Yeni Nesil Kapaklı Telefon: Motorola Razr 2019

Bir neslin efsane kapaklı, katlanabilir telefonu Motorola Razr 2019 versiyonu tanıtıldı. İşte yeni nesil kapaklı telefon: Motorola Razr 2019!

Yeni Nesil Kapaklı Telefon: Motorola Razr 2019
Motorola Razr 2019 Özellikleri ve Fiyatı

İtiraf ediyorum modern katlanabilir telefonlar pek bana hitap etmiyor. Fakat çocukluğumun kapaklı telefonlar ile çevrili geçtiğini düşünürsek Motorola Razr 2019 kesinlikle ilgimi çekmeyi başardı. 2004 yılında çıkış yapan Motorola Razr adeta bir ikon haline gelmişti. Özellikle telefon görüşmelerinin sonunda “şak” diye o kapağı kapatmayı her zaman havalı bulmuşumdur. Bu kadar nostalji yeterli. Dilerseniz şimdi yeni nesil kapaklı telefon: Motorola Razr 2019 hakkında biraz detaya inelim.

Motorola Razr 2019 Özellikleri
  • Detay sevmeyenler için Motorola Razr 2019 özelliklerini basitçe Mercek’te paylaşıyor olacağız.

Kaç Para?

Siz de direkt para konuşanlardansanız doğru yerdesiniz. Bu telefon ucuz değil. KESİNLİKLE, DEĞİL.

Motorola Razr 2019 çıkış fiyatı 1.500$ (dolar). Samsung Galaxy Fold’un 1.980 dolar olduğunu hatırlarsak belki biraz daha kabul edilebilir bir fiyat durabilir. Fakat iki cihazında kullanım amaçlarının çok farklı olduğunu da bilmek gerek.

Ne Zaman Çıkıyor?

Motorola Razr 2019 Amerika’da 26 Aralık tarihi itibariyle ön siparişe açılacak. Maalesef yeni nesil kapaklı telefon diye hitap edebileceğimiz yeni Motorola Razr 2019 Türkiye’ye ne zaman gelecek bilinmiyor. Kim bilir belki de gelmez. Gelse de 1.500 doların vergi eklenip Türk Lirasına çevrilmiş hali ile çok kişinin ilgileneceğini pek sanmıyorum.

Tasarım

Motorola Razr 2019 Tasarımı

Çift ekranlı Motorola Razr 2019 modelinin ana ekranı 6.2 inçlik bir POLED (Plastik OLED) ekran. Ekran çözünürlüğü ise 2142×876 piksel. Aynı zamanda 21:9 oranında uzunca bir boyuta sahip. (Neyse ki katlanıyor)

Kapandıktan sonra da küçük bir ekran ile karşılaşıyorsunuz. Bu ekrandan basit ayarlamaları yapmak kullanışlı olabilir.

Motorola Razr Kapaklı Telefon

İkinci ekran ise 2.7 inçlik GOLED (Cam OLED) bir ekran. Ekran çözünürlüğü de 800×600. Ekran oranı ise 4:3.

POLED ekranların ciddi bir sorunu var. Maalesef ekrana yansıyan ışıkları ciddi derecede yansıtıyor. Yani cihazı gün ışığında kullanmak başa bela olacak gibi görünüyor.

Birazcık ön yüzeydeki ekrandan söz edelim. Motorola bu ekran için Quick Display (Çabuk Bakış) diyor. Adından da anlayabileceğiniz üzere bildirimler ve günlük basit, rutin işler için kullanabileceğimiz bir ekran. GOLED teknolojisi içeren bu ekran şaşırmayacağınız üzere Samsung tarafından üretilmiş.

Bu ekran, özellikle Samsung telefonlar başta olmak üzere bazı Android telefonlarda da gördüğümüz “her zaman açık ekran” (Always on Display) benzeri bir kullanım sunuyor.

Motorola Razr 2019 İkinci Ekran
Motorola Razr 2019 İkinci Ekran

Bir bildirim aldığınızda Hızlı Bakış ekran sayesinde basılı tutup hızlıca göz atabilir veya ardından kaydırarak bildirimin tamamına bu ekranda görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu ekranda görmek istediğiniz bildirimleri de kişiselleştirebiliyorsunuz.

Asıl soru gerçekten iki ekrana ihtiyacınız olacak mı olmalı. Fakat şunu da belirtmek gerekir, ikinci ekranı basit işlerinizde kullanmaya alıştığınızda önemli ölçüde batarya tasarrufu yapabilirsiniz. Aynı zamanda küçüklüğü sayesinde basit işlerinizi pratik hale getirecektir.

Uzun lafın kısası genel hatları ile 2004 model Motorola Razr’a benzeyen Motorola Razr 2019, ince uzun, kocaman ekran kasası ve çift ekranlı bir telefon. Alt taraftaki kocaman ekran kasası üzerinde bir adet parmak izi okuyucu bulunuyor. Ancak, genelde 16:9 video ölçülerinin standart olduğunu düşünürsek bu telefonda video izlemek amiral gemilerine göre keyifsiz kalacaktır.

Motorola Razr 2019 Donanım Özellikleri

Qualcomm Snapdragon 710 işlemci ile gelen cihaz 6 GB ram’e sahip. İşlemcinin orta segment olduğunu göze alırsak biraz hayal kırıklığı olacaktır. Aynı zamanda cihaz batarya kapasitesi ile de 2510mah ile üzebilir. Fakat az önce bahsettiğimiz çift ekran-batarya ömrü ilişkisi bu durumu kurtarabilir. Cihazın aynı zamanda 15W TurboPower hızlı şarj desteği ile geldiğini de belirtelim.

Motorola Razr 2019 yalnızca e-sim destekliyor ve depolama olarak da şimdilik sadece 128GB seçeneği sunuyor.

Motorola Razr 2019 Android 10 işletim sistemi ile geliyor.

Motorola Razr 2019 Kamera Performansı

Motorola Razr 2019 Kamera Performansı
Motorola Razr 2019 Kamera Performansı

Cihazın arka yüzeyinde 16 megapiksellik, f/1.7 değerine sahip bir ana kamera bulunuyor. Ekranı kapattığınızda selfie kamera olarak da kullanabiliyorsunuz.

Ekranın çentik bölümünde yer alan kamera ise yüz tanıma için kullanılıyor.

Kameranın genel performansı hakkında yorum yapmak için cihazı bir süre test etmek gerekecektir. Zamanla mercek adlı sayfamızda cihazın fotoğraf çekim örneklerini paylaşıyor olacağız.

Fakat bu alanda da Motorola Razr 2019’dan amiral gemisi kamera performansı beklememek gerekiyor gibi.

İlk İzlenimlerim

Motorola Razr 2019 ben dahil birçok kişiyi alıp geçmişe götürerek adeta teknoloji gündemine oturdu. Yeniden kapaklı telefonları kullanma fikri bana çok sıcak gelse de fiyat-performans ilişkisinde kesinlikle çok geride kalıyor. Belki nostalji yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği bir telefon olabilir. Fakat kesinlikle verdiğiniz paraya hak ettiği performansı veremeyecektir. Zira büyük marka amiral gemilerinden yaklaşık 500 dolar fazlasına nostaljik hisler dışında pek bir şey vaat edemiyor.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: