Nearby Share Nedir? | Nasıl Kullanılır?

Nearby Share nedir? iPhone özelliği olan AirDrop benzeri bir yenilik Android telefonlara geliyor!

Nearby Share Nedir?

Nearby Share Nedir - Nasıl Kullanılır
Nearby Share Nedir – Nasıl Kullanılır

Tamam, bu biraz şöyle görünüyor “Android yine ne çalıyor“. Ama artık bunu aşabileceğimize inanıyorum. Zira böyle bakacak olursak iOS 14 özelliklerinin size nereden tanıdık geldiğine dair bir makale de hazırlayabilirdim. Ama gerek yok.

Google Fotoğraflar Yeni Logo ile Birlikte Tamamen Yenilendi

Çünkü kullanılan iki telefon işletim sistemi var. İki tarafın da birbirine çeşitli konularda üstünlükleri var. Aralarındaki rekabeti korumak için bazen birbirlerindeki güzel özellikleri alabiliyorlar. Bunu bir “çalma” olarak görmemek gerek, en azından ben öyle görüyorum.

Her neyse barış sağladığımıza dönelim asıl konumuza, Nearby Share nedir?

Nearby Sharing – Nearby Share Ne Demek?

Nearby Share Ne Demek? Nasıl Kullanılır?
Nearby Share Ne Demek? Nasıl Kullanılır?

Kelime olarak “Yakın Paylaşım” diyebiliriz basitçe. Bunu şöyle açıklayabiliriz: iPhone için AirDrop özelliği ile aynı yöntemi kullanıyor. İki Android telefon yan yana geldiğinde eşleşip aralarında temassız dosya paylaşımı yapılabiliyor.

Nearby Share Nasıl Kullanılır?

  • Nearby Share özelliği güncel bir Android telefonda Google Play Beta Hizmetleri Beta Programı‘na kayıt olmanız gerekiyor.
  • Bu özellik Android 6.0+ tüm telefonlarda kullanılabilir. Ancak bazı özellikler Android 10 ile daha kararlı çalışıyor. Tam sürüm için yine de Android 11 güncellemesi beklenebilir.
  • Güzel yanı ise bu özellik WiFi ve Hücresel Veri ile de çalışabilir. İyi bir İnternet bağlantısına da gerek duymuyor.

Arayüze yabancı kalmayacağınızı söyleyebilirim. Çünkü daha önce Android’teki WiFi ile Paylaşma arayüzüne benzer bir arayüz ile karşılaşıyor olacaksınız.

Herhangi bir dosyayı paylaşırken Nearby Share’i seçtikten sonra çevrenizdeki aynı özelliğe sahip telefon ve kişileri görüyor olacaksınız. Ardından seçim yaptıktan sonra karşı telefona bir bildirim gidecek gerekli onaydan sonra direkt olarak dosya transferi gerçekleşmiş olacak.

Google Meet Ücretsiz Oldu

Ayrıca bu özellik Chromebook bilgisayarlar ve Android Tabletler ile de yakında uyumlu olacak. Keşke demeden geçemeyeceğim: keşke Windows bilgisayarlar ile de uyumlu çalışsaydı.

Yine de böyle bir özelliğin Android cihazlarda uzun süredir eksik olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Bu özelliğin Android’e geliyor olması da çok güzel. Standart haline gelmesi 1-2 seneyi bulabilir fakat en azından iPhone’dan Android’e geçen kişiler AirDrop özelliğinden feragat etmek zorunda kalmayacak, bu da bir şey.

Ücretsiz İngilizce Öğreten Siteler ve YouTube Kanalları

Android Nearby Share incelemesi ile Nearby Share nedir ve nasıl kullanılır anlatmaya çalıştık. Peki ya siz Android Nearby Share özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Aradığınız bir özellik miydi? Yoksa olmasa da olur muydu? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşmaktan kendinizi alıkoymayın!

Google Pixel 5 Nasıl Olacak?

Nearby Share Nedir? | Nasıl Kullanılır?
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: