Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?

Fotoğraflarına photoshop yapmak isteyenler için photoshop nasıl yapılır sorusuna yanıt getirirken photoshop yapmak zor mu diye muammada kalanlara da rehber olacağız.

Photoshop Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 5 sene öncesine gittiğimizde photoshop ile düzenlenen fotoğraflar insanları şaşırtıyor, photoshop yapmak zor mu sorusunu akıllara getiriyordu. Geçtiğimiz her sene insanlar cep telefonlarına indirilen uygulamalarla günlük fotoğraflarına dahi photoshop yapmaya başladı.

Kimisi fotoğrafına photoshop yaparken duvarı yamulttu, kimi aynadaki yansımasına photoshop yapmayı unutarak kendini ifşa etti. Photoshop’ta görsel zekanın bir miktar gerekli olduğunu söyleyebiliriz ancak şöyle bir gerçek var ki ne kadar photoshop yapar, kendinizi denerseniz, her bir adımda bir öncekinden daha iyi olacaksınız.

Makyaj, uygulama ile boy uzatmak, photoshop ile zayıflatmak gibi özellikleri olan bir uygulama arıyorsanız basit arayüzü ve kalitesi ile Facetune’u geride bırakan ancak az duyulmuş uygulama Pitu’yu incelediğimiz ve nasıl photoshop yapmanız gerektiğini anlattığımız makalemizi de gözden geçirebilirsiniz;

Pitu | Photoshop Boy Uzatma Vücut İnceltme

Aşağıda 2018’de ve 2020’de photoshoplanmış 2 aynı görsel var.

Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?
Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?

2018’deki fotoğraf size sadece filtre değil geniş opsiyonlu photoshop özelliği sunan PicsArt‘tan yapıldı. 2020’deki fotoğraf ise bilgisayar üzerinden Adobe Photoshop üzerinden photoshoplandı.

PicsArt ile düzenlenen fotoğrafın kalitesi bir miktar düşmüşken, Adobe Photoshop ile düzenlenen ikinci görsel kalite kaybı yaşanmadan kaydedildi.

Fotoğraflarımı hangi uygulama ile photoshoplamalıyım?

PicsArt‘ın onlarca özelliği arasından ücretsiz olanları sizinle paylaştığımız makalemizde de dediğimiz gibi birçok özelliği sizlere en pratik yol ile sunuyor ancak çok büyük bir gerçek var ki asla Adobe Photoshop gibi bir platforma dönüşemez, onun sunduğu kalite ve ayrıntıyı kullanıcılarına veremez.

Bu iki mobil ve bilgisayar olmak üzere farklı platformlarda sunulmuş uygulamayı birbiri ile karşılaştırmak da zaten pek doğru değildir. Ancak okuyucularımıza şunu söylemeliyiz ki, kendinizi günbegün geliştirip hayal gücünüzün sınırsızlığında kaybolup, eşsiz çalışmalara imza atmak istiyorsanız Adobe Photoshop’ı, sınırlı kullanım alanı ile günlük hayatınızda pratik ve kolay bir kurtarıcı arıyorsanız PicsArt’ı sizlere tavsiye ediyoruz.

PicsArt İndirmek İçin;

PicsArt’ı İndir IOS

PicsArt İndir Android

Photoshop Yapmak Zor Mu?

Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?
Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?

Programı öğrenmeye karar verdiğinizde basit şekilde zoom yapmak bile güç gelebilir. Klavyenizde ALT tuşuna basılı tutarak mouse’unuzun scroll’unu kaydırmak zoom yapmanın alternatif yollarından biridir.

Ancak 1 gün içinde, hatta hırslı biriyseniz birkaç saat içinde zoom yapmak ve birçok özelliğin inanılmaz derecede basit ve pratik şekilde dizayn edildiği bu uygulamaya hayran kalacaksınız.

Düzenlediğiniz fotoğraf sayısına ve öğrenmeye ne kadar aç olduğunuza bağlı olarak mouse ve klavyeniz sağ ve sol kollarınız gibi kullanmaya başlayacaksınız.

Adobe Photoshop her şeyi pratik yapmanız için dizayn edilmiş ve photoshop nasıl yapılır ya da photoshop yapmak zor mu sorularını size unutturan koca bir dünya.

Mobilde Photoshop Yapmak | Bilgisayarda Photoshop Yapmak

Adobe Photoshop gibi büyük bir platformu öğrenmek PicsArt gibi pratik bir uygulamaya göre elbette daha fazla vakit ayırmanızı gerektirecektir ancak yanında getireceği avantajlar küçümsenemez.

Adobe Photoshop gibi büyük çapta programları bilmek CV‘nize ekleyebileceğiniz bir ayrıntıdır ve bu da sizi çok daha nitelikli biri yapar.

Eğer işi ilerletip bu alana yönelmek isterseniz grafik tasarım gibi alanlarda iş bulabilir, kendinizi görsel vizyonlu bir meslekte görmek istiyorsanız, eğlenerek para kazanabilirsiniz.

İlerlediğiniz farklı alan ve kariyeriniz varsa bile, ek gelir ya da size para kazandıran bir hobi olarak evde bu işi yapabilirsiniz.

Kendi fotoğraflarınızı, fotoğrafçıların istediği gibi değil tam olarak sizin kafanızdaki hali ile ölümsüzleştirebilmek ve çok daha fazla avantajı ile Adobe Photoshop öğrenmek birkaç adım önde geliyor.

Photoshop Nasıl Öğrenilir?

Dünyanın en büyük okulu sayılabilecek Youtube’taki binlerce Photoshop eğitim videoları ile ya da Udemy ile işe koyulabilirsiniz.

Kendi fotoğraflarınızı programdaki her ikona ve simgeye tıklayarak tam anlamıyla “deneyerek” öğrenmeye devam edebilirsiniz. Ki bu da öğrenmenin en etkili yollarından birisidir.

Program, bilmeyen birine öğretmek için dizayn edilmişçesine, soldaki ikonların üzerinde durduğunuzda GIF olarak ne işe yaradığını gösteriyor ve hemen altında da “Nasıl Yapıldığını Öğren” yazılı bir seçenek beliriyor, tıklayarak nasıl yapıldığınızı kolayca öğenebiliyorsunuz.

Photoshop Nasıl Yapılır | Tüyolar
Photoshop Nasıl Yapılır | Tüyolar

Photoshop Tüyoları

Gözlem yeteneğinizin yüksek derecede tutup, bir görseldeki her şeyi inceleyerek işe koyulmalısınız ve çok basit şekilde, bir kadrajın nasıl olmasını istiyorsanız fotoğrafın bu hale gelmesini sağlayacak çözümler bulmalısınız.

Örneğin aşağıdaki fotoğraf ilk hali ile sıradan bir fotoğraf iken amaçlanan hedef fotoğrafın olağan dışı olmasını sağlamak ile adımlar atarak Photoshop’landı.

Photoshop Nasıl Yapılır?
Photoshop Nasıl Yapılır?

Görselde, rahatsızlık verici çöp ve kadraj dışı olması gereken unsurlar yok edildi. Esas üzerinde durmanız gereken konu ise hayal gücünüzü kullanarak ilk görseldeki fotoğrafı getirebileceğiniz evreye asla sınır koymamak.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise fotoğraf kadrajınıza transparan halde koyduğunuz herhangi bir görselin açısı, büyüklüğü ve gölgesi. Unutmamalısınız ki gölge her şeydir.

Aşağıdaki görsele bir at fotoğrafı ekleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir
Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?
Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?

Görselde atın gerçekçi olmasını sağlayan birkaç temel unsur var. Atın gölgesi fotoğrafta zaten yer alan kişi ile aynı yönde, ayrıca atın kumsalda bıraktığı izler de photoshop ile eklenmiş, görsele filtre ise, at görsele PNG olarak eklendikten sonra konulduğu için atın renk ve kontrastı arka planla ortak şekilde değişmiştir.

Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?
Photoshop Nasıl Yapılır? | Photoshop Yapmak Zor Mu?

Üstteki görsellerin photoshop videosunu izlemek isteyen okuyucularımız aşağıdaki linkten ulaşabilir;

Photoshop Ücretsiz Mi?

Maalesef Adobe Photoshop kullanmak için aylık veya yıllık olarak belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom uygulamalarını içeren abonelik paketlerine göz atabilirsiniz.

Adobe Photoshop Deneme Sürümü Var Mı?

Evet. Adobe yeni kayıt olanlar için Creative Cloud bünyesindeki tüm Adobe programlarını 7 gün denemeniz için ücretsiz hak tanıyor.

Photoshop Nasıl İndirilir?

Creative Cloud paketlerinden birisine abone olduktan sonra buradaki link üzerinden Creative Cloud programını indirip üyelik bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra kolayca Adobe Photoshop uygulaması ve diğer Adobe programlarını indirebilirsiniz.

Bu makalemizde sizlerle Photoshop nasıl yapılır ve Photoshop zor mu sorularını yanıtlayarak rehber olmaya çalıştık.

Photosop ile düzenlediğiniz fotoğraflarınızı nasıl filtrelemeniz gerektiği hakkında sizler için derlediğimiz makaleye de göz gezdirebilirsiniz;

En İyi 6 VSCO Filtresi | Fotoğraf Nasıl Düzenlenir?

En İyi Fotoğraf Uygulamaları (2020)

Avatar
Büşra Güler

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği mezunu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarım Kodlama öğrencisi. 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: