Twitter Siyasi Reklamları Engelliyor!

Twitter aldığı yeni karar ile artık Twitter’da dünya genelinde siyasi reklamların yer almayacağını açıkladı. Twitter siyasi reklamları engelliyor!

black flat screen monitor
Twitter Siyasi Reklamları Engelliyor

Çarşamba günü Twitter CEO’su Jack Dorsey’in attığı tweet ile yapılan duyuruya göre 22 Kasım tarihinden itibaren Twitter’da hiçbir siyasi reklam yer almayacak.

Twitter Siyasi Reklamları Engelliyor!
Jack Dorsey Açıkladı: Twitter’da siyasi reklamlar gösterilmeyecek.

Jack Dorsey attığı tweet ile şöyle söyledi:

“Twitter’daki dünya genelinde tüm siyasi reklamları durdurma kararı aldık. Siyasi mesajların hak edilerek iletilmesi gerektiğine inanıyoruz. Satın alınarak değil.”

Jack Dorsey’in Twitter’daki duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Aynı sorundan başı dertte olan Facebook’un yolundan gitmek istemeyen Twitter bu duruma bir son vereceğini açıklamış oldu.

Değişiklik mevcut ve gelecekteki reklamları etkileyecek. Fakat oy vermeye teşvik edici reklamların yer almasına izin verilecek. Dorsey, 15 Kasım’da kamuoyuna net bir duyuru yapacağını belirtti.

Doğrusu bir siyasetçinin işi sosyal medyadaki insanların kişisel verileri kullanılarak reklam yapmaya kalmamalı. Keşke aynı tavrı Facebook da takınabilseydi. Gerçekten siyasetten veya karşı görüşü görmek istemeyen kullanıcıların karşısına bu tip reklamların çıkması hiç hoş karşılanmaz.

Twitter’ın geçtiğimiz yaz Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’a karşı aldığı tavır ile politikacılara da kuralların işlediğini göstermiş oldu.

Twitter satın alınan reklamlar ile insanların yanlış bilgilendirilip yönlendirilmesine karşı ciddi tutumlarının olacağını belirtti. Bu sayede kullanıcılar için daha sade bir ortam sunmayı hedefliyorlar. Ayrıca Twitter geçtiğimiz yaz ayında yaptığı açıklama ile Twitter’da yanlış bilgilendirme veya kural ihlali içeren politikacı tweet’lerine de hoşgörü göstermeyeceklerini açıklamışlardı.

Twitter’ın bu konudaki tutumu takdire şayan. Zira sokakta bile seçim döneminde kafa şişiren siyasi parti araçlarının olduğunu düşünürsek benzeri reklamları bir de sosyal medya ortamlarında görmek hiç de iyi bir görüntü olmayacaktır. Umarız diğer sosyal medya şirketleri de Twitter gibi bu konu karşısında aynı tavrı takınabilirler.

Pekala, Twitter siyasi reklamları engelliyor. Bunun hayatımıza olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. En azından Facebook da bu konudan ders çıkartmalı, öyle değil mi?

Peki ya Twitter’ın siyasi reklamları engellemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de bu sosyal medyada daha temiz bir görüntü oluşturmaz mı?

Görüşlerinizi aşağıdaki bölümden yorum olarak atmaya çekinmeyin!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: