Alınır Mı?

M1 İşlemci Nedir?
M1 İşlemci Nedir?

M1 işlemcili Mac modelleri çıktığından beri birçok kişi için kafa karıştırıcı oldu. Hem bu konuyu didik didik edenler için hem de bu konuyla pek alakası olmayan ve sadece birkaç yazı okuyanlar için. Bunun sebebi M1 işlemcinin yeni ve ilk kez üretilen bir işlemci olması. M1 işlemcili Mac sorunları çok konuşulduğu için birçok kişi bu konuda da geri adım atabiliyor. Peki bu işin aslı nedir? M1 işlemcili Mac alınır mı? Kimler M1 işlemcili Mac almalı?

Öncelikle bu konu için yayınladığımız videoda her şeyi detaylıca açıkladık:

M1 işlemcili Mac alınır mı sorusuna doğrudan evet veya hayır demek yanlış olur doğrusu. Çünkü kimini neden alacağı önemli ve kişisel bir konu. Yine de önce kimler M1 işlemcili Mac almamalı bazı sorunları da paylaşarak bakalım.

En İyi Harici SSD Önerileri

M1 İşlemcili Mac Sorunları

Sizin için şu aşamada M1 işlemcili Mac almama nedeni olabilecek bazı sorunlar:

  • Bluetooth ve WiFi Kopmaları: Bu sorun çoğunlukla M1 Mac Mini için meydana gelse de MacBook modellerinde de görüldü. Bluetooth ile bağlanan mouse, klavye ve kulaklık gibi cihazlarda zaman zaman kopma yaşanıyor. Örneğin işinizin ortasında mouse imleci donarak ilerleyebilirken aynı senaryolar kulaklık ve hoparlörler için de mümkün. Birçok şikayet olmasına rağmen Apple henüz kesin bir çözüm bulamadı. Bu sorun yazılımsal bir sorun gibi görünse de Bluetooth donanımı ile ilgili bir sorun olup olmadığı da belirsiz. Bu sorundan kurtulmak için mouse ve klavyeyi dongle veya kablo aracılığı ile bağlayarak çözebilirsiniz. Aynı zamanda Bluetooth ayarlarını sıfırlamak da bir çözüm olarak görülüyor. Bu konuda sorun yaşayanlar için Apple iade desteği veriyor.
  • Uyumsuz M1 Programları: Yeni bir işlemci olduğu için halihazırda Intel Mac ile çalışan birçok program henüz M1 için optimize edilmedi. Optimize edilmeyen uygulamaları M1 Mac üzerinde Rosetta aracılığıyla da açılabiliyor. M1 hızında çalışmıyor olsa da günü kurtarır. Kullanmanız gereken önemli programların M1 destekli olup olmadığına göz atmalısınız.
  • M1 Mac ile Oyun Oynanır Mı?: M1 işlemci ile mükemmel hız skorları alınsa da Mac hala oyun oynamak için uygun bir cihaz değil ne yazık ki. Yine de bazı iPhone ve iPad oyunları mouse ve klavye destekliyor ve Mac üzerinden oynanabiliyor. Ama Steam üzerindeki oyunlar eskiye göre iyi çalışsa da hala mükemmel değiller.

M1 İşlemci Destekli Uygulamalar Listesi

M1 Mac Mini Alınır Mı?

M1 İşlemcili Yeni 2021 iMac Ne Zaman Çıkacak?


Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: