Whatsapp Kişisel Verileri İsrail’e Sızdırdı!

Facebook kendini bir türlü mahkemelerden alıkoyamıyor. Whatsapp’in sahibi Facebook’un başı yine belada. Bu kez işler daha kötü. Whatsapp kişisel verileri İsrail’e sızdırdı!

Whatsapp Kişisel Verileri İsrail’e Sızdırdı. Peki ya süreç nasıl işledi?

Whatsapp Kişisel Verileri İsrail'e Sızdırdı!
Whatsapp kişisel verileri İsrail’e mi sızdırdı?

Sosyal medya devi Facebook’un sahibi olduğu Whatsapp’ta, geliştirilen bir virüs ile kişilerin mesajları NSO Group adlı bir İsrail şirketi ile paylaşıldı. Yaklaşık 1400 kişinin cep telefonunda tespit edilen bu zararlı yazılımın en kötü tarafı da kullanıcıların herhangi bir şeye tıklamasına dahi gerek kalmadan veri akışı yapılması.

Facebook, 29 Ekim’de İsrail’li şirket NSO Group’a bir dava açtı. İsrail’li firmanın geliştirdiği virüs ile belirlenen hedef kitlenin Orta Doğu civarındaki politikacılar, gazeteciler ve siyasetçiler olduğu ortaya çıktı. Zararlı yazılım ile hedef kitlenin verilerine izinsiz ulaşarak reklam kampanyaları yapılması planlanmıştı. Ayrıca bu durumdan bazı sivillerin de etkinlendiği tespit edildi. İlk olarak bu durum 2019 Mayıs ayında ortaya çıkarken Facebook, Whatsapp için güncelleme yayınlayarak kullanıcıları acilen güncelleme yapmaları konusunda teşvik etmişti.

Mayıs ayında ortaya çıkan bu açığa göre “gelen bir görüntülü arama” ile virüs, siz çağrıyı yanıtlamasanız bile bilgilerinize erişmiş oluyordu. NSO Group tarafından geliştirilen bu zararlı yazılıma Pegasus adı verildi.

Washingtonpost’ta yer alan gönderiye göre saldırıların 29 Nisan ve 10 Mayıs tarihleri arasında yapıldığı yazıyor.

ABD’nin Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açılan dava ile NSO Group’tan tazminat istiyor. Dahası, bundan sonra herhangi bir NSO Group üyesinin Facebook veya Whatsapp kullanımının yasaklanması talep ediliyor.

Bu dava gösteriyor ki dijital mesajlaşma uygulamaları hala %100 güvenli değil. Ama şunu da akılda tutmak gerek. Whatsapp’ta kullanılan “uçtan uça koruma” güvenliği önemli bir nokta. Zira saldırıda bu verileri ele geçirebilmek için önce kullanıcıların telefonlarının ele geçirilmesi gerekliydi.

Ne olursa olsun mesajlaşma uygulamaları kişisel verileriniz için tehdit oluşturmak için mükemmel bir kapı. Kişisel güvenliğin bu kadar sorgulandığı şu son birkaç yılda hala bu tip saldırı haberlerinin çıkması insanı düşündürtüyor.

Sonuçta Whatsapp’ın sahibi Facebook da verileri çalmakla suçlanmamış mıydı?

Ayrıca bu zararlı yazılımların teknolojinin ve yapay zekanın gelişmesiyle ne gibi tehditler oluşturabileceği hakkında bir makale yazdık. Göz atmanızı öneriyoruz.

Peki siz bu güvenlik açıklıkları sorunları yaşanırken kendinizi güvende hissediyor musunuz?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: