Samsung “Yapay İnsan” Üretti | Samsung NEON Nedir?

7 Ocak’ta başlayacak olan CES 2020 fuarındaki en ilginç tanıtımlardan birisi de Samsung’a ait. Samsung Galaxy Note 10 ile birlikte gördüğümüz AR video teknolojisi başka bir boyuta geçiyor. Samsung “yapay insan” üretti! Samsung NEON projesi nedir? İşte Samsung NEON projesi hakkındaki detaylar…

Samsung Yapay İnsan Projesi | Samsung NEON
Samsung Yapay İnsan Projesi | Samsung NEON

Samsung NEON | Bir “Yapay İnsan” Projesi

Samsung’un “yapay insan” adını verdiği NEON projesi hakkındaki detayları duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Hatta belki bir yıl önce bunlar söyleniyor olsaydı inanmakta güçlük bile çekebilirdiniz.

Samsung yan kuruluşu olan STAR Labs geçtiğimiz birkaç haftadır NEON adlı bir şeyin kesitlerini paylaşıp duruyordu.

Henüz çok fazla detay paylaşılmamış olsa da teknoloji severleri heyecanlandırmaya yetecek çok şey var. Samsung bu proje ile gelecekte beklediğimiz önemli teknolojilerin ilk adımlarını atmış olacak gibi.

Samsung Projesi NEON nedir?

NEON basitçe yapay insan anlamına geliyor. Bu konuyu biraz detaylandıralım.

Samsung geliştirdiği teknoloji ile insanları tarayarak dijital avatarlar oluşturuyor. Aslında bildiğimiz Apple’ın Animoji veya Samsung’un AR Emoji mantığı ile başlıyor her şey.

Fakat teknolojinin geldiği nokta sizi şok edebilir.

Yakın zamanda görmüş olabileceğiniz bu fotoğraf gerçek bir insana ait değil. Samsung’un NEON adını verdiği proje tam da bu…

Samsung "Yapay İnsan" Projesi | NEON
Samsung “Yapay İnsan” Projesi | NEON

Yukarıda gördüğünüz fotoğraflar bir insana ait değil. “Yapay İnsan” yani NEON projesi ile oluşturulmuş yapay zekanın oluşturduğu bir fotoğraf. Aslında bu fotoğraf bir videodan alıntı.

Projeden bu görseli paylaşarak NEON ekibi heyecanı üst seviyeye çıkardı.

Teknolojinin bu noktaya gelmesinin, üretilen yapay zekaya sahip robotlara olan etkisini düşünmeden edemiyorum. NEON teknolojisi geliştirilip ileride üretilecek yapay zekalı robotlara uygulanırsa çok daha insana benzeyen robotlar görebileceğiz demektir.

Gelin bir de kabaca proje nasıl işliyor birlikte buna göz gezdirelim!

Proje Nasıl Çalışıyor?

Projede belirli aktör ve aktrisler yüz, mimik ve jestleri ile taranıyor ve yapay zekaya aktarılıyor. Yapay zeka verileri kullanarak duyguları oluşturuyor ve tıpkı karşınızda gerçek bir insan varmış gibi size sunuyor.

Projenin bundan çok daha karmaşık olduğu aşikar. Fakat Samsung’un henüz tanıtmadığı bir şeyi tanımlarken şimdilik basit yöntemi kullanabiliyoruz. Kabaca durum böyle.

Note 10 Tanıtımında Benzer Bir Özellik Vardı

Benzer kelimesinden kastımız tabii çok küçük bir boyutta. Zira bir telefonda buna benzer bir özellik olsaydı eminim bundan herkesin haberi olurdu!

Galaxy Note 10 3D Tarama
Galaxy Note 10 3D TaramaGalaxy Note 10 3D Tarama

Galaxy Note 10 tanıtılmadan birkaç ay önce NEON projesinin ilk aşamasına dair bazı sızıntılar çıkmıştı. Bu sızıntıda bazı eski bilim insanlarının hareketli giflerini görürken, yüz mimiklerinin hareket ettiğini fark etmiştik. Anlaşılan o ki Samsung bu alanda çok farklı şeyler planlıyormuş. Sanırım Harry Potter’da gördüğümüz hareketli resimleri gerçek hayatta da görmeye alışsak iyi olacak!

Galaxy Note 10 lansmanında tanıtılan 3D tarama özelliği sayesinde nesneleri tarayarak videolara hareketli şekilde ekleyebiliyorduk. Bu da NEON projesinin küçük çaplı bir hali gibiydi. Şimdi taşlar yerine oturuyor…

Proje Nerede Kullanılacak?

Kullanılabilir alanları sınırların çok ötesinde olsa da, ana amaçlardan birisi VR gözlükler olacaktır. Artırılmış gerçekçilik sayesinde bir VR gözlük kullanarak NEON ile taranmış bir insanı karşınıza getirip onunla iletişim kurabileceksiniz.

NEON ile gerçekleşen “yapay insan” teknolojisi müşteri hizmetleri, resepsiyon, tanıtım, oyunlar, akıllı asistanlar ve sunucular gibi birçok alanda kullanılabilir hale gelecek.

Artık izlediğimiz videoların gerçek bir insana ait olmadığından emin olamayacağımız bir çağa yaklaşıyoruz.

İlginizi Çekebilir

Projeyi yöneten Pranav Mistry kişisel Twitter hesabında bazı detayları paylaşarak heyecanlanacak şeyler olduğunu söyledi.

Bir YouTube kanalının Samsung NEON projesini anlattığı bu videoda gördüğünüz hiçbir şey gerçek bir insana ait değil.

NEON ile hayatımız baştan aşağı değişebilir. Yapay zeka her geçen gün hızla gelişirken hayatımıza birçok yenilik getirecektir. Detroit: Become Human oyununda olduğu gibi bir gelecek önümüzde.

Bu teknoloji ile sevdiğimiz insanları belki de yakın bir gelecekte yanımızdaymış gibi görüp onlarla konuşabileceğiz. Bu sayede hayatını kaybetmiş insanların yeniden hareket edebildiğini görmek çok farklı bir deneyim olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir makalede Google AI aracılığıyla yapılan kanser tespitlerinin doktorların yaptığı testlerden daha başarılı olduğundan söz etmiştik. Mutlaka bu makaleye de göz atmanızı öneriyoruz.

NEON Resmi Sitesi

NEON Twitter Sayfası

CES 2020 fuarında tanıtılacak olan NEON projesini heyecanla bekliyoruz. Proje resmi olarak tanıtıldığında sizlerle detayları ve önemli bilgileri paylaşıyor olacağız.

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: