Spotify HiFi Desteği İle Neleri Değiştirebilir?

Spotify HiFi duyurusunu geçtiğimiz gün yapmıştı. HiFi ile kayıpsız kalitede CD performansını kullanıcılarına yaşatma projelerinin yakın zamanda hayata geçeceğini söylediler. Peki Spotify HiFi ile neler değişir?

Spotify HiFi Kalitesi Getiriyor

Spotify HiFi Desteği ile Neleri Değiştirecek?
Spotify HiFi Desteği ile Neleri Değiştirecek?

Spotify, 22 Şubat tarihinde yaptığı duyuru ile birlikte bu yıl içerisinde HiFi düzeyinde kayıpsız CD ses kalitesini kullanıcıları ile paylaşacaklarını duyurdular. Peki bu normal bir müzik kullanıcı için ne ifade ediyor? Rakiplerini nasıl etkileyecek? Bundan sonra Apple Music ve YouTube Music gibi rakipler nasıl hamleler yapmalı?

HiFi Neden Önemli?

Teknoloji hızla gelişirken standart haline gelen 320 kbps MP3 ve 256 kbps AAC formatları artık günümüzün gerisinde kalmaya başlıyor. İşte burada da bir üst kalite olarak nitelendirilen “sıkıştırılmamış, kayıpsız ses” HiFi formatı ortaya çıkıyor.

HiFi formatı ile sanatçının stüdyoda sizin duymanızı istediği ve üzerinde dikkatle çalıştığı her şeye en yakın şekilde duymanızı sağlıyor basitçe. Tabii ki burada birçok şey devreye giriyor. Amfiler, ses kartları, kablolar, hoparlörler, kulaklıklar, bilgisayarlar ve telefonlar… Bunların hepsi teknik terimler. Sıradan bir kullanıcıyı baz alarak ilerlersek telefon üzerinden HiFi müzik dinlemek diyerek devam edebiliriz. Ne yazık ki her telefondan HiFi kalitesini deneyimlemek mümkün olmuyor. Bunun için kullandığınız telefonun HiFi destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz.

iPhone HiFi Destekliyor Mu?

Teknik olarak evet, ama hayır. İlginç bir yanıt oldu bunun farkındayım. Ancak Apple donanım ve yazılım olarak HiFi desteği için bir sınırlama koymuş durumda. Apple Music veya iTunes üzerinden HiFi dinlemeniz mümkün değil. Vox, VLC veya TiDAL ve Deezer gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Yakında Spotify da bu desteğe kavuşacak tabii ki.

Ama sadece bununla bitmiyor. Direkt olarak lightning çıkışı üzerinden HiFi kalitesine erişemiyorsunuz ne yazık ki. Bunun için HiFi destekli bir lightning adaptör kullanmalısınız. Tabii bir de HiFi destekleyen kulaklık.

Bluetooth ile HiFi Müzik Dinlemek Mümkün Mü?

Cevap yine hayır. Günümüz teknolojisinde hiçbir Bluetooth bağlantısı HiFi desteği sunmuyor. Yine de aptX nispeten daha az kaliteli seçenekler sunulabiliyor.

Spotify HiFi Desteği ile Neleri Değiştirecek?

Gelelim asıl konumuza: Spotify HiFi desteği ile neleri değiştirecek?

Öncelikle bunun rakipleriyle olan yarışını değerlendirdiğimizde zaten istatistikler baz alındığında en popüler müzik uygulaması olan Spotify’ın böyle cesur bir hamle yapması rakiplerini yarıştan kopmama adına itici bir güç olduğunu düşünüyorum.

Yazılım ve algoritma olarak Apple Music ve YouTube Music gibi büyük rakiplerinin kayda değer ölçüde önünde zaten Spotify. HiFi kalitesi gibi uzun süredir istenen bu desteği de getirerek TiDAL ve Deezer’ın da pazardaki yerini tehdit ediyor olacak. Artık Apple Music ve YouTube Music yarıştan kopmamak için ciddi gayret göstermek zorunda. Bu da Apple’ın HiFi desteği getirmesine yol açacaktır nihayetinde. İleride tanıtılacak bir iPhone veya iOS sürümü ile HiFi ve LDAC desteklerinden söz edecekleri hiç de düşük olasılık değil artık.

5G’nin de gücüyle HiFi artık standart haline daha yakın bir konuma gelebilir. HiFi bir müzik MP3 ile kıyasla kaba hesapla birlikte yaklaşık 8-10 kat daha büyük bir depolamaya ihtiyaç duyuyor olacak. Sanırım artık 128 GB depolama standartı da değişmek durumunda.

Bunu yanı sıra kulaklık üreticileri ve hatta telefonlardan bir zamanlar çıkan kulakların bir gün geri dönme ihtimali söz konusu olursa HiFi desteği sunmadıkları sürece yeterince ilgi görmeyeceklerine inanıyorum. Bu bakımdan kulaklık üreticilerini de olumlu açıdan etkileyecektir.

Spotify’ın HiFi Hamlesine Apple Music ve YouTube Music Nasıl Yanıt Verecek?

Bana kalırsa Apple Music ve YouTube Music gibi yarışta birinciyi kovaladıkları bir konumdaki rakiplerin önceliği şu an için HiFi olmamalı. Zira en büyük rakipleri Spotify’a kaybettikleri çok önemli iki nokta var: Algoritma ve platform desteği.

Apple Music ve YouTube Music, ne yazık ki kullanıcılarının müzik zevklerini Spotify kadar iyi tespit edip öneride bulunamıyor. Spotify bu alanda açık ara önde. Örnek vermek gerekirse hala Apple Music ve YouTube Music sizin dinlediğiniz sanatçıların yeni çıkardığı şarkıları içeren “Yeni Müzik Radarı” benzeri bir çalma listesi yok. Bunu bir kenara bırakalım genel öneri algoritması bile berbat işliyor. Yaşadığım bir örnek ile daha iyi pekiştirelim konuyu. Birkaç saat boyunca Apple Music üzerinden yağmur sesi dinledim. İnanın hala tüm öneri ve yeni çıkanlar listelerim bu yağmur sesleriyle dolu. Tüm sene dinlediğim sanatçılara benzer tek bir öneri gelmezken 1-2 saatlik bir sesi sürekli öneriyor.

YouTube Music, Apple Music ile kıyasla bu konuda bir nebze daha iyi. Ancak o da kabul edilebilir seviyenin çok uzağında. Her ne kadar dinlediğim şeyleri beğenerek algoritmaya yardımcı olmaya çalışsam da iki uygulama da bana mısın demiyor. Kısacası düzeltmeleri gereken ilk nokta kesinlikle öneri algoritması ve çalma listeleri olmalı.

İkinci konu ise platform desteği. Spotify neredeyse her yerde. Bu da kolayca tüm cihazlarınızdan akıcı bir şekilde müzik dinleyebilmenize olanak sağlıyor. Bu alanda da özellikle Apple Music sınıfta kalıyor. Daha geçen sene Samsung TV’lere destek sağladılar olacak şey değil. Konsollarda dinlemek zaten hayal. Xbox’ta AirServer gibi çözümler var fakat o da yeterince kararlı çalışmıyor. Kısacası Apple’ın da Google’ın da bu konuda ciddi şekilde çalışıp birçok platforma kararlı çalışan uygulamalar sunması gerekiyor.

YouTube Music nispeten daha yeni bir uygulama ve kararlı çalışma, çevrimdışı çalışma konusunda bazı kronik sorunları var. Kütüphanesi biraz karışık. Önce bu alanda rakiplerini yakalamalı ve yukarıdaki bahsettiğim noktaları elden geçirdikten sonra HiFi için odaklanmaya başlamalı.

Spotify HiFi Ne Zaman Gelecek?

  • Spotify henüz resmi bir tarih vermese de Spotify HiFi üyeliğinin 2021 yılının ileriki dönemlerinde bazı ülkelerde paylaşacaklarını duyurdu.

Peki ya siz Spotify’ın HiFi hamlesini nasıl değerlendiriyorsunuz?


Spotify HiFi Duyuru Videosu

Ayrıca ülkemizdeki tüm müzik dinleme uygulamalarını değerlendirip karşılaştırdığımız yazımıza aşağıdan erişebilirsiniz.

Müzik Savaşları: En İyi Müzik Uygulaması Hangisi?


Spotify HiFi Desteği İle Neleri Değiştirebilir?
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: