Manchester United Football Manager Oyununa Dava Açıyor

Manchester United Football Manager oyununa isim hakları gerekçesi ile dava açıyor!

Manchester United Football Manager Davası

Manchester United Football Manager Oyununa Dava Açıyor
Manchester United Football Manager Oyununa Dava Açıyor

Spor Interactive şirketi ilk oyunu Championship Manager ile çıkışının üzerinden 28 yıl ve yeni ismi Football Manager ile oyun serisinin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen başı şimdi İngiltere Premier Lig kulüplerinden Manchester United ile dertte.

Peki böylesine büyük bir hayran kitlesine sahip Football Manager oyunun başı neden böyle bir dava ile derde girmiş olabilir?

Neden Manchester United Football Manager ile Davalık Oldu?

Manchester United Football Manager Davası
Manchester United Football Manager Davası

The Guardian’ın haberine göre Manchester United’ın Sega ve Sports Interactive firmalarına dava açma sebebi isim hakları ile alakalı.

Football Manager serisini takip edenler bilecektir ki oyunlarda Premier Lig dahil bazı liglerin lisansı tam anlamıyla yok. Yani Premier Lig takımlarının çoğusunun logo, forma gibi verileri lisanslı değil.

Manchester United’ın dava açma sebebi ise “oyunlarda Manchester United isminin kullanılıp bunun yanında kulübün logosu ile alakalı olmayan sahte bir logo kullanıyor olması.”

Kısacası Manchester United, oyunu geliştiren ve dağıtan firmadan, oyunda kulübün ismi kullanırken logonun lisanslı kullanılmaması konusunda şikayetçi.

Sega ve Sports Interactive avukatlarının bu konuya yanıtı ise şöyle oldu:

“Basitleştirilmiş logo Football Manager oyun motoru içerisindeki 14 lisanssız logo tasarımlarından bir tanesi ve Manchester United logosu ile herhangi bir ilgisi yok. Oyun içerisinde kullandığımız logo Manchester United kulübünü yasal bir şekilde temsil etmektedir. Logo 1992 yılından beri kullanılmakta ve bugüne kadar davacı bir şikayette bulunmamıştı.”

Sports Interactive 1992 yılından itibaren Championship Manager oyunları ve akabinde Football Manager oyunlarını geliştiriyor. 2003 yılına kadar oyunların dağıtımını Eidos firması yaparken 2004 yılından itibaren her oyunu Sports Interactive’i de satın alan Sega firması yapmakta.

Ayrıca United kulüp avukatları ” kullanıcılar Manchester United kulüp armasını oyunda görmek istiyor ve bu kullanım şekli bir başarısızlık olarak görülebilir ” diyor.

Zaten bu açıklamanın üzerine de Sega firması açıklama yaparak “oyun motorundaki 14 temsili logodan birisi kullanılmakta ve bu logo yasal olarak Manchester United kulübünü temsil ediyor” diye yanıt vermişti.

Sega firması ayrıca Manchester United kulübünün video oyunlarındaki rekabeti engellemek için kulübün logosunun kullanılmasını önlemesinden de dolayı sitemde bulundu.

Buna ek olarak şimdi isim haklarının da kullanılmasını engellemenin gereksiz bir hamle olacağı yönünde görüşlerini bildirdi.

Ayrıca Sega ve Sports Interactive yetkilileri oyunların birer kopyalarını her yıl kulüp yetkililerine ulaştırdıklarını ve son derece olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtti.

Üstelik Sega firması “davacı kulüp yetkililerinin Football Manager verilerini kullanarak gerçek hayatta scout ekiplerine yardımcı olduklarını” da hatırlattı.

Zaten Manchester United teknik direktörü Ole Gunnar Solskjaer bile 2013 yılında, antrenörlük yeteneklerini Football Manager oynayarak geliştirdiğini itiraf etmişti.

Anlaşılan o ki Sega firması lisansa çok fazla para harcamak istememiş. Basit görünen isim ve arma hakları bile ciddi maliyet oluşturuyor olabilir. Zaten oyuncu kitlesi her kulübün arma ve isimlerini ek paketlerle oyuna ekleyebilir diye düşünmüş olacaklar ki Premier Lig kulüplerinin çoğusunu lisanslama gereği duymamışlar.

Manchester United kulübü şu anda Konami şirketinin oyunu EFootball Pes 2020’de tamamen lisanslı ve ortak anlaşması ile yer alıyor. Bu süreç bize Pro Evolution Soccer oyunlarında Manchester United kulübü lisanslı şekilde yer almıyorken kulüp isminin Man Red olarak kullanılmasını hatırlattı.

Sanırım Manchester United buna benzer bir yaklaşımı bekliyor.

Ticari bir yaklaşım olabilir. Manchester United kulübü de bu uyanıklıktan rahatsız olmuş görünüyor ki dava açmışlar. Gerek var mıydı bilemiyorum. Ancak bundan sonraki süreçte olacak iki şey var:

  1. Ya iki taraf anlaşır ve Manchester United kulüp logosu oyuna resmi olarak eklenir.
  2. Ya da anlaşma tamamen feshedilir ve Manchester United kulüp ve isim hakları oyundan tamamen kaldırılır.

Doğrusu bana bu iki seçenekten ilki daha mantıklı geliyor. Bakalım ilerleyen günlerde nasıl gelişmeler bizi bekliyor olacak.

Bu arada hatırlatmakta fayda var: Football Manager 2020 oyunu Xbox Game Pass PC aboneleri için şu anda ücretsiz indirilebilir.

Peki siz bu süreç hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Manchester United Football Manager yetkililerine dava açmakta haklı mı?

Manchester United Football Manager Oyununa Dava Açıyor
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: