NASA Lavla Kaplı Gezegen Keşfetti

NASA, yayınladığı bildiride geçtiğimiz aralık ayında keşfedilen LHS 3844b adlı ötegezegen hakkında ilginç bir detayı ortaya çıkardı. Bu araştırmaya göre NASA lavla kaplı gezegen keşfetti.

NASA Lavla Kaplı Gezegen Keşfetti
Nasa Soğuk Lavla Kaplı Bir Gezegen Keşfetti

NASA Lavla Kaplı Gezegen Keşfetti

Bayram ziyaretine gittiğinizde size sunulan çikolata kasesinden en güzelini seçmeye çalışıp dışı kaya gibi sert olanlardan hiç seçtiniz mi? İşte bu gezegen tam da öyle bir şey.

Bu gezegenin bir atmosferi yok. Yüzeyi tamamen soğuk, sert koyu renkli bir lavla çevrili. NASA’nın araştırmalarına göre gezegenimizden 48.6 ışık yılı uzaklıkta olan bu ötegezegen, Dünya’dan da yalnızca 1.3 kat daha büyük.

NASA Lavla Kaplı Gezegen Keşfetti
Aralık ayında keşfedilen LHS 3844b adlı ötegezegen

NASA’nın araştırmalarından çıkan sonuçlara göre LHS 3844b ötegezegeni soğuk Kırmızı Cüce yıldızı etrafında yörüngesini tamamlıyor. Bir yörüngesini ise sadece 11 saatte tamamlıyor. Gelgit kilitli olan bu gezegen yani sadece bir yanı yıldızına bakacak şekilde yörünge yapıyor. Yıldıza bakan yüzeyin ortalama sıcaklığı ise yaklaşık olarak -17 derece.

NASA Lavla Kaplı Gezegen Keşfetti
Spitzer Uzay Teleskopu

Spitzer Uzay Teleskopu’nun, Cüce Yıldızı’nın karasal gezegenlerinden ilk verileri olma özelliğini taşıyan bu araştırma önemli sayılıyor.

NASA gezegenin sıcak yüzeyinden soğuk yüzeyine çok düşük miktarda ısı geçişi olduğunu ve bu da rüzgarın gezegende mevcut olmadığını gösterdiğini söylüyor. Demek oluyor ki bu gezegende atmosfer yok.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: