Xbox Series S Hakkında Her Şey | Tüm Detaylar

Xbox Series S hakkında her şey tek bir sayfada! Xbox Series S özellikleri, çıkış tarihi, fiyatı ve Xbox Series X ile arasındaki farkları bu yazımızda derliyoruz.

Xbox Series S Hakkında Her Şey

Xbox Series S Hakkında Her Şey - Özellikleri, Fiyatı, Series X ile Farkları
Xbox Series S Hakkında Her Şey – Özellikleri, Fiyatı, Series X ile Farkları

Yeni nesil konsollar artık çıkışa hazırlanırken biz oyuncuları da büyük bir heyecan bastı. Her çıkan yeni büyük oyunla birlikte eklenen detaylara ve grafiklere hayran kalırken bu devirde yeni nesil oyun konsolundan ne bekleyebileceğimiz de açıkçası merak konusu.

İşin PlayStation 5 markasının yanı sıra en büyük rakibi Xbox Series X ve Xbox Series S serisinin de neler getireceği merak konusu tabii ki. Doğruyu söylemek gerekirse: her ne kadar özel oyunlar konusunda Sony’e bariz kaybetmiş görünen Microsoft oyuncularını daha fazla düşünen bir firma. Xbox Game Pass bünyesindeki 100’den fazla oynanabilir oyunla gönüllere taht kuruyor resmen.

Bu da yetmezmiş gibi benzer bir sisteme sahip olan EA Play’i de bu yılın sonlarına doğru Xbox Game Pass’e dahil edeceklerini duyurdular.

Belki özel oyunları sınırlı ama oyuncuların kalbini nasıl kazanacaklarını iyi biliyorlar!

Her neyse biz asıl odak noktamız olan Xbox Series S hakkında her şeyi konuşmaya başlayalım.

Xbox Series S Nedir?

 • Bilmeyenler için açıklayalım: Xbox Series S yeni nesil Xbox oyun konsollarının düşük bütçeli versiyonudur basitçe. Daha küçük, daha ucuz ve bir o kadar da güçlü!

Xbox Series S Duyuruldu

Microsoft, 8 Eylül tarihinde Xbox Series S modelini resmi olarak duyurdu. Duyuru videosunu sizinle paylaşmadan önce Microsoft’un resmi olarak paylaştığı bazı Xbox Series S özelliklerine bakalım:

Xbox Series S Özellikleri

Xbox Series S Özellikleri ve Fiyatı - WidgetUp
Xbox Series S Özellikleri ve Fiyatı

İşte açıklanan resmi Xbox Series S özellikleri:

 • İşlemci: 8 Çekirdekli 3.6 GHZ Özel Zen 2 İşlemci
 • Grafik Kartı: 4 TFLOP, 20 CU 1.565 GHZ Özel RDNA 2 Grafik Kartı
 • Hafıza: 10 GB DDR6 RAM
 • Depolama: 512 GB Özel NVME SSD
 • Artırılabilir Depolama: 1 TB Boyutunda Kadar Artırılabilir Depolama
 • Harici Hardisk Desteği: USB 3.2 Harici HDD Desteği
 • Optik Sürücü: Yok
 • Performans: 60 ve 120 FPS destekli 1440p Oyun Deneyimi
  4K Çözünürlüğe Büyütme (Upscaling)
 • Medya: 4K Video Oynatma
 • Renk: Robot Beyazı, Siyah
 • Boyut: Xbox Series X’ten %60 Daha Küçük (en küçük Xbox)

İşte resmi Xbox Series S duyuru videosu:

Xbox Series S Fiyatı

Bu özelliklerin ve küçük boyutunun yanı sıra belki de en önemli kısmı fiyatı. Çünkü bu fiyat ile Xbox Series S, PC ve PlayStation gibi rakiplerinin de canını yakacak gibi görünüyor.

 • Xbox Series S Fiyatı: 299$

299 Dolarlık fiyat etiketi ile duyurulan Xbox Series S tahminen ülkemizde 4.000 Türk Lirası üzerinde bir fiyat ile satışa sunulacak. Bu fiyata alabileceğiniz başka bir yeni nesil konsol yok. Bu özellikler ile kıyaslanacak bir bilgisayar kasası da toplayamazsınız. Gerçekten mükemmel bir strateji Microsoft, tebrik ediyoruz, bize bunlarla gel diyoruz!

Xbox Series S Performansı

Yukarıdaki özellikleri de göz önünde bulundurduğumuz zaman Xbox Series S kesinlikle çok güçlü bir oyun konsolu. Özel işlemcisi, grafik kartının yanı sıra yeni nesil konsollar için özel olarak geliştirilmiş SSD ile oyun yükleme ekranları çok kısa sürelere indirilmiş olacak.

Xbox ekibi anlaşmalı oyunları cihazları için ekstra optimize ediyor ayrıca. 1440p çözünürlükte 120 FPS’e kadar destek sunsa da birçok oyun muhtemelen 60 FPS olarak çıkış yapacaktır. En azından ilk yıllarda böyle olacaktır diye ön görüyoruz. Çünkü 120 FPS ile optimizasyonu sağlamak 60 FPS’ye göre daha zor. Bu da deneyimi kötü yönde etkileyebilir.

4K deneyimi sunmasa da 1440p çözünürlük de oldukça etkili oyun performansı sunacaktır. 4K işini “dünyanın en güçlü konsolu” olarak lanse edilen Xbox Series X halledecek!

Hazır Xbox Series X’den söz açılmışken gelin bu ikili arasındaki genel farklara bir bakalım.

Xbox Series S ve Xbox Series X Farkları

Xbox Series S ve Xbox Series X Farkları
Xbox Series S ve Xbox Series X Farkları

Şimdi Xbox Series S vs X zamanı! Kapışma başlasın, başlasın da birçok kişinin gözü yine ucuz olan Xbox Series S’e gidecek de neyse!

Xbox Series X, Xbox Series S’e göre çok daha büyük bir konsol. Boyut anlamıyla. Ama burada boyutu da işlevi kadar önemli!

Dilerseniz önce sizinle Xbox Series X özelliklerini paylaşalım sonra daha rahat bir kıyaslama yapabiliriz.

Xbox Series X Özellikleri:

 • İşlemci: 8 Çekirdekli 3.8 GHZ Özel Zen 2 İşlemci
 • Grafik Kartı: 12 TFLOP, 52 CU 1.825 GHZ Özel RDNA 2 Grafik Kartı
 • Hafıza: 16 GB DDR6 RAM 320b bus ile
 • Depolama: 1 TB GB Özel NVME SSD
 • Artırılabilir Depolama: 1 TB Boyutunda Kadar Artırılabilir Depolama
 • Harici Hardisk Desteği: USB 3.2 Harici HDD Desteği
 • Optik Sürücü: 4K UHD Blu-Ray Sürücü
 • Performans: 60 ve 120 FPS destekli 4K Oyun Deneyimi
 • Renk: Siyah
 • Boyut: Xbox Series S’ten %60 Daha Büyük
 • Fiyatı: 499$

İşte Xbox Series X’i bu kadar büyük yapan şeyler bunlar. Gördüğünüz üzere işlemci ve özellikle grafik kartı ile Xbox Series S’ten sıyrılıp gidiyor. 16 GB DDR6 Ram ve 1 TB özel NVME SSD sayesinde de 4K 120 FPS oyun deneyimi sunabiliyor. Bir hayal etsenize yeni nesil Ray Tracing ile donatılmış şahane grafiklerin yanı sıra yeni nesil konsolların sloganı haline gelen “oyunu hisset” algısını oluşturan özel titreşimli geri bildirim motorları, özel olarak tasarlanmış nişan ve atış tuşlarının tepkimeleri ile 120 FPS 4K bir oyun deneyimi. Ah yazarken yoruldum, ama hayal etmesi de o kadar güzeldi.

Xbox Series X Oynanış Videoları Paylaşıldı

Tabii yine de büyük oyunları bir süre 120 FPS olarak görmeyeceğimizi düşünüyorum. Hatta bence konsolun tadını verecek oyunların 2021 sonu hatta 2022 yılında geleceğine de eminim. Bir önceki nesil kadar amatör bir oyunsuzluk dönemi geçirtmeyecek gibi görünüyor yeni nesil konsollar ama yine de kapasitesini anlayabilmek için gözünüzün önüne ilk PS4 ve Xbox One S oyunları ile son zamanlarda çıkan PS4 Pro ve Xbox One X oyunlarını bir getirin derim.


Son zamanların popüler oyunu Among Us nasıl bir oyun? Among Us incelemesi ile oyun hakkındaki tüm detaylara indik, sevdikleriniz ile oynayabileceğiniz harika bir oyun. Mutlaka göz atın derim.

Among Us Nasıl Bir Oyun? – Among Us İncelemesi


İşte olgunlaşma süreci doğal olarak bu nesilde de yer alacaktır. O yüzden ben daha çok ileri yıllardaki oyunlar için heyecanlıyım desem yeridir. Çünkü o zaman 120 FPS 4K müthiş gelişmiş oyunları deneyimlebiliyor olacağız.

Xbox Series S ve Xbox Series X Fiyatı
Xbox Series S ve Xbox Series X Fiyatı

Ama belki de Xbox Series S ve Xbox Series X farkını oluşturan en önemli unsur fiyatı. Resmi olarak yapılan duyuru ile Xbox Series X 499 dolar ile çıkış yapacağını öğrendik. Bu da ülkemizde 8-9 bin Türk Lirası civarlarında bir fiyata denk geliyor.

4K’yı ve aşırı performansı bir kenarda tutarsak Xbox Series S bırakın bizim ülkemizi dünyanın birçok yerinde daha makul görünüyor.

Bu yazımızda Xbox Series S hakkında her şeyi paylaşmaya çalıştık. Tabii ki daha fazla detay ortaya çıktığında yazımızı güncelliyor olacağız. O yüzden Xbox Series S Hakkında Her Şey adlı yazımızı mutlaka takipte kalın!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: