Spotify Hikayeler Özelliğine Kavuşuyor

Bir süredir adı geçen Spotify Hikayeler özelliği için işler kesinleşmeye başlıyor!

Spotify Hikayeler
Spotify Hikayeler

Spotify Hikayeler

Artık elinizi hangi sosyal medya uygulamasına atsanız bir yerinden “hikayeler” özelliğinin fışkırdığı günümüzde en popüler müzik uygulaması Spotify da bu akıma kendini daha fazla tutamadı.

Peki tam olarak bu özellik ne işimize yarayacak?

Mantıklı düşünürsek dinleyiciler için çok fazla şey ifade etmeyecek bu özellik aslında daha çok sanatçılar ve yayıncılar için anlam ifade ediyor.

YouTube uygulamasında kanal sahiplerinin zaman zaman hikayeler bölümünü kullanarak abonelerine yayınladıkları videolar ve planları hakkında bilgi verdiklerini görmüşsünüzdür.

Teknik olarak Spotify Hikayeler de bunu ifade ediyor. Sanatçıların, şarkılarını öne çıkarması için kullanabilecekleri hikayeler bölümü ile içeriklerine daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

Spotify şimdilik bu yeni özelliği sosyal medya fenomenlerinin çalma listelerini paylaşması için test aşamasına sundu.

Bazı sosyal medya fenomenleri Spotify’da hikayeler özelliğini kullanarak çalma listelerini tanıttılar.

YouTube fenomeni Summer Mckeen bu özelliği ilk kez kullanan kişi oldu. Fakat yakın zamanda farklı fenomenlerin de bu özelliği kullanmaya başlayacağını söyleyelim.

Bu konuda Mckeen’in tercih edilmesinin temel sebebi de hem takipçi sayısı hem de Spotify’da çok fazla çalma listesi yapmayı tercih etmesinden kaynaklanıyor.

Mckeen’in çalma listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada Müzik sayfamızda yayınladığımız düzenli şekilde güncellediğimiz bir Spotify çalma listemiz var. Siz de dilerseniz müzik önerilerimize bir göz atabilirsiniz!

Spotify bu özelliği şimdilik Android ve iOS kullanıcılara sunmuş durumda. Henüz masaüstü versiyonu için bu özellik yayınlanmadı.

Spotify geçtiğimiz yıl “storyline” adında bir özelliği test ediyordu. Bu özelliğin “behind the lyrics” ile benzer bir arayüze sahip olduğu söyleniyordu.

Hikayeler özelliğini doğrulayan Spotify konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

“Spotify’da biz düzenli olarak kullanıcı deneyimini geliştirmek için birçok test uyguluyoruz. Bunlardan bazıları daha geniş kullanıcı deneyimlerine yolumuzu açıyor, bazıları da sadece geri bildirim işlevi görüyor.”

Bir Spotify Yetkilisi, Hikayeler Özelliği Hakkında

Şarkı Sözleri Özelliği Nerede Spotify?

Hatırlarsanız geçtiğimiz yılda Spotify İçin Şarkı Sözleri Özelliği Geliyor makalemizde sonunda Spotify’ın da Apple Music ve Deezer gibi şarkı sözleri özelliğini getireceğini duyurmuştuk. Ancak sizi temin ederim ki Spotify Beta programına kayıt olmuş ve her gün güncellemelerini yaparak kontrol ediyorum ve Spotify bu konuda gerçekten elini yavaş tutuyor.

Belki de uzun süredir Spotify’dan beklenilen en önemli özellikler arasında yer alan şarkı sözleri özelliği hakkında maalesef yeni bir bildiri yok.

Her yerden hikayelerin çıktığını hesaba katarsak Spotify’ın da bu furyaya katılmış olması şahsen pek ilgimi çekmiyor.

Şarkı sözleri demişken YouTube Music’in de bu konuda mevcutta çalışmalar yaptığını belirtelim.

En iyi müzik uygulamalarını karşılaştırdığımız Müzik Savaşları: En İyi Müzik Uygulamaları makalemize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Özellikle hangi müzik dinleme platformuna abone olacağınızdan emin değilseniz ve hepsinin artı ve eksilerini bir arada görmek istiyorsanız!

Peki ya siz Spotify’ın da hikayeler furyasına katılması hakkından ne düşünüyorsunuz? Sizce güzel bir özellik mi yoksa siz de benim gibi “pek gerekli bir şey değildi” görüşüne mi sahipsiniz?

Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz!

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: