Tesla’nın Bataryası 1 Milyon Kilometreden Fazla Sürebilir Durumda

Geçtiğimiz nisan ayında Elon Musk’ın söyleyişine göre Tesla araçların batarya ömrü yaklaşık 2 milyon kilometreye yakın yol gidebilecek hale gelecekti. Bugün çıkan bir habere göre Elon, söylediği şey konusunda kesinlikle abartmıyormuş. Habere göre Tesla’nın bataryası 1 milyon kilometreden fazla sürebilir durumda!

Tesla'nın Bataryası 1 Milyon Kilometreden Fazla Sürebilir Durumda
Tesla araçların bataryaları 1 milyon kilometre yol gidebilecek duruma geliyor
Nedir?Tesla Araçların Batarya Ömür Süresi
Bilmen GerekenlerBatarya Ömrü Yaklaşık 2 Milyon Kilometre Olacak

Kulağa çılgınca gelebilir. Çünkü şu an Tesla araçlarda mevcut olan bataryanın ömrü şu an söz ettiğimiz sürenin yaklaşık yarı ömrüne sahip. Elon Musk bu süreyi iki katına çıkarabildiklerini söylüyor.

Eylül ayının başında Tesla ile özel anlaşması bulunan Dalhousie Üniversitesi’nden bir grup batarya araştırmacısının bulgularına göre lityum-iyon bataryanın yaklaşık 2 milyon kilometre yol gitme ömrüne sahip olduğunu ve tüm bu süreçte batarya ömür kaybının %10’dan az olduğu ortaya çıktı.

Tesla'nın Bataryası 1 Milyon Kilometreden Fazla Sürebilir Durumda
Tesla Batarya Ömrü

Ayrıca bu batarya tipinin Tesla’nın planları arasında yer alan ve 2020’de kullanıma başlaması hedeflenen robotaksi’ler ve uzun mesafeli tırlar için de kullanılabilir olduğu görüldü.

Bu bataryalar Tesla’nın Gigafactory adlı devasa fabrikasında üretiliyor. Gerçek şu ki yakında bu devasa bataryaları kullanımda göreceğiz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: