Telefonlarda Koyu Tema Kullanmanın Faydaları

Günümüzde iyice popülerleşen koyu temanın birçok faydası mevcut. Gelin sizinle telefonlarda koyu tema kullanmanın faydaları neler bir bakalım!

Telefonlarda Koyu Tema Kullanmanın Faydaları
Telefonlarda Koyu Tema Kullanmanın Faydaları

Bazı Android telefonlarda uzun süredir koyu temanın olmasına rağmen saf Android’te koyu temaya Android 10 ile birlikte geçildi. Samsung telefonlarda ise One UI arayüzüne sahip telefonlarda geçtiğimiz yıldan beri koyu mod mevcut. Son olarak ise iPhone kullanıcıları için iOS 13 ile birlikte koyu mod gelmiş oldu.

Peki koyu mod olarak tanımladığımız bu siyah temanın insan ve telefon üzerinde ne gibi faydaları var?

Göz Sağlığınızı Korur

Birçok ekranlı teknolojik alet beyaz, yani açık renk tema ile kullanıma sunuluyor. Fakat bunun gözler üzerindeki olumsuz etkileri var. Açık renkli temalar yüksek oranda mavi ışık yaymasından ötürü “göz yorgunluğuna” sebep oluyor. Ayrıca mavi ışık beyinde uyku düzenini sağlayan melatonin hormonun az salgılanmasına sebebiyet veriyor. Bu da uykuya dalamama, uykudan sürekli uyanma, uyandığınızda yorgun hissetme gibi birçok problemle karşınıza çıkıyor. Kötü bir uyku tüm psikolojik ve fiziksel yaşamınızı olumsuz etkiler. Yaptığınız şeylerden verim almanızı engeller. Sürekli yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur.

Telefonlarda ve diğer teknolojik aletlerde var ise mutlaka karanlık temaları tercih edin.

Nasıl Yapılır?

iPhone’da Karanlık Modu (Koyu Tema) Etkinleştirme

Samsung’ta Gece Modu (Koyu Tema) Etkinleştirme


Çözüm?

Mavi ışıktan korunmak için neler yapabiliriz? Aslında önlem olarak alabileceğiniz birçok şey var. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşacağım.

Elektronik Cihazlarınızda Koyu Temalar Kullanın

Telefonlarda Koyu Tema Kullanmanın Faydaları
Telefonlarda Koyu Tema Kullanın

Daha önce de söylediğimiz gibi koyu temalar mavi ışık oranını ciddi ölçüde düşürerek göz sağlığınızı ve dolaylı olarak da vücut sağlığınızı olumlu etkiler. Birçok telefon ve uygulamalar koyu mod desteğine kavuştu. Mutlaka koyu tema kullanın.

İlginizi Çekebilir

Mavi Işık Filtresi Kullanın

Artık çoğu akıllı cihaz ve bilgisayarda mevcut olan Mavi Işık Filtresini kullanarak mavi ışıklardan büyük ölçüde korunabilirsiniz. Birçok cihazın ekran ayarlarında mevcut olan bu özelliği dilerseniz otomatik olarak ayarlayarak akşam saatlerinde otomatik aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle saat akşam 8’den sonra melatonin hormonu yavaş yavaş salgılanmaya başlarken mavi ışığa maruz kalarak bu hormonun salgılanmasını yavaşlatıyoruz. Çözüm olarak ise en azından yatmadan birkaç saat önce mavi ışık filtresini kullanarak daha sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

Yatakta Telefon, Bilgisayar ve Tablet Kullanmayın

Telefonlarda Koyu Tema Kullanmanın Faydaları
Yatakta Telefon Kullanmayın

Uykuya hazırlanırken ışığı söndürüp ardından telefon, tablet veya bilgisayar kullanmak doğrudan mavi ışığa maruz kalmanıza sebebiyet verir. Gözlerinizi yorarak uykunuzun kalitesini etkiler ve hatta hiç uykunuzun gelmemesine sebep olur. Bu yüzden karanlık ortamlarda ve özellikle geç saatlerde ekranlara bakmaktan kaçının.

Batarya Süresini Artırır

Telefonlarda Koyu Tema Kullanmanın Faydaları
Koyu Mod ile Batarya Tasarrufu Yapın

Akıllı cihazlarda koyu tema kullanmak piksellerin değerlerini azalttığından pil tasarrufu yapabilirsiniz. Özellikle Amoled ekranlar siyah renkleri pikselleri kapatarak verdiği için telefonunuzu hem fazla batarya tüketiminden hem de Amoled yanığı adı verilen ekranda iz kalmasına sebep olan bir durumdan telefonunuzu korumuş olursunuz.

Bu makalemizde telefonlarda koyu tema kullanmanın faydalarını sizinle paylaşmış olduk. Peki siz koyu tema kullanma hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: