Vainglory Kapanıyor Mu? (2020)

Vainglory kapanıyor mu sorusu son 1-2 aydır Vainglory oyuncularının kafasında dönüp duruyor? Vainglory’e ne oldu?

En İyi Mobil MOBA Oyunlarından Birisi Vainglory Kapanıyor Mu?

Vainglory Kapanıyor Mu
Vainglory Kapanıyor Mu

2014 yılında Super Evil Megacorp tarafından geliştirilen oyun, büyük beğeniler ve kitleler toplamıştı. Özgün karakterleri ve haritaları ile kullanıcıların ilgisini toplayan mobil MOBA oyun Vainglory, ayrıca oyun grafikleri de rakiplerini geride bırakıyordu.

İlk olarak 3 vs 3 moba oyun olarak piyasaya giren Vainglory çıkışının üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından rotasını, daha popüler olan 5 vs 5 moduna çevirmişti.

5 vs 5 ile de başarı yakalayan Vainglory, Samsung Galaxy Note 8 tanıtım videosunda yer almıştı.

Ayrıca 90 HZ ve 120 HZ gibi destekleri bulunan oyun destekleyen telefonlarda da muhteşem bir akıcılık sunuyordu.

OnePlus 8 Pro Özellikleri

Ardından Steam platformuna da gelerek platformlar arası çapraz oynama deneyimini sunan Vainglory büyük ilgi görmeye devam ediyordu. Sonuçta telefon ile bilgisayardan aynı anda oynanabilen kaç tane oyun vardır ki? Gerçekten çok başarılı bir hamle olmuştu.

2019 Kasım ayında ise Rogue Games ile Super Evil Megacorp ile ortaklık anlaşmasına vardı. Bu anlaşma sonucunda Çin dışındaki sunucular ve oyun geliştirilmesinden Rogue Games sorumlu olacaktı. Rogue Games için de yükselen ve potansiyel vaat eden bu oyunu bünyesine katmak şüphesiz güzel bir hamle olmuştu.

Super Evil Megacorp da artık üzerindeki hafiflemiş yük ile birlikte yeni projesi olan Project Spellfire oyununa daha fazla zaman ayırabilecekti.

Fakat bu noktadan sonra işler Vainglory için yolunda gitmedi.

Rogue Games Vainglory Sunucularını Kapattı

Rogue Games Vainglory Sunucularını Kapattı
Rogue Games Vainglory Sunucularını Kapattı

Vainglory oyunundan beklediğini alamayan Rogue Games 25 Mart tarihi itibariyle bir karar aldı. Bu noktadan itibaren Vainglory sunucularının kapatılmaya başlanacağını açıkladılar. Bunu bitkisel hayata girmiş şekilde düşünebilirsiniz. Rogue Games, Vainglory’in fişini çekerek adeta ölüme terk etti.

Vainglory Kapanıyor Mu?

Vainglory oyuncuları için acı haberi oyun geliştiricisi Reddit üzerinden bir açıklama yaparak verdi.

Oyunun geliştiricisi Super Evil Megacorp ise pes etmek istemedi. Sonuçta yıllar boyunca devam eden bir uğraşı ve oyunu oynayan binlerce oyuncuyu yüzüstü bırakmak istemediler.

Super Evil Megacorp, Vainglory’i hayatta tutabilmek için Çin dışındaki sunucuları devraldı.

League Of Legends Wild Rift Oyunu Vainglory İçin Tehdit Oluşturuyor

MOBA denildiğinde akla ilk gelen oyunlardan birisi de şüphesiz League of Legends. Riot Games her ne kadar mobilde MOBA vizyonunu geç fark etmiş olsa da yakın zamanda çıkması beklenen League of Legends Wild Rift oyunu Vainglory ve diğer mobil MOBA oyunlar için bir tehdit oluşturuyor.

Özellikle Vainglory böyle zor bir durumda iken League of Legends Wild Rift oyunun çıkış yapması ciddi bir oyuncu kitle kaybına neden olabilir.

Yine Vainglory’nin diğer hiçbir moba oyuna benzemiyor olması harika bir özgünlük. Bu sayede kendi kitlesini koruyabilir. Ama eğer işleri düzeltmeye başarırlarsa bunu Wild Rift çıkış tarihinden önce yapsalar iyi ederler.

Vainglory Temporary Sorunsalı

Vainglory Oyunun Sonu Geliyor Olabilir
Vainglory Oyunun Sonu Geliyor Olabilir

Rogue Games, Vainglory’i kafasında bitirip akabinde sunucu desteğini iptal edince olanlar oldu. Oyundaki tüm kullanıcı profilleri rafa kaldırıldı. Şu dakikadan itibaren oyunu oynamak isterseniz indirdiğiniz takdirde profilinize girseniz dahi “Temporary …….” adlı bir kullanıcı adı ile karşılaşıyor olacaksınız.

Basitçe şu anki sunucu yetersizliği sebebiyle oyun devam edemiyor. Bu yüzden oyunu oynamak isteyenlere de sırf şu süreçte marketlerden oyunu kaldırmamak için geçici ve değişen kullanıcı adları ile oynama imkanı veriyor.

Tabii bu şekilde herhangi bir parti kurma ya da sıralama almanız da mümkün olmayacak. İşin güzel tarafı ise tüm kahramanlara ve görünümlerine erişim sağlayabiliyor olmanız. Belki pratik yapmanız sağlanabilir.

Vainglory Community Edition Nedir?

Vainglory Community Edition Nedir?
Vainglory Community Edition Nedir?

SEM firması kemik oyuncu kitlesinin bir arada oynayabilmesi için oyuncu topluluğunun da destekleri ile oluşturulan Vainglory Community Edition kuruldu. Geliştiriciler bir beta sürecini başlatarak sınırlı sayıdaki oyuncu kitlesi ile birlikte bu beta programları ile geçici süre için yoluna devam edecek.

Vainglory Community Edition iOS

Vainglory Community Edition Android

Belirttiğimiz gibi bu Beta programları sınırlı sayıda oyuncu kabul ediyor. Belki zamanla bu kitle sayısı artırılabilir.

Buradan sonra neler olacak bilemiyoruz. Ancak Vainglory savaşmaya devam ediyor. Oyunun özellikle Steam yani PC sürümü için gelecek çok da iç açıcı görünmüyor.

Umarız böylesine büyük bir kitleye ve E-Spor turnuvalarına sahip oyunun sonu gelmemiştir. Bu konuda oyuncuların yapabilecekleri en önemli şey de Super Evil Megacorp veya Vainglory resmi sosyal medya hesaplarından geliştiricilere moral vermek olacaktır.

Emin olun Super Evil Megacorp en son çare olarak Vainglory’i yayından kaldırma kararı alacaktır. Bu durumda yanlarında destekçilerinin olması onları daha motivasyonlu olmaya itecektir.

Zor zamanlar Vainglory hayranları!

Gelecek açıklamalardan haberdar olmak isterseniz Vainglory Kapanıyor Mu? yazımızı takip edebilirsiniz. Güncellemeleri bu yazımızın en alt kısmında sizler ile paylaşıyor olacağız.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: