Netflix ve YouTube Yoğunluk Nedeniyle Yayın Kalitesini Düşürüyor

Netflix ve YouTube, koronavirüs nedeniyle Avrupa bölgesindeki yayın kalitesini düşürme kararı aldı.

Netflix ve YouTube Kalite Düşüşü

Netflix ve YouTube Yoğunluk Nedeniyle Yayın Kalitesini Düşürüyor
Netflix ve YouTube Yoğunluk Nedeniyle Yayın Kalitesini Düşürüyor

Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle Türkiye dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde sokağa çıkmama durumu söz konusu. Spor müsabakaları, eğitim kuruluşları, dini alanlar gibi birçok yer erişime kapalı durumda. İnsanlar evde vakit geçirdiği için eğlence opsiyonları kısıtlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu sebeple birçok insan Netflix ve YouTube gibi popüler platformları tercih etmeye başladı. Sunuculara bir anda bu kadar çok insanın yüklenmesi şirketler için sorunlar oluşturuyor. Yoğunluluk sebebiyle bu platformlarda olası çökme ve yavaşlamayı engellemek için bazı önlemler alındı.

YouTube, Reuters‘a yaptığı açıklamada:

Thierry Breton Netflix ve YouTube Yayın Kalitesi Düşüşü Hakkında Açıklama Yapmıştı
Thierry Breton Netflix ve YouTube Yayın Kalitesi Düşüşü Hakkında Açıklama Yapmıştı

“Avrupa sunucularında geçici olarak standart çözünürlüğü varsayılan hale getirme girişimi içerisindeyiz.”

YouTube Kalite Düşüşü Hakkında Açıklama Yaptı

Koronavirüs resmen tüm dünyada yaşamı durdurdu. Birçok alanda hayat adeta askıya alındı. Tabii bu durumda evde kalmak zorunda olan insanları sosyal medya uygulamalarını kullanmaya veya işlerini bu uygulamalar üzerinden devam etmeye zorladığı için İnternet sunucuları ciddi yoğunluk yaşayabiliyor. Bu sebeple Avrupa Birliği bu durumun önüne geçebilmek için bazı yayın şirketlerine çağrıda bulundu.

Avrupa Birliği Endüstri Yetkilisi Thierry Breton tüm yayın servislerine sunucu yüklerini hafifletmeleri için çağrı yapmıştı.

Bu açıklamanın ardından Netflix 30 gün boyunca yayın kalitelerinde düşüşe giderek ağ trafiğini %25 oranında düşürmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Thierry Breton’ın çağrısının akabinde Netflix’in ardından YouTube da video yayın kalitesinde düşüşe gideceklerini açıklayan ikinci şirket oldu.

Bu hamle Breton’ın Alphabet CEO’su Sundar Pichai ve YouTube CEO’su Susan Wojcicki ile görüşmesinin ardından alındı.

Standart çözünürlük, HD çözünürlüğe nazaran bir hayli düşük kaliteye sahip. Bu sürecin bazı kullanıcılar için sorun yaşatacağını düşünüyorum.

Birçok insan evinden çalıştığı için Skype, Facetime, Whatsapp ve Facebook gibi bazı görüntülü konuşma uygulamaların da kullanımı bu süreçte ciddi ölçüde arttı.

Bu platformlarda da herhangi bir kalite düşüşü yapılacak mı merak konusu.

Şahsen günlük İnternet kullanımında da zaman zaman yavaşlamalar ile karşılaştım. Ülkemizin İnternet altyapısı konusunda çok başarılı olmadığını göze alırsak bu ve bunun gibi durumların yaşanmış olması çok da şaşırtıcı gelmiyor.

Umarız dünya genelinde insanların evden de olsa günlük hayatına devam edebilmeleri için gerekli ortamları sağlayacak önlemler ve çözümler uygulanır.

En azından bu zor günleri evdeyken daha kolay geçirebilme imkanı edinmiş oluruz.

Peki bu durum hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siz Netflix ve YouTube ya da başka bir yayın platformunda yavaşlama veya düşük kalite problemleri ile karşılaştınız mı?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: