Yapay Zeka Zararlı Yazılımların Geleceğini Nasıl Şekillendirecek

Teknoloji geliştikçe neredeyse her ürünün bir de yapay zekaya sahip akıllı versiyonu çıkıyor. Her geçen gün yapay zeka daha çekici bir hal alırken peki yapay zeka zararlı yazılımların geleceğini nasıl şekillendirecek?

Yapay Zeka Zararlı Yazılımların Geleceğini Nasıl Şekillendirecek
Yapay Zeka Zararlı Yazılımların Geleceğini Nasıl Şekillendirecek?

Dilerseniz öncelikle yapay zekanın, zararlı yazılımlarla olan ilişkisi hakkında biraz kafa patlatalım. Tam olarak yapay zekanın kullanımı zararlı yazılımlara nasıl bir farklılık kazandırabilir? Virüs ve yapay zeka sözcükleri bir araya geldiğinde aklınıza direkt Terminatör gelmiş olabilir. En azından benim için öyle oldu. Aslında bundan daha tehlikeli bir durum bile olabilir. Çünkü yapay zekanın durmadan gelişmesi sonucu zararlı yazılımlar ile birleşmesi sonucunda zararlı yazılımlar bilgisayarlara daha hızlı saldırabiliyor. Üstelik çok daha etkili bir biçimde saldırıyor. Önceden kodlanmış programa uygun bir biçimde (aptal) değil de kendi zekasını kullanarak durumlara tepki verebildiğinden zararlı yazılımlar çok daha büyük tehlike arz ediyor. Örnek ile anlatmak gerekirse yapay zekalı virüs karşı koruma ile karşılaştığında onu atlatması kolay hale gelebilir.

Adını duyduğunuzda bile korkmanız gereken Deeplocker isimli yapay zekalı bir virüs var ve bununla kesinlikle karşılaşmak istemezdiniz. Neyse ki IBM Research bu virüsü bir konsept olarak geliştirdi. Yani ulu orta yerde görmeyeceğiniz bir şey.

Wannacry ile birlikte çalışan virüsün amacı insan yüzlerini tespit ederek doğru kişiyi bulduktan sonra bilgisayarına erişim sağlamaktı. İşini iyi bir şekilde yaptı da.

Yapay Zeka Hatırlar

Yapay zekalı bir virüsün en tehlike yanlarından biri de kendi hafızası olması. Demek oluyor ki daha önce onu durduran bir antivirüs programını tekrar gördüğünde hatırlayacak ve atlatmak için farklı bir yol arayacaktır. Kulağa korkutucu gelen bu durumun düz mantık çözümü ise antivirüs programlarının da yapay zekayı kullanması gibi duruyor. Kısacası yapay zekaların kaderine kaldık, kodların değil.

İlginizi Çekebilir

Geliştiricisinden Bağımsız

Günümüzün zararlı yazılımları oldukça aptal ve atlatılması çok kolay. Çünkü onlar geliştiricilerinin yazdığı kodlar kadar hareket edebiliyor. Bu durum yapay zekalı bir virüs için geçerli değil. Kendi zekası ve iradesi olduğundan herhangi bir anda saldırı düzenleyebilir. Yapay zekanın vicdan ile çalışmadığını bilmek durumu daha da uçuk hale getiriyor.

Sesinizi Dinliyor ve Harekete Geçiyor

Sıkı durun işler çığırından çıkıyor. Yapay zekalı zararlı yazılımlar hedef kişinin mikrofonunu ele geçirirse onu ve çevresindeki kişileri dinleyip belirli kelimeleri duyduğunda transkript ederek verileri geliştiricisine anında mesaj olarak yollayabiliyor. Ağzınız açık kalmış olabilir. Ama şaşırmayın çünkü günümüzde bile kullandığımız görünüşte son derece iyi niyetli sosyal medya uygulamaları bile sizi dinleyip konuşmalarınıza göre reklamları karşınıza çıkarıyor.

Yapay zekalı zararlı yazılımların bence en kötü yanı “makine öğrenmesi”ne sahip olmaları. Her şeyi kaydedip ve buna göre hareket ediyor olması durdurulması neredeyse imkansız hale getiriyor.

Yukarıdaki videoda göreceğiniz üzere yapay zeka çeşitli koşullara maruz kaldıktan sonra öğrenmeye başlayarak hatalarını gideriyor. Kassız bir yürümeye sahip yapay zeka koşullara bağlı olarak kaslı yürümeyi öğreniyor. “Durdurulması çok zor bir makine.”

Yapay Zekalı Zararlı Yazılıma Karşı Nasıl Kendimizi Savunabiliriz?

Makine öğrenmesinin en büyük problemi virüslerin de bunu uygulamasında ortaya çıkıyor. Sizi tanıyıp kendini eğiten bir acımasız düşmana karşı kendinizi normal şekilde savunmanız mümkün değil. Peki yapay zekalı zararlı yazılıma karşı kendinizi nasıl savunabiliriz o zaman? Cevabı aslında biraz önce konu içinde vermiştik. Onun gibi ol. Yapay zekalı antivirüs. Bu tıpkı bir zehri durdurmak için o zehrin örneğine ihtiyaç duyarak panzehir üretmeye benziyor. Yapmanız gereken virüsten daha akıllı bir antivirüs üretmek.

Yapay zeka zararlı yazılımların geleceğini insanlık adına olumsuz etkileyecek gibi görünse de aslında bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Tekrar soralım: Yapay zeka zararlı yazılımların geleceğini nasıl şekillendirecek?

Bence cevabı çok açık. Sorun yapay zeka değil, onun arkasında olan kötü niyetli insan ırkıdır.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: