Nükleer Santral Tehlikeli Mi? | TerraPower Nedir?

Gezegenimizde ne yazık ki gidişat iyi görünmüyor. Eğitimsizlik ve çevredeki zararlı birçok madde her geçen gün Dünya ve onun atmosferine ciddi zararlar veriyor. Orman yangınları, tehlikeli atıklar, motorlu taşıtlar ve çok daha fazlası… Peki çözüm ne? Temiz bir enerji döngüsü. Yani nükleer santraller. Peki ya Nükleer Santral tehlikeli mi? Yoksa gezegenin tek kurtarıcısı mı?

Nükleer Santraller Tehlikeli Mi?
Nükleer Santral Tehlikeli Mi?

Nükleer Santral Tehlikeli Mi? Güvenli Mi?

Nükleer santraller denince büyük çoğunluğun aklına gelecek şey Çernobil ve Çernobil Faciası. Bunun yanında Japonya Fukuşima Nükleer Santrali kazası da eşlik edecektir.

Evet haklısınız nükleer santraller dünyaya çok büyük tehlikeler saçtı. Bir santralin patlaması demek o ülke ve hatta komşu ülkelerin, dolayısıyla canlıların toprağın, havanın olumsuz etkilenmesi demek. Yaşanılamaz bir yer demek bir başka deyişle. Dilerseniz önce nükleer santralin ne olduğundan ve şu ana kadar yaşanılan nükleer santral kazalarının sebeplerinden kısaca söz edelim.

Nükleer Santral Nedir? Ne İşe Yarar?

Nükleer santrallerde nükleer reaktörler bulunur. Tehlikeli olarak arz edilen radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisi üretimi sağlanır. Böylece ciddi bir elektrik kaynağı ve tasarruf söz konusu olur.

Nükleer Enerji Nasıl Üretilir?

Nükleer Enerji Nasıl Üretilir
Nükleer Enerji Nasıl Üretilir?

Nükleer santrallerdeki reaktörlerin içerisinde kullanılan radyoaktif madde yani uranyumun ısı ile işlenmesinin ardından enerji üretilir. Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse:

Nötronlar atomlara fırlatılır ve bunun sonucunda zincirleme bir patlama oluşur. Bu patlamalar çok yüksek ısı oluşturur. Isı ise buhara dönüşerek türbinleri döndürerek elektrik üretimi sağlar.

Nükleer Enerji Dünya’yı Nasıl Kurtarabilir?

Nükleer Enerji Dünyayı Kurtarabilir
Nükleer Enerji Dünyayı Kurtarabilir

Temel olarak küresel ısınmayı oluşturan şey Dünya’nın atmosferindeki karbon birikmesidir. Orman yangınları, çevreye zararlı maddeler, fabrika atıkları, motorlu taşıtlar ve çok daha fazla günlük hayatımızda kullandığımız şeyler yüzünden ciddi derecede karbon üretimi oluşur. Bu karbon ise atmosfere yükselir ve orada yüz yıllar boyunca kalır. Bu da Dünya’nın dengesini bozar.

Nükleer santraller ise tam da bu noktada gezegenimizin hayatını kurtarabilir. Bir önceki başlıkta nükleer santrallerin nasıl elektrik ürettiğinden bahsettik. Asıl kilit nokta ise tüm bu süreç esnasında hiçbir şekilde karbon üretimi olmaması. Yani nükleer santraller aracılığıyla enerji üretmek son derece tasarruflu ve çevre dostu.

Şimdi ise nükleer santralleri tehlikeli yapan kısma geçelim.

Bir Nükleer Santral Neden Patlar?

Çernobil Nükleer Santral Faciası
Çernobil Nükleer Santral Faciası

Enerji üretim esnasında reaktörler çok yüksek ısılar yaymaya başlar. Bu da çok ciddi bir soğutma sistemi gerektiriyor demek. Çernobil’in patlaması da reaktörlerin kapatılmaya çalışılmasına rağmen yükselen ısının önüne geçilememiş olmasıydı.

Fukuşima Nükleer Santral Kazası
Fukuşima Nükleer Santral Kazası

Japonya’da durum temel olarak aynı olsa da farklı bir sebep ile alakalı. Japonya’da yaşanan büyük depremin ardından yaşanan elektrik kesintisi ile birlikte reaktörleri soğutan sistem durdu. Fukuşima Nükleer Santrali’nde jeneratörler bulunuyordu fakat bu jeneratörler zeminde tutulduğundan, depremin ardından oluşan tsunami sonrası ıslanarak kullanılamaz hale geldi ve soğutma yapılamadığı için ısı yükselerek patlama oluştu.

Bu iki büyük facianın ortak noktaları yeterli bir soğutma sisteminin olmaması ile alakalı. İşte tam da burada herkesin dahi ve en zengin insanlardan biri olarak tanıdığı Bill Gates devreye giriyor. Evet Bill Gates önce bilgisayar sektörünü baştan aşağı değiştirdi. Sonra çocuk felcini neredeyse bitirdi ve şimdi de gezegenin kurtarmak için kollarını sıvıyor.

TerraPower Nedir?

TerraPower Nedir
TerraPower Nedir

TerraPower, Bill Gates’in Washington, ABD’de kurmuş olduğu bir nükleer reaktör tasarım şirketidir.

TerraPower dünya genelinde temiz enerji inovasyon sağlayan lider firmalardan birisidir.

TerraPower hakkında daha detaylı bilgi almak ve gelişim takvimini takip etmek için buradaki sayfaya göz atabilirsiniz.

Bill Gates’in temel düşüncesi Çernobil’de patlayan reaktör sisteminin 1940’ların tasarımı ve Fukuşima’da da patlayan nükleer santralin de dönemine göre çok eski bir tasarıma sahip olması üzerine.

Geçtiğimiz aylarda Netflix’te yayınlanan Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates adlı 3 bölümlük belgeselin son bölümünde bu konu hakkında detaylıca bahsedilmekte.

İlginizi Çekebilir
TerraPower'ın Nükleer Enerji Reaktörü İçin Soğutma Çözümü
TerraPower’ın Nükleer Enerji Reaktörü İçin Soğutma Çözümü

Bill Gates nükleer enerji üretimiyle yazılımın gücünü birleştirmek. Hatta Bill Gates çözümü çoktan buldu ve uygulamaya geçti bile. Soğutma algoritması oluşturan TerraPower reaktörleri soğutmak için elektrik veya başka bir enerjiye ihtiyaç duymuyor. Isı dayanıklılık derecesi çok yüksek metaller üretilerek soğutma sağlanıyor. TerraPower sistemin üretilmesi için Çin ile alışverişte. Fakat ABD’nin Çin ile yaşadığı sorunlar belki de gezegenin kurtarılmasını engelliyor.

Sonuç olarak nükleer santraller gezegenin kurtarılması için şart görünüyor. Fakat çok büyük denetimler ve testler sonucunda kurulması ve canlıların hayatlarını minimum riske indirecek hale getirilmesi de oldukça önemli bir konu.

Bill Gates’in topladığı özel ekibi ile geliştirdiği TerraPower bu konu için bir çıkış kapısı olabilir.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: