Mac İçin 8GB RAM Yeterli Mi? (2020)

Mac için 8GB RAM yeterli mi sorusu özellikle son zamanlarda aldığımız sıkça sorulardan bir tanesi. Biz de 2020 yılının sonuna gelmişken hem güncel şartlar da hem de birkaç sene sonrasını düşünerek Mac için 8GB RAM yeterli mi yoksa 16GB RAM mi tercih etmelisiniz, değerlendireceğiz!

Mac İçin Kaç GB RAM Tercih Edilmeli?

Mac İçin Kaç GB RAM Tercih Edilmeli?
Mac İçin Kaç GB RAM Tercih Edilmeli?

Kesin karar verdiniz, artık bir MAC kullanıcısı olacaksınız. Ya da zaten eski bir MAC kullanıcısınız ve yeni bir modele geçiş yapmayı planlıyorsunuz.

Sürekli artan döviz kurları ve vergiler şüphesiz hepimizin bu tip planlarını bir hayli olumsuz etkiliyor, askıya alıyor veya iptal olmasına neden oluyor. Ama bir şekilde bütçenizi ayarladınız ve kendinize veya Google’a şunu soruyorsunuz: “almışken daha iyisini mi alsam?”

Açıkçası bu yazıyı yazmadan önce Google’da bununla ilgili pek Türkçe kaynakla karşılaşmadım. Olanlar da yeterli bilgi içermiyor ve güncel değiller. Herkes de “teknoloji kurdu” (böyle bir kelime var mı bilmiyorum, uydurmuş olabilirim) değil. O zaman bir süper kahramana ihtiyacınız var! En azından tayt giymeyen bir tanesine…

Gelelim asıl konumuz olan 2020’de herhangi bir MAC için kaç GB RAM tercih edilmeli veya MAC için 8GB RAM yeterli mi, değil mi sorusuna.

MAC Ekosistemi İçin RAM Önerisi

Öncelikle MAC diyerek kastımızın ne olduğunu kısaca açalım. MAC derken tüm MAC ekosistemini dahil ediyoruz: MacBook Air, MacBook Pro, MacMini ve iMac serilerinin tamamı bu cevaplara dahil olan konu başlıkları.

MAC İçin 8GB RAM Yeterli Mi Yoksa 16GB RAM Mi Tercih Edilmeli?

Mac İçin 8GB RAM Yeterli Mi?
Mac İçin 8GB RAM Yeterli Mi?

Bu soruyu doğrudan yanıtlamak çok mümkün değil tabii ki. Bu soruyu yanıtlamamız için birkaç yan başlığı da ele almalıyız. Bunlar:

Bütçeniz Nedir?

MAC’i Ne İçin Kullanacaksınız?

Ne Kadar Süre Kullanmayı Planlıyorsunuz?

Tahminimce 8GB RAM mi yoksa 16GB RAM mi sorusunu soran bir kişi çok zor da olsa bir şekilde bütçesini 16GB RAM için uyarlayabilir bir konumda olur. Bu yüzden bütçeyi düşünmeden şu soruyu cevaplamayı yeğliyorum: 16 GB RAM’e gerek var mı?

Bu soruyu yanıtlamak için ise “MAC’i ne için kullanacaksınız ve ne kadar süre kullanmayı planlıyorsunuz “soruları yanıtlanmalı.

Günlük kullanım için alacak kişiler için MAC tercih ederken RAM kapasitesi büyük bir önem taşımıyor. Ama her geçen gün yeni birilerinin YouTube videoları çekip ve bunları düzenleme girişimindeki potansiyeli de ele almak gerekiyor. Belki bugün düşünmüyorsunuz ama yarın bu sizin için bir kriter olabilir.

Ama bu 8GB RAM ile video düzenleyemezsiniz anlamına gelmiyor. 8GB RAM ile çok hızlı ve hiçbir donma, takılma gibi sorunlar yaşamadan 4K’ya kadar video düzenleyebilir ve render alabilirsiniz. Tabii ki bazı codecler bu konuya dahil değil. Daha üst düzey işler için 8GB RAM yeterli olmayacaktır.

Grafik tasarım için MAC kullanıcıları 8GB RAM ile sorun yaşamaz. En azından belli başlı programlar ile. 3D, animasyon ve yüksek çözünürlük ve veri işleyen programları kullanmak için 16GB RAM ihtiyacı duyabilirsiniz yine de.

MAC İçin RAM Yükseltmesi Yapılabilir Mi?

Mac İçin RAM Yükseltmesi Yapılabilir Mi?
Mac İçin RAM Yükseltmesi Yapılabilir Mi?

Yeni tip MAC modelleri için bu sorunun cevabı kesin bir hayır. Apple Silicon mimarisi ile gelen yeni M1 çipler şu andaki güncel tüm MAC ekosisteminde kullanılmaya başladı.

Apple Silicon mimarisi ile RAM ve Çipseti tek bir ünite alında tasarlandı. Bu sayede daha iyi senkronizasyon ve performans elde ederken, diğer yanda da herhangi bir yükseltme olasılığından feragat etmiş oluyorsunuz.

Apple M1 Çip ve Intel işlemciler arasındaki farkları ele aldığımız diğer makalemize mutlaka göz atın derim!

Apple M1 MacBook ve Intel MacBook Farkları
Hangisi Daha İyi Performans Veriyor?

Hangi MAC Modelleri İçin RAM Yükseltmesi Yapılabilir?

Bu konunu karmaşık bir hal aldığının farkındayım o yüzden aşağıdaki “hangi MAC modelleri için RAM yükselmesi yapılabilir” tablosunu hazırladım:

MacBook2008-2011 modelleri
MacBook Pro13′: 2009-2012 modelleri
15′: 2008-2012 modelleri
17′: Intel işlemcili tüm modeller
Mac ProTüm modeller
Mac Mini2010-2012 modelleri ve 2018 modeli
iMacAşağıdaki 21.5′ modelleri hariç tüm iMac modellerinin RAM kapasitesi yükseltilebilir:

Retina 4K, 2017 ve 2019
2017
Mid 2014
Late 2013
Late 2012
Hangi Mac Modelleri için RAM Yükseltmesi Yapılabilir Tablosu:

Yukarıdaki tabloya ek olarak 2020’den sonra Apple Silicon çipsetini kullanan modellerin RAM yükseltmesine olanak sağlamayacağını da belirteyim.

AirPods Max Nasıl Olmuş? | AirPods Max Özellikleri


Genel bir toparlama yapacak olursak: günlük kullanım, yazılım, grafik veya video tasarımı için 8GB RAM belli ölçüler için yeterli olacaktır. Ancak hızla gelişen teknolojinin artık yavaş yavaş 8GB RAM standartlarına veda ettiğini de söylemeliyim.

Belki şu an 8GB RAM işinizi görüyor olabilir. Ama alacağınız Mac modelini birkaç sene kullanmayı veya özellikle de video düzenleme gibi işler için almayı düşünüyorsanız gelecek yıllarda performansı sizi tatmin etmeyebilir.

Eski Model MacBook Alınır Mı? (2020)

Almışken daha iyisini alayım” algısı bu konuda geçerli bir bakış açısı. Eğer bütçeniz uygunsa kesinlikle 16GB RAM tercih edin derim. Ama günlük kullanım ve basit işlerin yanı sıra orta kaliteli 4K ve yüksek kaliteli 1080p video düzenlemek veya orta seviye grafik tasarım işleri için de 8GB RAM yeterli olacaktır.

Bu yazıda “Mac için 8GB RAM yeterli mi” sorusunu yanıtlamaya çalıştım.

Yine de aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar bölümünden benimle paylaşırsanız keyifle cevaplayacağımdan şüpheniz olmasın!

Diğer teknoloji gelişmeleri ve ürün incelemeleri gibi içerikleri kaçırmamak için WidgetUp Twitter hesabını takip edebilirsiniz!

Mac İçin 8GB RAM Yeterli Mi? (2020)
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: