YouTube Music İçin Albümleri Önceden Kaydetme Özelliği Geliyor

YouTube Music için albümleri önceden kaydetme özelliği beklenmedik şekilde bazı kullanıcılar için yayınlanmaya başladı bile!

YouTube Music İçin Albümleri Önceden Kaydetme Özelliği

Apple Music kullananların belki de en çok beğendiği özelliklerden birisi de: sanatçıların duyurusunu yaptığı albümlerin direkt olarak sanatçı sayfasına ekleniyor olmasıdır. Bu sayede albümden yayınlanan tekliler bu albüm içerisinde aktif oluyor.

Hatta sanatçı duyurusunu yaptıysa o albümdeki diğer şarkıların isimlerini ve sürelerini de görebiliyorsunuz. Bu durumun en işlevsel kısmı da teklileri kütüphaneye tek tek uğraşmak yerine çıkacak albümü önceden ekleyerek karışıklığı engellemiş oluyorsunuz.

Diğer türlü, örneğin Spotify kullanıyorsanız albümden çıkan 5 farklı tekli şarkıları teker teker kütüphaneye ekleyip albüm resmi olarak çıktıktan sonra da bu tekli şarkıları teker teker silmek zorunda kalıyorsunuz.

Doğrusu bu özellik Apple Music kullanma sebeplerimin başında yer alıyor.

Sadece Apple Music’te bu özelliğin var olması beni, bu konudaki olası bir patentin söz konusu olduğunu düşünmeye itmişti. Sonuçta böylesine işlevsel bir özellik neden başka uygulamalara gelmiyor ki?

Kim bilir belki de gerçekten öyledir ve Apple bu konuda Google’a gerekli izinleri vermiştir. Ama pek sanmıyorum…

Gelelim bu özelliğin nasıl çalıştığına.

Sanatçı bir albüm duyurduğu anda bu albüm ön kayıt hali ile sanatçının sayfasında yer alıyor. Siz de bu albümü eklediğiniz takdirde, o albümden çıkacak tüm şarkılara erişebiliyorsunuz. Henüz duyurulmayan parçalar da “şarkı kullanılamıyor” uyarısını alıyorsunuz.

YouTube Music İçin Albümleri Önceden Kaydetme Özelliği
YouTube Music İçin Albümleri Önceden Kaydetme Özelliği

Bu özellik reddit forumunda bir kullanıcı tarafından paylaşıldı. Anlaşılan o ki bu özellik bazı kullanıcılar için yayınlanmaya başlamış. Güncellemeleri yayınlama konusunda YouTube Music pek de elini çabuk tutmuyor.

Zira YouTube Music yeni oynatma arayüzü hala ülkemizde yayınlanmadı. Ama yine de zamanla eksiklerini kapattığını görmezden gelemeyiz. Sadece sanki en az birkaç aya ihtiyacı var gibi görünüyor.

YouTube Music İlgili Sekmesi Yayınlandı

Şimdilik bu özelliğin ne zaman herkes için aktif olacağına dair net bir bilgi yok. Siz YouTube Music uygulamasını güncel tutmaya ve zaman zaman kontrol etmeye devam edin. Herhangi bir güncelleme veya açıklama olduğunda sizinle paylaşıyor olacağız.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: