Windows 10X Ne Zaman Gelecek?

Herkes Windows 11 ne zaman gelecek diye beklerken Microsoft’un bir sonraki hamlesi olan Windows 10X ne zaman gelecek ve ne gibi yenilikler getirecek bu yazımızda derliyor olacağız.

Windows 10X Nedir?

Windows 10X Nedir?
Windows 10X Nedir?

Microsoft uzun bir süredir Windows 10’u desteklemeye ve yeni bir işletim sistemi sürümü yayınlamamaya devam ediyor. Her ne kadar Windows 10 iyi çalışan bir işletim sistemi sürümü olsa da artık tasarımsal olarak iç açıcı olmamaya başladı desek yeridir. Gelen güncellemelerle de genellikle ufak tefek dokunuşlar yapılır. Hal böyle olunca da insanın “Windows 11 ne zaman gelecek” diye sorası gelmiyor değil. Eğer bu yazıda aradığınız şey Windows 11 çıkış tarihi ise ne yazık ki bunun cevabını bilmiyoruz. Zira daha ilginç bir konumuz var…

Peki bu Windows 10X tam olarak nedir? Adına bakınca sanki Windows 10’un makyajlanmış hali gibi görünüyor. Aslında tam olarak öyle sayılmaz. Windows 10X, çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir işletim sistemi aslında. Yeni bir Windows sürümü gibi. Her ne kadar çift ekranlı bilgisayarlar için tasarlanmış olduğu açıklansa da Windows 10X normal dizüstü bilgisayarlarda da çalışacak.

Google tarafından geliştirilen ve genel amacı web tabanlı bir işletim sistemi olan Chrome OS için bir rakip olarak bile düşünülebilir bir bakımdan. Daha basitleştirilmiş ve mobil kullanıma uygun bir Windows deneyimi aktarıyor temelde.

Chrome OS Yükleyerek Eski Bilgisayarı Hızlandırma Rehberi

Windows 11 Ne Zaman Gelecek Bilinmez Ama Windows 10X Yolda

Bir süre önce test sürümleri paylaşılan Windows 10X güncellemesi ilk olarak 2019’un Ekim ayında tanıtıldı. Ancak o günlerden itibaren dünya tamamen değiştiği için birçok şey gibi Windows 10X de defalarca ertelenmek zorundaydı. Windows 10X ne zaman gelecek az sonra değineceğiz ama gelin önce bir Windows 10X yeniliklerine bakalım!

Windows 10X Yenilikleri Neler?

Windows 10X Başlat Menüsü
Windows 10X Başlat Menüsü
  • Yenilenmiş Arayüz: Baştan aşağı yeniden tasarlanan bir Windows 10 gibi de düşünebiliriz. Ama temel olarak çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen bu işletim sistemi daha çok mobil deneyim sunacak. Aynı anda farklı pencerelerde farklı işlevleri kolayca gerçekleştirebiliyor olacaksınız. Ayrıca dinamik bir tasarım da bekliyor sizi. Özellikle duvar kağıtları çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar için özel tasarlandı. Gün içinde duvar kağıdınızda havanın kararıp, bulutların arttığını görebilirsiniz.
  • Yeni Bir Başlat Menüsü: Birçok Windows kullanıcısının görmekten ve kullanmaktan sıkıldığı Başlat Menüsü, Windows 10X ile birlikte baştan yenileniyor. Daha çok bir mobil işletim sistemi gibi görünen bu yeni tasarımın daha modern göründüğü kesin. Tek umudum arama kısmının çok daha işlevsel hale gelmiş olması. Action Center adlı bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde bildirimleri takip edebiliyor ve müzik oynatabiliyorsunuz. Hani şu telefonlarda yukarıdan ya da aşağıdan çekiştirdiğimiz panel var ya, işte onun gibi bir şey.
  • Windows Güncellemeleri 1-2 Dakika Sürecek: Microsoft’un iddiasına göre Android ve ChromeOS sistemlerine benzer şekilde çalışacak olan Windows 10X çok daha hızlı şekilde güncellemeleri indirip kurabilecek.

Aşağıdaki videodan Windows 10X Resmi Demo sürümüne ait turu izleyebilirsiniz:

Windows 10X Ne Zaman Gelecek?

Windows 10X Ne Zaman Gelecek?
Windows 10X Ne Zaman Gelecek?
  • 2020’nin ilk çeyreğinde Geliştirici Sürümü paylaşılsa da ne yazık ki Windows 10X yine ertelendi. Muhtemelen Windows 10X 2020’de çıkış yapmayacak. Tahminlere göre 2021’nin ilk çeyreğinde görebiliriz.

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: