Telefonu Webcam Olarak Kullanma | iOS Android

Telefonu webcam olarak kullanma nasıl yapılır? Hem Android hem iOS cihazlar için telefonu webcam olarak kullanma detaylarını sizler için paylaştık.

Telefonu Webcam Olarak Kullanma | iOS Android
Telefonu Webcam Olarak Kullanma | iOS Android

Telefonunuzu Nasıl Webcam Olarak Kullanırsınız?

Webcam’ler eski yıllara nazaran artık çok az satın alınıyor, webcamlerin yerini laptop ekranlarındaki küçük kameralar aldı. Pek çok kişi laptop kameralarını güvensiz bulup çeşitli şekilde kapatsa da ihtiyaç dahilinde webcam’lerden çok daha işlevsel denilebilir.

Telefonu Webcam Olarak Kullanma | iOS Android
Telefonu Webcam Olarak Kullanma | iOS Android

Covid19 salgını sonrası webcam’ler çok daha önemli bir hale geldi. Çalışan kişiler, pandemi yüzünden evden çıkamamaya başlayınca iş, eve getirildi.

Pek çok kişi hem iş görüşmelerini hem toplantılarını web kamerası yolu ile gerçekleştirdi bunun yanı sıra mart ayında kapatılan okulların ardından eğitim hayatı online şekilde devam etti. Kısacası webcam hayatımızda büyük bir rol oynadı bu süreç içerisinde.

Peki evinde web cam kamerası bulunmayan kişiler telefonu nasıl web kamerası olarak kullanacak? Bu yazımızda sizlere Android ya da iOS fark etmeksizin0 “telefon nasıl webcam olarak kullanılır” bu soruyu cevaplayacağız.

Telefonu Webcam Olarak Kullanma Andorid ve Tablet

Google Play’de Andorid mobil cihazlarınızı ve tabletlerinizi webcam olarak kullanmanızı sağladığını iddia eden birçok uygulama var. Ancak bunların hepsinin güvenilir ve iyi olduğunu söylemek zor.

Ancak aralarından DroidCam diğerlerine göre kolay kurulum ve güvenilir sonuç sunduğunu söyleyebiliriz.

Telefonunuzu bir uygulama indirmeden de webcam olarak kullanmanızın mümkün olmadığını iddia edemeyiz ancak en basit yöntem bu olduğu için uygulamaları inceleyerek haberimize devam edeceğiz.

Play Store’dan DroidCam’in ücretsiz sürümünü indirin ve cihazınıza yükleyerek işleme başlayın. Ancak unutmayın ki DroidCam yalnızca Android 5.0 Lollipop veya daha yeni bir yazılıma sahip cihazları destekliyor.

Dev47Apps geliştiricisi de bu defa bilgisayarınıza bir diğer indirmeniz gereken uygulamadır. Windows 10 ve Linux için bir masaüstü bağlantısı elde etmenizi sağlar ancak maalesef, macOS’i desteklememektedir.

Windows 10 ile kullanım adımları ile haberimize devam edeceğiz.

Önceki bir sürümü kullanıyorsanız bir sürü probleme neden olabilecek bazı sorunların çözüldüğü 6.2 sürümünü indirmeyi unutmayın.

6.2 sürümü bu linkten indirebilirsiniz.

Android cihazınıza uygulamayı indirdikten sonra bilgisayarınıza indirmeniz gereken uygulamayı çalıştırmaya geçebilirsiniz.

İndirme sırasında uygulamanın ses sürücülerini yüklemesine izin vermeniz gerekmektedir. Aşağıda yer alan “Her zaman DEV47 APPS yazılımına güvenin” ibaresini de isterseniz işaretleyebilirsiniz.

Telefonu Webcam Olarak Kullanma | iOS Android
Telefonu Webcam Olarak Kullanma | iOS Android

Windows uygulaması çalıştıktan sonra, uygulama penceresinin üst tarafında, cihazınızı kablosuz veya USB üzerinden bağlamanızı sağlayacak seçenekler yer alıyor. Wi-Fi ile bağlanma seçeneği USB yolu ile bağlanmaktan daha kolay bu yüzden Wi-Fi ile nasıl bağlandığını anlatacağız. Neyse ki, varsayılan ayar olarak da zaten bu ayar kurulu şekilde geliyor.

Telefonu Webcam Olarak Kullanma Andorid ve Tablet
Telefonu Webcam Olarak Kullanma Andorid ve Tablet

Uygulama bilgisayarınıza indikten sonra, Android cihazınızın IP adresini girmeniz gereken bir kısım gelecek.

Bu noktada, Android telefonunuzda veya tabletinizde DroidCam uygulamasını açın, uygulama, size cihazınızın IP adresini gösterecektir. Bilgisayarınıza dönerek bu IP adresi “Aygıt IP’si” alanına girin.

Masaüstü uygulamasında “Başlat” düğmesine basmadan önce yapmanız gereken iki şey var.

Telefonu Webcam Olarak Kullanma Andorid ve Tablet
Telefonu Webcam Olarak Kullanma Andorid ve Tablet
  • İlk olarak, “video” ve “ses” için her iki kutunun da işaretli olduğundan emin olun. Yalnızca video işaretlenirse, telefonunuzun mikrofonu sesinizi almaz.
  • Ardından, ayarları açmak için Android uygulamasının sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın.
  • Burada, “kamera” bölümünde, ön veya arka kamerayı kullanmayı seçebilirsiniz. Arka kameranız ön kameranıza göre daha kaliteli bir görüntü sunacağı için arka kamerayı seçmenizi tavsiye ederiz.
  • Diğer varsayılan ayarların çoğu ideal tercihe ayarlanmıştır, bu ayarları değiştirmeden devam edebilirsiniz.

Son olarak, bağlantıyı başlatmak için masaüstü uygulamasında “başlat” düğmesine basın.

  • PC ekranınızda video akışının bir önizlemesini göreceksiniz. Görmüyorsanız, hem PC’nizin hem de Android cihazınızın aynı Wi-Fi ağında veya LAN‘de olduğundan emin olun.
  • Şimdi ise Zoom, Google Meet veya Skype gibi tercih ettiğiniz video konferans uygulamasını açmanız yeterlidir.
Telefonu Webcam Olarak Kullanma iPhone iPad
Telefonu Webcam Olarak Kullanma iPhone iPad

Telefonu Webcam Olarak Kullanma iPhone iPad iOS

Tıpkı Android’de olduğu gibi, mobil cihazınızı bir web kamerasına dönüştürdüğünü iddia eden birkaç iOS uygulaması var. Geçtiğimiz günlerde Dev47Apps, DroidCam‘i iOS için piyasaya sürdü ancak küçük bir test sonrası tavsiye edilebilecek seviyede olduğunu söyleyemeyiz.

Uygulamanın kurulumu basit, uygulamanın Android sürümününde kullandığımız DroidCam, Windows işlemci sistemi desteklerken maalesef macOS’ta hala mevcut değildir. Bu yüzden Windows işlemci bir bilgisayar kullanmıyorsanız uygulama size uygun olmayacaktır. Android cihazlar için yukarıda bahsettiğimiz talimatların hepsi iOS cihazınız için de geçerlidir.

Başka bir iyi seçenek iOS 10.3 veya daha yeni bir yazılım gerektiren EpocCam‘dir. Tıpkı DroidCam gibi çalışmasını sağlamak için herhangi bir kablo kullanmanıza gerek yoktur.

İlk olarak EpoCam indirip yükleyin. Aşağıdaki linkten kolayca yükleyebilirsiniz.

EpoCam İndir

DroidCam’in aksine EpoCam Windows’u desteklemesinin yanında MacOS’i de desteklemektedir.

MacOS’iniz için ise;

Kinoni İndir

Masaüstü sürücülerini yükledikten sonra, açarken endişelenmeniz gereken teknik olarak hiçbir uygulama yoktur. iOS aygıtınızın ve bilgisayarınızın aynı kablosuz Wi-Fi’da veya LAN’de olduğundan emin olun. Mobil uygulamayı açın ve son olarak video konferans uygulamanızı başlatın.

Denenen her video konferans uygulaması iOS cihazı ile sorunsuz bir şekilde çalıştı.

Telefonu Webcam Olarak Kullanırken Yaşanılan Sorunlar

Ayrı bir bilgisayar uygulaması yerine tarayıcı tabanlı bir video konferans uygulaması kullanıyorsanız, tarayıcıya web kameranıza erişme izni verdiğinizden emin olun.

Uygulamayı veya konferans görüşmesini başlatmadan önce sizden izin isteyen bir bildirim çıkması gerekmektedir. Bu izin seçeneği web adres çubuğunun etrafında olması gerekmektedir.

Epocam’in ücretsiz sürümü, cihazınızın mikrofonunu kullanmanıza izin vermemeniz gibi uygulamayı ücretli versiyonuna yükseltmenizi gerektirecek birkaç durum ile karşı karşıya getiriyor.

EpoCam’in ücretli versiyonu olan EpoCam Pro uygulaması, tüm bu sınırlamaları ortadan kaldırır.

iOS cihazına yüklüyorsanız App Store’da 7,99$ ya da bir Android telefonda yukarıdaki adımları izlemek istiyorsanız Play Store’da 5,49$ ödeyerek uygulamaya daha fazla işlevsellik ekleyebilirsiniz.

Telefonu Webcam Olarak Kullanma | iOS Android
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Avatar
Büşra Güler

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği mezunu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarım Kodlama öğrencisi. 22 yaşında.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: