Huawei Mate 30 | Tüm Bilinenler (Güncel)

ABD ve Google ile sorunlar yaşayan Huawei sürecin ardından ilk kez bir amiral gemisi çıkarmaya hazırlanıyor. Mate 20 ile büyük beğeni toplayan firma bu kez Mate 30 ile yine piyasayı sallamak istiyor. Şu ana kadar çıkan tüm haberleri bir araya topladık ve sürekli güncelleyeceğiz. Gelin Huawei Mate 30 hakkında şuana kadar tüm bilinenler neler bir bakalım!

Huawei Mate 30 | Tüm Bilinenler (Güncel)

Saldırı

Güzel bir resim koyduğumuza göre artık eleştiri yağmuruna başlayabilirim. Açıkçası özellikle 1-2 yıl önce Huawei’nin tasarımlarından oldukça rahatsızdım.

Hala takdir ettiğim söylenemez ama özellikle Mate 20 Pro ile birlikte kamera tasarımında özgünleşmeye başladıklarını söyleyebilirim.

Herkesin dikkatini çektiği gibi Huawei genellikle Apple benzeri tasarımlarla kullanıcılarını memnun etme çabasındaydı. Geçen yıl ise Ekran tasarımı ile Samsung görünümüne bürünen firma kendi çizgisini bu konuda ne yazık ki oturtamadı.

Umarım, bir gün herhangi bir Huawei cihaz gördüğümüzde markasını direkt anlayabileceğimiz bir özgünlüğe kavuşurlar.

Savunma

Tüm enerjimizi ve öfkemizi boşalttığımıza göre artık bazı olumlu şeyleri konuşabiliriz.

Huawei markasının ABD ile yaşadığı problemler ben de dahil birçok teknoloji takipçisini korkutmuştu. Sebebi çok açık. Belki Huawei cihaz almayı düşünmüyor olabilirsiniz fakat ben bu markadan şaşmam dediğiniz markayı daha iyi olmaya, gelişmeye iten firmalardan birisidir Huawei. Hatta belki en önemlisi.

Zira birkaç yıldır akıllı telefon kameralarının yerinde saydığına inanıyorum. Huawei bu pazara ayrı bir soluk getirdi. P30 Pro ile olağanüstü zoom yetenekleriyle piyasaya yön verdi. Daha önceki modellerde yapay zeka üzerine atılımları piyasaya kazandırdı.

O yüzden Huawei’nin piyasada olması sadece Huawei severleri değil diğer marka telefon tercih eden kişileri de ilgilendiriyor. Huawei’ye kötü davranmayın, bunları hak etmiyor.

Mate 30?

Evet bu bir Huawei eleştiri haberi değil. O yüzden asıl konumuz olan Mate 30 serisine dönelim.

Tasarım

Ön taraftaki tasarım için ne yazık ki net bir sızıntı yok. Huawei çentik tasarımına devam mı edecek? Ki bu tasarım trendini kaybediyor. Yoksa Samsung’un Galaxy S10 serisinde kullandığı ekrana gömülü “delik kamera” tasarımını ya da OnePlus 7 Pro gibi cihazlarda mekanik bir yapı mı tercih edilecek. Bazı sızıntılar delik kamera tasarımını işaret ediyor. Ama güvensizlik konusunda muhtemelen eski sevgilinizi geçebilecek seviyede sızıntılar bunlar.

Huawei Mate 30 | Tüm Bilinenler (Güncel)

Benim kişisel fikrim ise Huawei’nin çentik tasarımı ile devam edip çentiğin boyutunu küçültmesi yönünde. Arka tarafta ise sızıntılara göre kamera düzeninin dairesel bir şekilde olacağı yönünde. Renk seçeneklerinde ise geçişli renkli modellerin çeşitliliğinin artmasını bekliyorum.

Kamera

Huawei Mate 30 | Tüm Bilinenler (Güncel)

IceUniverse’ün verdiği bilgiye göre Huawei kamera donanımı olarak Note 10’dan çok daha üstün görünüyor. 2 adet 40 megapiksel çözünürlüğe sahip sensör kullanılacak. Bu sensörlerden biri ana sensör, diğeri ise geniş açılı kamera olacak. Ayrıca üçüncü sensörün de 8 megapiksellik 5X Telefoto kamera olduğu söyleniyor

Batarya

Mate 30 Pro’nun 4500 mah batarya ile gelmesi beklenirken serinin ortancı modeli Mate 30’un ise 4200 mah bataryaya sahip olması sızıntılar arasında.

Ayrıca bu yıl Huawei’nin zaten çok iyi bir düzeyde olan hızlı şarj teknolojisinde geliştirmeye gitmesini beklemiyorum.

Ekran

Mate 30 Pro’nun 6.71 inç Amoled ekranla gelmesi beklenirken daha önce OnePlus 7 Pro’da çok beğenilen 90hz ekran yenileme hızının kullanılacağı söylentiler arasında. Ama eğer Huawei 90hz ekranlara geçiş yaparsa, batarya konusunda optimizasyonu artırması gerekebilir. Şu an gayet iyi durumda olan batarya performansını 90hz ekranın getirdiği batarya tüketimiyle bir önceki modelden daha kötü batarya performansına sebebiyet verebilir.

Donanım

Huawei Mate 30 | Tüm Bilinenler (Güncel)

Kirin 985 modelli işlemciyle gelecek olan cihazlar sonunda hayranlarını 4K 60fps video kaydı teknolojisine kavuşturacak. Ayrıca Balong 5000 modeme sahip 5G destekli bir modelin de gelmesi bekleniyor.

Basın Görseli Sızdı

Huawei Mate 30 | Tüm Bilinenler (Güncel)

Çıkış Tarihi Açıklandı

Çıkış tarihi Huawei tarafından resmi olarak açıklandı. Yeni modeller 19 Eylül’de Münih’te tanıtılacak.

Renk Seçenekleri Sızdı

Huawei Mate 30 Renk Seçenekleri Sızdı

Olağanüstü Ağır Çekim

Bunu okuduğunuzda yanlış okuduğunuz hissine kapılabilirsiniz. Ama kesinlikle doğru okuyorsunuz. Çıkan son söylentilere göre Huawei Mate 30 Pro saniyede 7680 kare çekebilen ağır çekim modu getiriyor. 7680 FPS ağır çekim modu olağanüstü bir gelişme. Doğrusu bu sızıntı gerçek ise piyasayı sallayabilir.

Samsung gibi firmaların 960 sn/kare ile süper ağır çekim modu 7680 sn/kare yanında şaka gibi görünebilir.

HD Gece Modu

Huawei gece modu konusunda özellikle 1-2 yıldır oldukça başarılı. Piyasada bu konuda en iyiler arasında. Fakat normal fotoğrafın renk ve ışık ayarlarını düzenleyerek daha aydınlık fotoğraflar almamızı sağlayan sistem çözünürlük kaybını da beraberinde getiriyordu. Huawei bu konu hakkında gelişmeler sağlıyor. Yüksek Çözünürlüklü (HD) Gece Modu sayesinde kameranın gece performansında ciddi bir artık bekleyebiliriz.

Son Güncelleme: 17 Eylül

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: