Mac Mini M1 Alınır Mı? | Yeni Mac Mini Nasıl?

Mac Mini M1 alınır mı? Apple’ın yeni çipi Apple Silicon M1 ile güçlenen Mac Mini nasıl, almaya değer mi?

Mac Mini M1 İncelemesi

Mac Mini M1 çıktığı günden beri sürekli konuşuluyor ve tartışılıyor. M1 çip sayesinde kendisinden çok daha pahalı Intel model Mac serilerine göre ciddi ölçüde fark atmayı başarmasıyla gündem oldu. Hız konusunda neredeyse birçok alanda 2-3 kat fark atmayı başardı. Henüz tüm uygulamalar M1 Mac için tam uyumlu olmasa da zamanla bu açık da giderilecektir.

Siz de Mac M1 destekleyen uygulamaların listesini görmek için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Mac M1 Destekleyen Uygulamalar Listesi

Biz de bu yazımızda uzun bir süredir araştırmasını yaptığımız 2020 model Mac Mini M1 modeli hakkında bazı önemli detayları paylaşacağız ve Mac mini M1 alınır mı sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Öncelikle Mac Mini M1 özellikleri ve fiyatını gözden geçirelim.

Mac Mini M1 Özellikleri ve Fiyatı

İşte Mac Mini M1 özellikleri:

 • Apple Silicon M1 Çip / 8 Çekirdek CPU (4 adet performans ve 4 adet verimlilik çekirdeği)
 • 8 Çekirdekli GPU
 • 16 Çekirdekli Neural Engine
 • 8/16 GB Birleşik Bellek
 • 256/512GB/1TB/2TB SSD NVME
 • 60HZ 6K Ekran Desteği (USB4 ile) – 60HZ 4K Ekran Desteği (HDMI ile)
 • 2 adet USB4 (Thunderbolt 2), 1 adet HDMI, 2 Adet USB 3.1, 1 Gpbs Ethernet Girişi, 1 adet 3.5mm giriş, güç girişi
 • 802.11ax Wi-Fi 6 desteği
 • IEEE 802.11a/b/g/n/ac desteği
 • Bluetooth 5.0 desteği
 • Yükseklik: 3,6 cm – Genişlik: 19,7 cm – Derinlik: 19,7 cm – Ağırlık: 1,2 kg
 • Kutu İçeriği: Mac mini, güç kablosu
 • İşletim Sistemi: macOS Big Sur

8GB ve 16GB RAM seçenekleri arasında kaldıysanız bu çok normal. İşte bu soruyu yanıtlamasını umduğumuz yazımızı aşağıya bırakıyoruz. Mutlaka göz atın!

M1 Mac için 8GB RAM Yeterli Mi? 16GB Gerekli Mi?

Mac Mini M1 Fiyatı

Mac Mini M1 fiyatları 26 Aralık itibariyle Apple’ın resmi sitesinde şu şekilde:

 • Mac Mini M1 8GB Bellek 256GB SSD (7899TL)
 • Mac Mini M1 8GB Bellek 512GB SSD (10999TL)

RAM ve Depolama seçenekleri özelleştirilebiliyor. 16GB RAM için ekstra 2200TL daha ödemeniz gerekirken, 512GB SSD için 2200TL, 1TB SSD için 4400TL, 2TB için 8800TL ödemeniz gerekecek.

Ayrıca Final Cut Pro lisansı için 1999TL, Logic Pro için 1349,99 TL ödeyerek dilerseniz bu uygulamaları ön yüklü şekilde sipariş edebiliyorsunuz.

Mac Mini M1 Alınır Mı?

Mac mini M1 Alınır Mı - Mac mini M1 İncelemesi - Özellikleri ve Fiyatı
Mac mini M1 Alınır Mı?

Mac mini M1 alınır mı sorusu son derece kişisel bir konu. Biz yine de olumlu ve olumsuz yanları derleyerek yanıtlayacağız. Doğrusu giriş seviyesindeki model Mac mini M1 699 Dolar fiyat etiketi ile sunduğu performans açısından mükemmel bir konumda. Şu an içi bu fiyata alabileceğiniz en güçlü Mac bilgisayarlardan birisi. Türkiye fiyatı her ne kadar yüksek olsa da son model Mac performansına sahip alınabilecek en ucuz Mac bilgisayar yine de.

7899 TL’ye sunduğu performans rakiplerine kıyasla bir hayli yüksek. Ancak Mac mini’nin ne olduğundan haberiniz yoksa adından da anlaşılacağı üzere mini bir masaüstü bilgisayar. Ancak iPad’inizi ekran olarak kullanabildiğiniz için dilerseniz yanınızda da taşıyabilirsiniz tabii.

Mac mini alırken bir monitör, klavye ve bir mouse’a ihtiyacınız olacak. Bunlara halihazırda sahipseniz o halde Mac mini sizin için çok ekonomik bir seçenek olacaktır. Özellikle iş ve günlük kullanım için kusursuz performans sağlıyor desek yeridir. Saniyede açılan uygulamalar, Intel serilerine göre yarı sürede ulaştığı render süreleri ve bunun yanı sıra süper bir hızda akıcı şekilde çalışabiliyor olması onun albenilerinden bazıları.

Mac mini içerisinde bir fan barındırıyor. Ama inanın bana orada olduğunu anlamanız için kulağınızı dayamanız gerekecek. O kadar sessiz ki görüntü ya da ses olmasa çalıştığından şüphe ederdiniz. Bunun yanında da buz gibi! Gerçekten o kadar yoğun işleme rağmen ısınmamayı başarıyor. Çok tuhaf bir bilgisayar…

Bu fiyata son Mac performansını yaşamak şaşırtıcı ama güzel! Peki bu Mac mini M1 bilgisayarın hiç mi problemi yok? Var tabii ki. Hem de bazı ciddi sorunları mevcut.

Mac mini M1 Sorunları

Çıktığı günden beri kronik şekilde devam eden M1 sorunlarından birisi Bluetooth ve WiFi oldu. Tüm M1 serisi Mac ailesi için geçerli olan bu sorun Bluetooth ile bağlanan klavye, mouse ve kulaklık ya da hoparlörlerde görülüyor. Basitçe anlatmak gerekirse bağladığınız herhangi bir Bluetooth cihaz belli bir süre sonra kararlı şekilde çalışmamaya başlıyor.

Örneğin Bluetooth ile bağlı mouse “takılarak ve donarak” hareket edebiliyor. Düzeltmek için bağlantısını kesip yeniden bağlamanız gerekiyor. Ama bu sorun belli bir süre sonra yeniden meydana geliyor.

Aynı zamanda bu sorun diğer Bluetooth cihazları için de geçerli. Bluetooth ile bağladığınız kulaklık veya hoparlörde ses atlamaları meydana geliyor. Tabii bu sorunları bir dongle veya kablo yardımı ile bağlayarak çözebiliyorsunuz. Yine de böyle paralar ödediğiniz bir cihazda böylesine ciddi bir sorun yaşamak can sıkıcı bir deneyim.

Bazı kullanıcılar ise WiFi kopmaları yaşadıklarını söylüyor. Bluetooth problemine göre nispeten daha az meydana gelen bu sorunu yaşamamak için Ethernet girişini de kullanabilirsiniz.

Bunların şimdilik yazılım sorunları olduğu umuluyor. Apple bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmasa da sorunun farkındalar ve bunun için iade veya değişim kabul ediyorlar. Yine bu sorunların fazla Bluetooth bağlantısının olduğu bir ortamda veya daha uzak mesafelerde kullanılan cihazlarda ortaya geldiğini düşünürsek öyle sanıyorum ki yazılım güncellemeleri ile aşılabilir gibi görünüyor. Tabii bu konuda Apple’dan bir açıklama beklemek daha doğru olacaktır. Kim bilir belki de hatalı olduğu kabul edilir ve M1 Mac cihazlarının tamamı geri talep edilerek yeni seriler yayınlanır. Bekleyip göreceğiz!

Mac mini M1 Alınır Mı?

İyi yanlarını ve bazı sorunlarını gözden geçirdiğimize göre gelelim asıl kısma. Eğer halihazırda bir monitör, klavye ve mouse kurulumunuz varsa. İşlerinizin çoğunu evde, masada gerçekleştiriyorsanız ve video düzenleme, kodlama, grafik tasarım veya yazarlık gibi işleriniz varsa Mac mini M1 kesinlikle alınır!

Harika fiyatının yanı sıra sunduğu mükemmel hız hayatınızı ciddi ölçüde kolaylaştırabilir. 4K videoları çok rahat ve akıcı bir şekilde düzenleyebilir ve normalden yarı sürede render alabilirsiniz. Aynı anda onlarca tarayıcı sekmesini açabilir hatta Adobe Photoshop sekmelerinde gezip düzenlemeler yapabilirsiniz. Daha da ileriye giderek bir düzenlenmiş yüksek kaliteli bir RAW fotoğrafı kaydederken onlarca tarayıcı sekmesini de aynı anda kullanarak kararlı ve akıcı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. İşte yeni M1 bu kadar güçlü.

Ama çok hareket ediyorsanız bir MacBook sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır. Herhangi bir bataryaya sahip olmayan Mac mini’yi tabii ki sadece elektrik varken kullanabiliyorsunuz. Dolayısı ile kesinti anında işiniz yarım kalabilir.

Hala birçok uygulama tam uyumlu şekilde çalışmıyor. Birçok geliştirici M1 uyumlu sürüm için çalışmalarını devam ettiriyor. Özellikle Adobe yakında uygulamalarını final haliyle yayınlayacak. Uyumlu olmayan uygulamaları ise Rosetta üzerinden Intel Mac performansında kullanabiliyorsunuz genellikle. Sadece ilk açılışta biraz zaman alıyor ama sonrasında normal hıza dönüyor. Ama M1 hızına alışınca o hız size normal gelmeyebilir!

Bu yazımızda Mac mini M1 alınır mı sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Yine sorularınız varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz!

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: