SEE İncelemesi: Apple’ın Game of Thrones’u

Apple TV+ platformunun ilk dizisi SEE büyük yankı uyandırdı. Apple’ın Game of Thrones’u olarak anılan ilk Apple TV+ dizisinin incelemesi ile karşınızdayız. İşte SEE incelemesi!

SEE İncelemesi

SEE İncelemesi: Apple'ın Game of Thrones'u
SEE İncelemesi: Apple’ın Game of Thrones’u

Dikkat!

Öncelikle şunu söylemem gerek. Bu inceleme doğal olarak tamamen spoilersız olmayacak. Zaman zaman çok detaylara inmeden dizinin genel konusu ve hatları hakkında görüşlerimi sizlerle paylaşacağım. Dizi hakkında izlemeden en ufak detay duymak istemeyenleri şimdiden uyarmış olalım!

1 Kasım’da çıkışını yapan SEE çıktığı günden beri konuşulmaya başlandı. Apple’ın Game of Thrones’u gibi benzetmeler alan dizinin kalitesinden kimsenin şüphesi olmayacaktır. Fakat SEE dizisi genel hatları ile nasıl? İzlemeye değer mi yoksa vakit kaybı mı?

Öncelikle, Steven Knight tarafından yazılıp ve Francis Lawrence tarafından yönetmenliği yapılan SEE, kıyamet sonrası diye nitelendirebileceğimiz gelecekte bir dönemde geçen bir fantastik bilim kurgu dizisi.

See Dizi Konusu

SEE 1. Sezon Konusu
SEE 1. Sezon Konusu

Hikayeye göre dizinin geçtiği dönemden yıllar önce dünyaya yayılan bir virüs sebebiyle dünyanın nüfusu yaklaşık 2 milyona kadar düşmüş. Dahası hayatta kalan herkes görme yetisini kaybetmiş. Dizideki herkes kör. Yani neredeyse herkes.

Jason Momoa Başrolde!

 Jason Momoa | Baba Voss | SEE Dizisi 1. Sezon
Jason Momoa | Baba Voss | SEE Dizisi 1. Sezon

Herkesin Aquaman ve Game of Thrones ile tanıdığı Jason Momoa, SEE dizisinde başrolde oynuyor. Zaten böylesi bir dönemde kimse Jason Momoa‘dan daha iyi bir başrol seçimi olamazdı. Oyunculuğunun yanında dönem ile fiziksel görünüşünün uyumu da dizinin kalitesini yükseltiyor. Dizide Baba Voss karakterini canlandıran Jason, kabileye sığınan ve hamile olan Maghra ile evlidir.

Detay

Dizi hakkında spoiler içeren detaylar paylaşılmaktadır.

Bu bölümde SEE dizisi hakkında biraz daha detaya iniyoruz.

Dizinin konusunu biraz daha anlatmak gerekirsek, kabile yaşamına geçen görme yetisini kaybetmiş insanlık bununla yaşamaya kendini bir hayli alıştırmış. Eğer Daredevil izleyenler varsa belki bu diziden sonra Daredevil’ın yetenekleri gözünüze daha sıradan görünebilir.

SEE 1.Sezon Savaş Sahneleri
SEE 1.Sezon Savaş Sahneleri

Şaka bir yana, dizideki kabilelerin birbirleri ile kavga sahneleri oldukça iyi. Karakterlerin görmediklerini bildiğiniz için bazı sahnelerin gerilimi bir hayli yüksek oluyor.

Dönemde, gören insanlar kafir ya da şeytanın dostu olarak nitelendiriliyor. İkizlere hamile olan Maghra’nın çocuklarının doğacak olması kabile için bir tehdit demek. Diğer kabilenin doğacak çocuklarla ilgili kehaneti sebebiyle saldırı başlar.

SEE 1. Sezon Baba Voss ve Maghra
SEE 1. Sezon Baba Voss ve Maghra

Baba Voss, eşi Maghrar, ikizleri ve kabilesini korumak ister ve bir söylentiye göre vadiyi geçmek için inşa edilen köprüyü bulmak için yola çıkarlar.

İkizlerin babası Jerlamarel ise kabileler tarafından dışlanıp kafir olarak görülmektedir. İkizlerin aranma sebebi de aslında budur. Çünkü tıpkı Jerlamarel gibi doğan çocukları da görme yeteneğine sahip.

Diziyi genel hatlarını belki biraz spoiler ile anlamış olduğunuza inanıyorum. Daha fazla detaya girmeden genel atmosferi ve diziyi eleştirmek ist?yorum.

Ambiyans

Öncelikle dizi, gerek oyunculuklar ile gerekse oluşturulan atmosfer ile o hayali dönemi çok iyi aktardığını söyleyebilirim. Kullanılan müzikler, kıyafetler de bu güzel ambiyans için harika unsurlar. Aynı zamanda savaş sahneleri ve kabile ritüelleri de izlerken size kesinlikle o dönemi yaşatıyor!

Kaç Bölüm? Nasıl İzlerim?

Dizi, bir bölümü ortalama bir saatten oluşan 8 bölümden oluşuyor. 1 Kasım 2019 tarihi itibari ile 3 bölüm yayınlandı. SEE 1. sezon bölüm listesini aşağıda görebilirsiniz:

SEE 1. Sezon Bölümleri

BölümÇıkış Tarihi
1. Godflame1 Kasım, 2019
2. Messaage in a Bottle1 Kasım, 2019
3. Fresh Blood1 Kasım, 2019
4. The River8 Kasım, 2019
5. Plastic15 Kasım, 2019
6. Silk22 Kasım, 2019
7. The Lavender Road29 Kasım, 2019
8. House of Enlightenment6 Aralık, 2019

Apple TV+ maalesef ilk etapta yayınlandığı 107 ülke arasında Türkiye’yi kapsamıyor. Belki ileri dönemlerde Apple TV+, Türkiye’ye giriş yapmış olur. Bir gelişme olursa bu kısmı güncelliyor olacağız.

Fakat eminim sizin diziyi şu an izleyebilmek için farklı yöntemleriniz(!) vardır…

Sonuç

Diziyi çıkan ilk 3 bölümü ile yorumladığımı belirtmek isterim. Dizi için olumsuz yanları hakkında konuşmak için erken olduğundan şu an için olumsuz pek eleştiri yapmayacağım. Sizi sadece şu konuda uyarmak isterim:

Kan, kesme-biçme sahnelerinden rahatsız oluyorsanız bilmesiniz ki bu dizide bu sahnelerden bolca ve ciddi düzeyde kan içeren sahneler mevcut.

Gelecek bölümleri izledikçe olumlu olumsuz eleştirilerimi bu makalede paylaşıyor olacağımdan emin olabilirsiniz.

Bence oldukça kaliteli bir yapım ve konu ilginizi çektiyse mutlaka denemenizi öneriyorum.

SEE İncelemesi ile sizlere dizi hakkındaki ilk görüşlerimizi paylaşmış olduk.

Eğer SEE dizisini izlediyseniz görüşlerinizi bizimle aşağıdaki bölümden paylaşabilirsiniz!

SEE İncelemesi: Apple'ın Game of Thrones'u
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: