Siri İçin Spotify Desteği Geldi

Uzun bir aradan sonra iPhone kullanıcıları akıllı asistan Siri ile Spotify’daki şarkılarını çaldırabilecek. Siri için Spotify desteği geldi!

Siri İçin Spotify Desteği Geldi
Siri için Spotify desteği geldi
Nedir?Spotify için Siri güncellemesi
Bilmen GerekenlerSpotify, Siri Desteği, Veri Tasarruf Modu ve Fazlası

Spotify bugün yayınladığı iOS 13 güncellemesiyle artık Siri ile parça ve albümleri oynatabilecek. Uzun süredir Apple ile görüşmeleri devam eden Spotify sonunda Apple’ı ikna etmişti.

SiriKit ile üçüncü parti uygulama geliştiricilerine destek veren Apple, Apple Müzik dışında herhangi bir müzik uygulamasına izin vermiyordu. Eylül ayının sonunda ise Spotify, Apple ile anlaştıklarını ve iOS 13 için Siri desteğinin geleceğini müjdelemişti.

O An Geldi

Spotify yayınladığı son güncelleme ile iOS 13 kullanıcıları için Siri desteğini getirmiş oldu. Artık Apple kullanıcıları da sonunda Spotify’daki şarkılarını Siri aracılığıyla oynatabilecekler.

Nasıl Yapılır

Öncelikle iOS sürümünün güncel olduğundan emin olun. Daha sonra Spotify uygulamasının güncellemesini AppStore’dan kontrol edin. Bugün bir güncelleme almışsanız her şey hazır demektir. Henüz güncelleme gelmediyse biraz beklemeniz gerekebilir.

Her şey hazırsa yapmanız gereken Siri’ye istediğiniz şarkıyı veya albümü “Spotify ile çal” demek.

Hepsi bu kadar.

Apple’ın bu konuda yumuşaması ve Spotify kullanıcılarını memnun etmesi sevindirici oldu. Umarız aynı tavrı Apple Watch serileri için Spotify uygulamasının geliştirilmesine de imkan verir.

Gelen güncellemeyle birlikte CarPlay aktif iken de Siri ile Spotify’ı kullanabileceksiniz. Ayrıca Spotify, Apple TV için Spotify uygulamasını bugün kullanıma sunacak!

Güncelleme notlarında Siri desteğinin geldiği yazarken ayrıca iPhone, iPad, CarPlay, AirPods ve AirPlay sayesinde HomePod desteğinin de geldiği belirtiliyor. HomePod ilk aşamada Spotify ile şarkı oynatamıyor. Bunun için iOS 13.2 güncellemesini beklemek gerekebilir.

Şunu tekrar belirtmekte fayda var: Siz eğer Siri kullanarak “albüm ya da şarkı çal” derseniz Siri, yüklü olmasa dahi Apple Müzik ile açmaya çalışacaktır.

Yapmanız gereken şarkı, albüm ve sanatçı belirtirken mutlaka sonunda “Spotify ile aç” demeniz gerekiyor.

Siri İçin Spotify Desteği Geldi
Siri Artık Spotify Destekliyor!

Son güncelleme ile gelen bir diğer özellik ise “Veri Tasarrufu“. iOS 13 ile gelen yeni Veri Tasarrufu modu aktif edildiğinde uygulamalara hücresel veri harcama konusunda tasarruf yapmaları için bir sinyal göndermiş oluyordu. Tabii bunun için uygulamaların bu özelliği desteklemesi gerekmekte.

Spotify da güncellediği uygulaması sayesinde artık Veri Tasarrufu modunu destekliyor. Yani artık Veri Tasarrufu açık iken Spotify daha düşük veri harcayarak internet harcamalarını kısıtlamış olacak. Bunun indirilmemiş şarkılarda düşük kalitede çalmasına sebebiyet vereceğini hatırlatalım.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde paylaştığımız “Facebook hikayeleri için Spotify desteğinin artması” ile ilgili yaptığımız bu haberin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Bu makalemizde Siri için gelen Spotify desteğinden ve Siri ile nasıl Spotify’dan şarkı çalabileceğinizden bahsetmiş olduk.

Sizin de konu hakkında görüşleriniz varsa aşağıdaki bölümden yorum yapmaktan çekinmeyin!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: