Netflix Rekabetten Korkmuyor

Disney+ ve Apple TV gibi+ yeni rakiplerinin çıkışa hazırlanmasına rağmen görünen o ki Netflix rekabetten korkmuyor!

Netflix Rekabetten Korkmuyor
Netflix rekabetten korkmuyor

Disney+ ve Apple TV+ gibi platformların yarışa katılmasının ardından kazanç olarak feci bir ilk altı ay geçiren Netflix kendini toparlamış görünüyor. Görünen o ki Stranger Things, Netflix için sadece popüler bir dizi değil aynı zamanda ciddi bir gelir kaynağı.

Stranger Things, Netflix için Büyük Gelir Kaynağı

Netflix Rekabetten Korkmuyor
Stranger Things, Netflix için Büyük Gelir Kaynağı

Şirket son üç ayda bünyesine yeni 6.8 milyon kullanıcıyı dahil ederken yaklaşık olarak 5.2 milyar dolar kazancını da kasasına koymuş oldu. Şirket dünya genelinde yaklaşık olarak 158 milyon aboneye sahip. Sayılar ise belki Netflix’in umduğu kadar olmasa da bir toparlanma sürecinin başladığını gösteriyor.

Yılın ilk altı aylık sürecinde yaklaşık olarak %23 kazanç kaybı Netflix’in 2011 yılında piyasaya sürülmesinden beri en büyük düşüş oldu. Ancak Netflix orijinal yapımı olan Stranger Things ciddi bir öz güven kaynağı oldu.

Stranger Things çıktığı ilk dört haftada 64 milyon kullanıcı tarafından izlendi. Ayrıca şirket Matt ve Ross Duffer ile yeniden sözleşme imzaladı. Bu da daha fazla içeriğin Netflix’e ekleneceği konusunda olumlu bir gelişme.

İlginizi Çekebilir

Fakat işler burada bitmiyor. Netflix bir sonraki hisse değerlerini açıklarken Disney+ ve Apple TV+ adlı iki yeni büyük platformunda piyasaya sürülmüş olacağı gerçeği var. Bazı analistler bu durumun Netlifx’e ciddi hasar vereceğini söylerken bazıları da bu durumun Netflix’in pazardaki dominantlığını pek etkilemeyeceğini savunuyor.

Disney’in piyasaya girerek zaten kendi haklarına sahip olduğu içeriklerin yanında bir de piyasadaki popüler içerikleri de kendi bünyesine katmak için ciddi yatırımlar yapacaktır.

Ayrıca Netflix, platformuna daha fazla içerik ekleme adına yatırımları artırarak şirketin borç seviyesini yükseltti.

Netflix Rekabetten Korkmuyor

Fakat bu durum Netflix’i korkutmuyor. Konu hakkında Netlflix CEO’su Reed Hastings ise ciddi bir rekabet olacağını itiraf ederken sözlerine şu şekilde devam etti:

Rekabetin yeni içerik ekleme üzerindeki etkisini düşünecek olursak bu konu da çekingen davranmayacağız. Her takip ettiğimiz anlaşmayı iptal etmeyeceğiz ve her anlaşmanın da peşinden koşmayacağız. Her kovaladığımız proje olumlu sonuçlanmazsa da her an gelişip büyüyen abone sayılarımız daha fazla girişimlerde bulunmamıza olanak sağlayacaktır.

Peki sizce Disney+ ve Apple TV+, Netflix için pazarda olumsuz etki oluşturur mu?

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: