Samsung Galaxy S20 Özellikleri | Fiyat Belli Oldu (7 Şubat)

Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S20 (S11) üzerinde çalışırken gelin, elimizdeki güncel sızıntılarla birlikte bizleri neler bekliyor olacak bir bakalım. İşte Samsung Galaxy S20 özellikleri!

Samsung Galaxy S20 Özellikleri | WidgetUp
Samsung Galaxy S20 Özellikleri | WidgetUp

Samsung, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde özellikle tasarım konusunda takdirleri topladığını söyleyebiliriz. Gerek görsel tasarım olarak, gerek üst teknolojilerini tasarımlarına uygun entegre etmesi ile…

Peki ya bu yılın amiral gemisi Samsung Galaxy S20 ailesinde ne gibi değişiklik ve yenilikler bizleri bekliyor olacak?

Samsung Galaxy S20 ailesi tanıtıldı. Biz de mercek sayfamızda Galaxy S20 Özellikleri ve Fotoğraf Çekimleri adlı bir makale paylaştık. Mutlaka göz atmalısınız!

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20 Tasarımı
Samsung Galaxy S20 Tasarımı

Samsung’un yeni Galaxy amiral gemileri olarak üç model tanıtması bekleniyor. İsim konusunda bazı farklı görüşleri sizlerle paylaşalım.

Önceki sızıntıları baz aldığımızda Galaxy S11E, Galaxy S11 ve Galaxy S11+ modelleri olarak adlandırılacağı yönündeydi. Ki bu tahmin etmesi kolay bir durum.

Fakat paylaşımları ile son derece güven toplayan Evan Blass bu konuda farklı bir görüşe sahip. Evan Blass’a göre, yeni Samsung amiral gemileriS11, S11 Plus ve S11 Pro” olarak adlandırılacak. Aslında bakarsanız Apple‘ın stratejisi olan “Pro” model algısı da kulağa mantıksız gelmiyor.

Güncelleme: 2020 yılı adına Galaxy S serisi Galaxy S20 ad etiketi ile devam edecek.

Galaxy S20
Galaxy S20+
Galaxy S20 Ultra

O halde biz kullanıcılar için isimden çok daha önemli olan donanım ve tasarım kısmına geçelim. İSİMLERİ KİMİN UMURUNDA Kİ?!

Ekran

Samsung ve ekran kelimeleri bir araya geldiğinde gözleriniz parlıyor olabilir. Haklısınız da bu konuda gözlerinin en parlamasını istemeyecek Apple bile mecbur kaldığı için Samsung ekranları kullandı.

Peki ya Galaxy S20 ekran olarak bize neler sunacak?

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren OnePlus markası OnePlus 7 Pro ile hayatımıza 90HZ ekran yenileme hızını sokup ağzımızı açık bıraktı. Birçok kullanıcı eski telefonlarına dönmek bile istemedi. Bu durum Google‘ı bile etkilemiş olacak ki Google Pixel 4XL, 90HZ ekran yenileme teknolojisine sahip.

Fakat sıkı durun Samsung henüz kozunu oynamadı.

Bu konudan önce genel hatları ile ekran özelliklerine bir bakalım.

Yukarıda söz ettiğimiz üzere yeni sızıntılarını bizlerle paylaşan sevgili Evan, bu haberinin yanında ekran özelliklerini de sızdırdı.

 • Galaxy S11 (S11E): 6.2′ veya 6.4′ inç
 • Galaxy S11 Plus: 6.7 inç
 • Galaxy S11 Pro: 6.9 inç

Evan‘a göre nispeten düşük fiyatlı modelin de geçen yılki S10E modelinin aksine kavisli ekrana sahip olması bekleniyor.

Galaxy S20 Ekran
Galaxy S20 Ekran
 • Ekran tasarımı olarak bir önceki Samsung amiral gemisi Note10‘a göre en büyük farklılık küçülen ön kamera olmuş. Ön kameranın bu kadar küçülmesi ekran deneyimini oldukça yükseltecektir.
 • Bir diğer farklılık ise ekran köşelerinin önceki modellere göre daha kavisli olması.

Neredeyse ekrandan ibaret bir model olacak Galaxy S20 ve türevleri.

120HZ Amoled Ekran

 • IceUniverse‘ün ısrarla söylediği üzere Samsung S20 çok yüksek ihtimalle 120HZ ekran yenileme hızına sahip olacak. Batarya performansı açısından da 60HZ-120HZ ekran hızı yenileme geçişi yapılabilecek.

Exynos 990 ve Snapdragon 865‘in 210HZ ekranlara kadar destek sunduğunu düşünürsek oldukça mümkün görünüyor.

Bu teknolojinin ardından “buna batarya mı dayanır” diyenler için hemen batarya hakkında neler biliyoruz bir bakalım.

Samsung Galaxy S20 Serisi Ekran Özellikleri

Galaxy S20 Ultra 5G
Galaxy S20 Plus 5G
Galaxy S20 5G

Batarya

 • Telefon modellerinin arasındaki boyut farklılıkları batarya farklılıkları anlamına da geliyor. Galaxy S20 ailesinde ise yine IceUniverse’ün iddiasına göre Galaxy S20 Ultra modeli 5000mah bir bataryaya sahip olacak. Açık kalan ağzınızı önce kapatın. Fakat eğer 120HZ ekran söz konusu olacak ise bu durum çok beklendik olacaktır. Kamera bölümünde bu konu daha da anlam kazanacak.

Fakat şunu akılda tutmak gerekebilir. “Galaxy S20 Ultra” diye anılan telefon Evan Blass’in Pro adını duyurduğu model olabilir.

Geliştirilmiş Parmak İzi Okuyucu

Ekrana gömülü parmak izi okuyucular… Kesinlikle benim favorilerim. Yüz tanıma veya telefonun arkasını parmaklamak çok pratik ve hoş şeyler değil. Fakat ekran içine gömülü parmak izi okuyuculu telefonlar çok daha pratikler.

Ancak şunu da kabul etmek gerekiyor ki her zaman çok iyi çalışmıyorlar. Ön kameradan çok iyi yüz tanıma beklemediğim için Samsung’un ekran içi parmak okuyucusunu geliştirdiğini umuyorum.

 • Qualcomm‘un son işlemcisi Snapdragon 865 çift parmak izi okuyucuyu destekliyor. Eğer Samsung bundan yararlanırsa çok daha gelişmiş parmak izi okuyucusu ile gelebilir.

Galaxy S20 Kamerası Nasıl Olacak?

Samsung Galaxy S20 Kamera Özellikleri WidgetUp
Samsung Galaxy S20 Kamera Özellikleri WidgetUp

Her ne kadar Samsung amiral gemileri kamera olarak en iyi kameralı telefonlar arasında yer alsa da benim kişisel görüşüm dahilinde son birkaç yıldır kamera anlamında yerinde saydıklarıdır.

Ultra geniş açılı kamera gibi yenilikler ile gelmesine rağmen ana kamera performansı önceki modellere göre ciddi farklar oluşturmayı başaramamıştı.

Fakat Samsung bu konuda biraz hırslanmış olacak ki, söylentilere göre çok ciddi bir kamera seti biz kullanıcıları bekliyor olabilir.

4’lü kamera seti ile gelmesi beklenen Galaxy S20 ailesi kamera özellikleri ile rakiplerine göz dağı verecek gibi.

İlginizi Çekebilir
 • Samsung, duyurduğu 108 megapiksellik lensi ile gövde gösterisi yapabilir. Üstelik bu iddiaya neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bana kalırsa bu ana kamera yalnızca S20 Ultra ve S20+ modellerinde kullanılacak.
 • Bir diğer önemli konusu ise portre çekim yapmamızı sağlayan telefoto lens. IceUniverse‘ün sızıntısına göre S20 ailesi bir çılgınlık yapıp telefoto lenste minimum 48 megapiksele yer verecek. Bu da çok yüksek kaliteli portre fotoğraflar çekilebilir demek oluyor.
 • İşler zoom konusunda geldiğinde de Samsung yine agresif oynayacak gibi. Huawei‘nin zoom konusundaki başarılarının ardından Samsung‘un S20 ailesinde 5x optik zoom imkanı sunan 48MP lense yer vermesi bekleniyor.

Bu durum Huawei’nin yaklaşımından biraz daha farklı olacak. Zira Huawei P40 Pro’da 10x optik zoomlu 16MP bir lens kullanıyor. Samsung daha kısa bir yakınlaştırmayı çok daha yüksek bir çözünürlükte sunmayı hedefliyor gibi görünüyor.

 • Bazı söylentilere göre Samsung yeni modeli S20 Ultra’da 8K video kaydı planlıyor.

Fakat bu benim görüşüm dahilinde çok olası değil. Tamam kameralar ve işlemciler teorik olarak bunu destekliyor olabilir. Fakat hatırlatmak isterim ki daha Galaxy S9 modellerinde Samsung 10 dakikadan fazla 4K 60fps video kaydı yapmanıza müsaade etmiyordu. 8K‘nın gelmesi demek ciddi batarya ve işlemci kullanımı demek. Bu yüzden henüz 8K için erken olduğuna inanıyorum.

Samsung Galaxy S20 Serisi Kamera Özellikleri

Galaxy S20Galaxy S20+Galaxy S20 Ultra
12MP Ana Kamera12MP Ana Kamera108MP Ana Kamera
64MP Telefoto Kamera64MP Telefoto48MP Telefoto
12MP Ultra-Geniş Açılı12MP Ultra-Geniş Açılı12MP Ultra-Geniş Açılı
ToF KameraToF Kamera
10Mp Ön Kamera 4K 60FPS10Mp Ön Kamera 4K 60FPS40MP Geniş Açılı Ön Kamera
4K 60FPS
3X Optik & 30X Dijital Zoom, 8K 30 FPS‘e Kadar Video Kaydı3X Optik & 30X Dijital Zoom, 8K 30 FPS’e Kadar Video Kaydı10X Optik & 100X Dijital Zoom 8K 30 FPS’e Kadar Video Kaydı

Galaxy S20 Hangi İşlemciyi Kullanacak?

 • Samsung bazı ülkeler dışında tüm cihazlarını kendi işlemci markası olan Exynos modelleri ile donatıyor. Fakat IceUniverse‘ün iddiasına göre Samsung bu yıl Galaxy S20 için çok daha fazla ülkede Snapdragon 865 işlemcisini tercih edecek.
 • Hatta Samsung’un ana vatanı olan Güney Kore de bu listeye dahil. Henüz bu liste netleşmiş değil. Fakat umarız Samsung, Türkiye’de de Snapdragon 865 işlemci modelini piyasaya sürer.

Olur da Samsung yine Türkiye’de Exynos işlemci kullanımına devam ederse S20’de kullanılacak işlemci Exynos 980 olacak.

Galaxy S20 5G Destekleyecek Mi?

Ülkemizde de testleri son hız devam eden 5G teknolojisi için akıllı telefonlar da neredeyse hazır hale geliyor. Elbette 5G destekli bazı telefonlar mevcut. Fakat henüz bir standart yakalanmış değil.

 • Snapdragon 865 ile birlikte 5G standart haline gelecek. Eğer Samsung, Exynos yerine çoğunluk olarak Snapdragon işlemciyi tercih ederse 5G için özel bir modele ihtiyaç duymadan piyasaya sürülecektir.

Güncelleme: Samsung Galaxy S20 serisinde her modelin 5G versiyonu olacak.

Android 10 ve Samsung One UI 2 ile Gelecek

Bu konuda şüphesiz tek gerçek Galaxy S20 ailesinin Android 10 ve Samsung One UI 2.0 ile gelecek olmasıdır.

One UI 2.0 hakkında merak ettiklerinizi bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Samsung Galaxy S20 Ne Zaman Çıkacak?

Samsung bu konuda da standartlarını bozmayacak ve Galaxy S20 ailesini Mobil Dünya Kongresi’nden (MWC) önce göreceğiz.

Tam net bir tarih olmasa da çok yüksek ihtimalle 11 Şubat – 18 Şubat 2020 tarihleri arasında tanıtım gerçekleşecektir.

 • Güncelleme: Samsung Galaxy S20 ailesi 11 Şubat 2020 tarihinde Unpacked Etkinliği ile tanıtılacak.
Samsung Galaxy S20 Ne Zaman Tanıtılacak?
Samsung Galaxy S20 Ne Zaman Tanıtılacak?

Galaxy S20 Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Hazırsanız bizim için en moral bozucu kısma geçiyoruz.

 • Samsung muhtemelen ABD pazarı ele alındığında Galaxy S20 ile 1000 dolar barajını geçecektir.

Bu kadar yüksek teknoloji bir arada gerçekten yer alırsa Türkiye fiyatını tahmin etmeye korkuyorum.

Güncelleme: Samsung Galaxy S20 için fiyatlar sızdı.

Galaxy S20Galaxy S20+Galaxy S20 Ultra
999 Dolar1199 Dolar1399 Dolar

Samsung Galaxy S20 hakkındaki tüm haberleri bir araya topladık. Bir gelişme olduğunda bu makaleyi güncelliyor olacağız.

Daha fazla mobil dünyadan gelişmelere erişmek isterseniz mobil sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Son Güncelleme: 7 Şubat |Samsung Galaxy S20 Resmi Tanıtım Görseli Sızdı
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

5 Yorumlar

 1. TalhaTalha Yanıtla

  Bu iddialar eğer gerçekse samsung rakiplerinin bir hayli önüne geçecek gibi duruyor bu da umuyorum ki piyasa da kızışmaya yol açarda meyvesini biz kullanıcılar yeriz, ancak ülkemizde daha makul fiyatlandırma olmasını ümit ediyorum çünkü gün geçtikçe cebimizden çıkan paralarda aynı oranda artıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: