Spotify için Şarkı Sözleri Özelliği Geliyor!

Evet yanlış duymadınız. Sonunda Spotify bu konuda bir adım attı. Spotify için şarkı sözleri özelliği geliyor!

Spotify Şarkı Sözleri

Apple Music çıktığı andan beri şarkı sözleri özelliğini kullanıcılarına sunmasına rağmen Spotify bu konuda bir türlü adım atamamıştı. Ama haberler güzel bazı kullanıcılara şarkı sözü özelliği gelmiş bile!

Bazı ülkelerde test edilen özellik şarkı ile senkronize bir şekilde sözleri takip edebileceğimizi gösteriyor. Bir kullanıcının Twitter’da paylaştığı ekran görüntüsünden Spotify’ın karaoke şarkı sözleri özelliği için Musixmatch ile çalıştığını görebiliyoruz.

Spotify için Şarkı Sözleri Özelliği Geliyor!

Şarkı sözleri, oynatıcı seçeneklerinin hemen alt kısmında yer alıyor. Aynı zamanda şarkı sözlerini tam ekranda takip edebilmek için bir opsiyon da bulunuyor. Böylece şarkı sözleri daha kolay takip edilebilir.

TechCrunch, Spotify’dan bu konu hakkında resmi bir doğrulama bile aldı.

“Bu özelliği şimdilik küçük bir bölümde test ettiğimizi doğrulayabiliriz. Spotify olarak her zaman yeni içerikler ve özellikler üretiyor ve test ediyoruz. Fakat şu an için paylaşabileceğimiz başka bir gelişme yok.”

Gerçek zamanlı şarkı sözü takibi, Spotify’dan uzun süredir beklenen ve istenen bir özellikti. Spotify’da hali hazırda bulunan “behind the lyrics” yani şarkı sözlerinin anlamı diyebileceğimiz Genius destekli bir özellik bulunuyor. Fakat bu kesinlikle kullanıcıların bu konudaki beklentilerini karşılayamıyor.

Müzik uygulamalarını karşılaştırdığımız bu makalede Spotify’ın bu konudaki eksikliğini bir dezavantaj olarak belirtmiştik. Anlaşılan o bölümü yakında düzenlememiz gerekecek. Eğer siz de Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal ve YouTube Music uygulamalarından hangisine abone olacağınıza karar veremediyseniz kesinlikle makalemize göz atmanızı öneriyoruz.

Spotify için şarkı sözleri özelliği şimdilik Endonezya, Kanada ve Meksika’da test ediliyor. Ülkemize ve diğer ülkelere bu özelliğin ne zaman dağıtılacağı konusunda henüz bir bilgi yok. Fakat bir gelişme olduğunda sizlerle paylaşıyor olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Bu arada sizler için şarkı önerisinde bulunduğumuz bir Spotify listemiz de var. Dilerseniz sağ taraftaki bölümden veya Müzik sayfamızdan o listeye göz atabilirsiniz.

Peki ya siz Spotify’ın çok beklenen şarkı sözleri özelliğini kullanıcılarına sonunda getirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Belki çok geç oldu ama sonunda kavuşacağız!

Yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: