PS4 Özel Oyunu Horizon Zero Dawn PC İçin Çıkış Yapacak

2017’de PlayStation 4 için özel olarak çıkış yapan Horizon Zero Dawn, Kotaku’nun haberine göre PC için geliyor! İşte Horizon Zero Dawn PC hakkındaki detaylar!

Horizon: Zero Dawn PC İçin Geliyor!
Horizon: Zero Dawn PC İçin Geliyor!

Horizon Zero Dawn PC İçin Geliyor!

Detroit: Become Human ve Red Dead Redemption 2 gibi oyunların PC için çıkış yapmasının ardından bir PS4 özel oyunu daha PC için çıkış yapıyor.

Sony, eskiye nazaran özel oyunlarını PC için de çıkış yapmasına daha fazla müsaade gösteriyor. Tabii bunlar Kotaku’nun iddiaları. Ama yine de yüksek bir gerçeklik payının olduğunu da söylemek gerekir.

Bu iddia tam olarak Sony’e yakın 3 ismi belirsiz kişiden geliyor.

Horizon Zero Dawn Nasıl Bir Oyun?

Henüz oynamamış olan varsa Horizon: Zero Dawn basitçe, kıyamet sonrasın bir dönemde, robot dinozorlar tarafından yönetilen Amerika’da geçmekte. Oyun 2017’nin şubat ayında PS4 için özel olarak çıkış yapmıştı. Oyunun geliştiricisi Guerrilla Games, oyunun çıkış yapmasının ardından son derece olumlu geri bildirimler almıştı.

Horizon Zero Dawn PC İçin Ne Zaman Çıkacak?

Horizon: Dawn Zero PC İçin Ne Zaman Geliyor?
Horizon Dawn Zero PC İçin Ne Zaman Geliyor?

Horizon Zero Dawn PC için henüz ne zaman çıkış yapacak belirsiz. Çıkış yaptığında da Steam ve Epic Games platformlarında yerini almasını bekliyoruz.

PC için çıkış yapacak olan Horizon Zero Dawn, PS4 platformunda 30fps sınırına sahipti. Üç yılın ardından PC’ye gelecek olan oyunun bu konuda biraz daha fazlasını sunacağını düşünüyorum.

Ayrıca Horizon Zero Dawn, Sony markası altında PC için çıkış yapan ilk büyük oyun olacak. Yine Sony markasının yayın haklarına sahip olduğu Death Stranding ilk olarak PS4 için çıkış yapmasının ardından PC’ye de ilerleyen dönemlerde gelecek. Fakat Death Stranding, bağımsız bir stüdyo olan Kojima Productions tarafından geliştirilen bir oyun. Ayrıca PC için yayın haklarına Sony değil, 505 Games sahip olacak.

Benzer bir durumu geçtiğimiz Heavy Rain, Beyond: Two Souls ve Detroit: Become Human oyunlarına sahip Fransız şirket Quantic Dream ile yaşanmıştı.

Sony Şaşırtıyor

Belki de birçok yayıncı firma için bir oyunu PC için yayınlamak çok önemli bir konu olmayabilir ki zaten birçok firma oyunlarını mümkün olduğunca farklı platformlarda sunmak ister. Son derece normal bir durum. Ancak Sony gibi, “özel oyun” algısına fazlasıyla değer veren bir firmanın bu yılki hamleleri oyun camiasındaki herkesi şaşırttığına eminim. Kim bilir, belki de 2020 yılının son ayında tanıtılacak PlayStation 5 için çıkacak özel oyunların da ilerleyen dönemlerde kaderi PC’de kesişir.

Bu durumu Sony’nin en büyük rakibi Microsoft ve dolayısı ile Xbox markasının özel oyunlarında PC ile uyumu konusuna bağlayabiliriz. Microsoft oyunlarını PC, Windows’da da oynanabilir halde yayınlaması ile hem konsol hem de PC sahibi oyuncuların bir hayli dikkatini çekmişti.

Sony’nin bu radikal değişikliği, bu anlamda Microsoft’un başarısı ile doğrudan ilgili gibi görünüyor.

Sony gelecek oyunları veya hala PC’de olmayan mevcut özel oyunlarını PC için çıkışa sunar mı bilemiyoruz. Ama kim bilgisayarda Uncharted serisini, God of War serisini veya The Last of Us’ı oynamak istemez ki?

Kim bilir belki de Horizon: Zero Dawn’ın PC için çıkış yapması gelecek için bir işaret olur. Ama ben daha fazla oyunun gelmesini yine doğrudan Microsoft Xbox özel oyunlarının PC’de başarı yakalamasına bağlıyorum. Eğer Xbox çok iddialı bir oyun ile gelir ve oyunu doğrudan hem Xbox hem PC için satışa sunarsa, bunun gibi bir hamle Sony için bir “kolları sıvama” hamlesini getirebilir.

Şu anki tüm söylediklerimiz tabii ki birer varsayım. Ama olması muhtemel şeyler. Zira Google Stadia gibi yayın tabanlı oyun platformlarının da günümüzde artık resmen var olduğunu hesaba katarsak Sony gibi firmaların katı kurallarından vazgeçtiğini daha fazla göreceğimizi söyleyebiliriz.

Paylaşmak her zaman iyidir. Bir oyununun tüm platformlara çıkış yapması oyuncular için her zaman bir “artı” olacaktır.

Neyse biz yine de Sony’nin üzerine fazla gitmeyelim. Ama gittikçe daha tatlı bir firma olduklarını da söylemeden geçemem. Aferin Sony böyle devam!

Peki ya siz Horizon: Zero Dawn oyununun PC’ye çıkış yapması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecekte daha fazla konsol özel oyunlarını PC’de görebilir miyiz ya da hangi konsol oyunlarını PC’de görmek için can atıyorsunuz?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: