SpaceX NASA İçin Ay’a Kargo Taşıyacak

SpaceX NASA için Ay’a kargo götürüyor. Her ne kadar SpaceX ve NASA ikilisi toplumda birbiri ile bir türlü iyi anlaşamayan iki şirket olarak bilinse de durumlar bu kez farklı!

SpaceX NASA İçin Kargo Taşıyacak, Ama Ne İçin?

SpaceX NASA İçin Ay'a Kargo Taşıyacak
SpaceX NASA İçin Ay’a Kargo Taşıyacak

Elon Musk‘a ait özel şirket olan SpaceX, uzay ile ilgili birçok alanda faaliyet gösteriyor. NASA ise Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı için çalışan bir şirkettir.

SpaceX 2002 yılında Elon Musk tarafından kurulmuştu. İlk uçuşunu ise Falcon 1 adlı uzay aracı ile 2009’da gerçekleştirmişti.

Son zamanlardaki cesur ve başarılı projeleri ile SpaceX adını iyice duyurdu. Bu durumda zaman zaman NASA ile aralarında problem yaşamalarına sebep oldu.

Ancak ara sıra yaşanılan gerginliklere rağmen bu kez durum biraz daha farklı. Aslına bakarsınız çok farklı.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX kargo taşıyacak. Hem de NASA için!

SpaceX Kargo Taşıyacak

SpaceX NASA için Kargo Taşıyacak
SpaceX NASA için Kargo Taşıyacak

SpaceX NASA için Ay’a kargo taşımaya hazırlanıyor. Peki bu kargo ne için?

NASA, Ay’da sürdürülebilir bir ortam sağlamak için astronotların yaşam alanı olarak nitelendirebileceğimiz hareketli yörünge platformu Lunar Gateway’in geliştirilmesine başladı.

SpaceX de bu görevler için Dünya’dan Ay’a gerekli malzemeleri taşımaya hazırlanıyor.

Kısacası NASA astronotlarının sürekli olarak çalışabileceği bir ortam oluşturuluyor. Bu sayede Ay ile ilgili daha detaylı araştırmalar yapılabilecek. SpaceX de bu çalışma için gerekli malzemeleri roketleri ile NASA’ya ulaştıracak.

SpaceX Ay'a Kargo Götürecek
SpaceX Ay’a Kargo Götürecek

NASA, Artemis Programı çerçevesinde aya geri dönme planları yapıyor ve bu konuda bazı ticari anlaşmalar yaptı.

SpaceX ilk sözleşmeyi imzalayan şirket oldu ve Lunar Gateway için iki teslimat planını garanti etti. NASA için 12 yıllık bir süre için daha fazla kargo taşıma imkanı sunacak.

NASA bu proje için 7 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı.

NASA, 7 ay önce kargo teslimatı planları için çağrıda bulundu. Bu sürede SpaceX uzun mesafeli taşımalar için kaynaklarını gözden geçirdi.

Kargo teslimatının temeli, dünyanın en güçlü operasyonel roketi olan Falcon Heavy’dir. Sonuçta Ay’a ve Mars’a yolculuk için planlanan bir uzay aracı. Bu sayede parçalara ayrılarak yeniden kullanılabilir hale gelebildiği için bu tip görevleri çok kolay şekilde yapabiliyor.

SpaceX Kargo Taşıma Konusunda Ne Düşünüyor?

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell konu ile ilgili açıklama yaptı.

“Ay’a geri dönmek ve gelecekteki uzay keşifleri makul fiyatlarda çok ciddi sayıda kargo teslimatı gerektiriyor. 2012’den beri Ulusal Uzay İstasyonu ile çalışıyoruz ve birçok bilimsel araştırma taşıması gerçekleştiriyoruz. Çalışmaya devam edeceğimiz için gurur duyuyoruz.”

Artemis Projesi için gerçekleştirilecek kargo teslimatı uzay bilimleri geleceği için çok ciddi bir gelişme. Hem bu konudaki büyük deneyime sahip şirket NASA çalışmalarını daha aktif şekilde devam ettirebilecek hem de, SpaceX yük taşıma konusunda daha büyük deneyimler elde edecek.

Uzay bilimi için gelecek çok daha heyecanlı görünüyor. Sonuçta keşfedilecek sınırsız şey var!

SpaceX NASA anlaşmasının detaylarını buradaki linkten görebilirsiniz.

Doğrusu SpaceX ve NASA şirketlerini bir arada çalışırken görmek beni oldukça heyecanlandırıyor. Bu sayede de muazzam bir gelecek bizi bekliyor olacak.

Sizce SpaceX NASA anlaşması uzay teknolojileri geleceği için ne ifade edecek?

Umarım SpaceX’in de kargo taşıma anlayışları bizim ülkemizdeki kargo taşıma firmaları gibi değildir!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: