Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 Karşılaştırması

Herkesi kendine hayran bırakan serinin yeni modeli geldi! İşte Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 karşılaştırması!

ANC Devleri Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 Farkları Neler?

Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 Karşılaştırması
Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 Karşılaştırması

Kulaküstü kulaklıklar söz konusu olduğunda profesyonel üst segmentleri bir kenara bıraktığımızda meydanı resmen Sony devralıyor desek yeridir. Bunu neden bu kadar rahatça söyleyebiliyorum? Çünkü son bir ayımı 1500-2500 lira fiyat aralığındaki kulaklıkları araştırmakla geçirdim. Gerçekten çok ciddi bir araştırmaydı. Sonunda da Sony WH-1000XM3 almaya karar verdim.

Aynen, tam da WH-1000XM4 tanıtılmadan bir hafta önce. Pişman değilim ama. İyi bir fiyata yakaladım ve aldım. Bunu belirtiyor olmamdaki sebep de kulaklığı oldukça iyi tanıyorum ve yeni modeli ile kıyaslarken net bir karşılaştırma yapabiliriz. Gelen yeni özellikleri ya da gelmeyenleri değerlendirebiliriz. Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 karşılaştırması Sony’nin yeni kulaklığını bekleyen kişiler için çok faydalı olacaktır. Hazırsanız kemerlerinizi takın ve başlayalım!

Neden Sony WH-1000XM3 Aldım?

Sony WH-1000XM3 Nasıl?
Sony WH-1000XM3 Nasıl?

Öncelikle ses konusunda hassas biri olduğumu söyleyebilirim. Enstrümanları ayrı ayrı duymak, yapay basslardan uzak durmak müzik dinleme zevkimin önemli kriterleridir. Bir süre araştırdım, aynı zamanda gidip bir mağazada kulaklığı telefonuma bağlayarak test de etme fırsatı buldum. Tam anlamıyla büyülendim…

Kulaklığı taktığınız andan itibaren sizi sanal bir boşluğa hapsediyor gibi hissediyorsunuz. Sony, ANC (Aktif Gürültü Engelleme) konusunda geliştirdiği teknolojisi ile Bose’un tahtını yerle bir etti desek abartmış olmayız gerçekten. Bose hala iyi iş çıkarıyor ama Sony bunu size herhangi bir kabin basıncı hissettirmeden daha iyi şekilde yapıyor.

ANC özelliğinin yanı sıra ses kalitesini de Bluetooth ile bile oldukça tatmin edici buldum. Beats, Sennheiser ve Bose kulaklıklar ile kıyasladım ve hepsinin ardından Sony WH-1000XM3 hep o albeniye sahip olan kulaklık oldu.

Sony WH-1000XM3 Hala Alınır Mı
Sony WH-1000XM3 Hala Alınır Mı?

Yaklaşık 10 gündür aktif şekilde kullanıyorum ve şarjı şu an %80… Evet, 30 Temmuz’da bataryasını tamamen doldurdum (2.5 saatte) ve sanki prize bağlı gibi çalışıyor.

Dokunmatik kontroller ilk başta birazcık kafa karıştırabiliyor. Ama alışması güç değil. Alışınca da kendinizi Black Mirror bölümündeki başrol gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Hele bir de dışarıdayken birisi bir şey sorduğunu o sağ eli kulaklığın üstüne koyup dışarı anlık duyma özelliği yok mu… Versinler senaryoyu o gazla başlarsınız her dizinin başrolü olmaya.

Tamam yeterince övüldün WH-1000XM3, şu ana kadar yaşadığım eksi yönleri de bir konuşalım. Mikronu öncelikle ilk çıkış anındaki kadar kötü değil. Özellikle gelen son yazılım güncellemesi ile çok daha kabul edilebilir bir seviyeye gelmiş durumda. Ancak yine de çok iyi sayılmaz.

Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 Karşılaştırması – Farkları

Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 Karşılaştırması - Farkları Neler?
Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 Karşılaştırması – Farkları Neler?
 • Tasarım anlamında bu ikili neredeyse aynı. Zaten Sony bu serideki tüm kulaklıkların tasarımını büyük ölçüde aynı tutuyor. Renk seçenekleri de aynı.

  Yine de ufak tefek farklılıklar var. İlk farklılık kulaklığın içindeki ses çıkış hoparlörleri bakır renk ile detaylandırılmış.

  Aynı zamanda NFC logosu kabartma olarak işlenmiş.
 • İkili arasındaki en bariz fark XM4 modelinin aynı anda iki farklı cihaza bağlanabiliyor olması.
 • Bir diğer önemli fark da XM4, kulaklığın takılı olup olmadığını algılayan sensörleri barındırması. Müzik çalarken kulaklığı çıkartırsanız müzik duracaktır. Aynı zamanda konuşmaya başladığınız anda çevre sesi moduna otomatik geçiş yapıyor.
 • ANC özelliğine geçiş süresinin kısaltıldığı söylenirken aynı zamanda yeni algoritma sayesinde daha gelişmiş bir ANC deneyimi sağlandığı söyleniyor.
 • Ses kalitesi konusunda bariz farklar maalesef yok. Birçok konuda çok benzer olan bu ikili de farkı XM4’ün geliştirilmiş codec desteği sayesinde MP3 ses dosyalarının Hi-Res’e dönüştürülmesini daha doğru yapması oluşturuyor. Deneyimlemek gerekiyor tabii ama ses kalitesi konusunda bu ikiliyi ayırmak çok kolay görünmüyor.
 • Sony XM4 ile eleştirilere sebep olan mikrofon performansını bir seviye daha iyileştirmiş. Ekstra bir mikrofon ilave ederek telefon konuşmalarındaki ses kalitesini daha iyi hale getirmiş. Ama yine uçuk bir fark beklemeyin derim.
 • Malzeme kalitesi aynı olsa da kulaklık süngerleri XM4 ile birazcık daha genişletilmiş halde. Bu da konforu artırabilir. Benim bu konudaki beklentim kulaklığın kafadaki tutuşunun biraz daha sıkı hale getirilmesiydi. Ama Sony sanırım spor için bu kulaklığı kullanmanızı pek önemsemiyor.
 • Batarya konusunda da bu ikili tamamen aynı. İkisi de minimum 30 saat batarya ömrü sunuyor.

Sony WH-1000XM4 Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek?

Sony ulusal olarak XM4 modelinin ağustos ortasında dağıtıma çıkacağını söylüyor. Tahminlere göre WH-1000XM4 modelinin Türkiye’de resmi satışa sunulması ağustos sonu veya eylül başını bulabilir.

Sony WH-1000XM4 Fiyatı

Fiyat olarak 349 dolar ile çıkış yapan kulaklığın Türkiye’de 3000 liraya yakın bir seviyede çıkış yapabileceğini düşünüyorum.

Halihazırda indirimler ile Sony WH-1000XM3 modelini 2000 lira civarına alabiliyorken aradaki fiyat farkını ödemeye değer bulmuyorum. Ama tabii önce bir kulaklıkları test etmek gerekiyor.

Sony WH-1000XM4 İncelemesi

Eğer WH-1000XM3 sahibi iseniz bence WH-1000XM4’e geçiş yapmanız için yeterli sebepleri vermemiş Sony.

Bu konudaki en büyük eksikliğin su ve tere karşı dayanıklılığın getirilmesi olabilirdi. Ama Sony bunu gerekli görmemiş. Mikrofon ve bazı sensör iyileştirmeleri ile Bluetooth desteğini geliştirmiş. Bunun yanı sıra ses kalitesinde ve ANC özelliğinde ise yazılımsal bazı iyileştirilmeler yapmış. Bunların bir kısmını yazılım güncellemesi ile XM3 modeline de getirebilirlerdi. Doğrusu iki yıllık bu bekleyiş birazcık hayal kırıklığı yarattı.

Aynı zamanda yakın bir tarihte WH-1000XM3 için detaylı bir inceleme yazısı paylaşacağım. Haberdar olmak için WidgetUp Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

Henüz Türkiye’ye gelmediği için net bir inceleme yapmamız mümkün değil. Ancak çok iyi bir inceleme ve karşılaştırma videosunu sizinle paylaşabilirim:

Bu yazımızda Sony WH-1000XM4 ve WH-1000XM3 karşılaştırması ve aralarındaki farkları da değerlendirerek bekleyenlere bir rehber hazırladık. Sizin de görüşleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!


Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: