YouTube Music Keşfet Sekmesi Geliyor | Hotlist Kaldırıldı

YouTube Music Hotlist sekmesi artık kaldırılacak ve yerine “Keşfet” sekmesi gelecek. YouTube Music Keşfet yeni neler getirecek?

YouTube Music Hotlist Neden Kaldırılıyor?

YouTube Music Hotlist ve Keşfet Farkı
YouTube Music Hotlist ve Keşfet Farkı

YouTube Music, “profil sayfası” ve yeni “oynatma arayüz tasarımı” gibi yeniliklerin ardından şimdi de bulunan üç sekmeden birini kaldırarak bir yenilik getiriyor.

Aslına bakarsanız bu harika bir yenilik. Zira halihazırda YouTube Music uygulamasının alt kısmındaki üç sekmenin ortasında yer alan “Hotlist” sekmesi ben de dahil birçok kullanıcı için bir anlam ifade etmiyor.

Hatta üstüne tıklamamaya özen gösteriyorum. Çünkün Hotlist bölümünde YouTube’da trend olan tüm müzik videoları yer alıyor. Bu da dinlemediğiniz tüm sanatçıları orada sürekli görüyor olacaktır.

Son zamanlardaki YouTube uygulamasında da Trendler sekmesi kaldırıldı ve yerine YouTube Music, diğer sosyal medya uygulamalarındaki “keşfet” özelliğine benzer Keşfet sekmesi getirildi.

YouTube Music, Hotlist sekmesinin birçok kullanıcının dikkatini çekmediğini fark etmiş olacak ki bu sekmeyi kaldırma kararı aldı.

YouTube Music Keşfet Sekmesi Geliyor

Yeni YouTube Music Keşfet Sekmesi
Yeni YouTube Music Keşfet Sekmesi

Peki ya kaldırılan Hotlist sekmesi yerine gelecek “Keşfet” sekmesi ne gibi özellikler sunacak?

YouTube Music Keşfet sekmesi genel olarak uygulamanın Ana Sayfa bölümünü derleyip toparlıyor da.

YouTube Music Keşfet sekmesi temel olarak kullanıcının yeni müzikler keşfedebilmesini hedef alıyor. Bu sayede kişiselleştirilmiş bir sekme olarak daha kullanılabilir olacak.

Bu güncelleme bugünden itibaren birçok kullanıcıya dağıtıma başladı. Ancak YouTube Music güncellemeleri dağıtma konusunda elini pek hızlı tutamıyor. Mesela ben ve birçok kullanıcı yeni şarkı sözleri arayüzünü getirecek “Yeni Oynatma Arayüzü” güncellemesini ve kütüphane bölümünü şekillendirecek olan “Abonelikler” güncellemesini hala dağıtmadı.

Geçtiğimiz gün ise YouTube Music, Profil özelliğine kavuştum. Bu sayede “Kanalım” bölümüne girerek kendi profilimi ve oluşturduğum herkese açık oynatma listelerini erişim sağlayabildim. Üstelik bu profiller başkaları ile paylaşılabilir durumda.

YouTube Music Keşfet sekmesi sevebileceğiniz öneriler ve dinlediğiniz sanatçıların yeni şarkı ve albümlerini bir araya toplayacak bir sekme olacak. YouTube Music Keşfet sekmesinin üst kısmında bunun gibi içerikleri görüyor olacaksınız.

YouTube Music Keşfet Sekmesi Geliyor
YouTube Music Keşfet Sekmesi Geliyor

Alt kısımda ise Spotify’dan alışık olacağınız “Odaklan“, “Sakinleş” vb. isimlere sahip özel çalma listelerini bulacaksınız.

Umarız YouTube Music dinlediğimiz sanatçılardan yeni çıkan albüm ve şarkıları rahatça ve kişiselleştirilmiş halde bulabileceğimiz bir arayüz hazırlar.

Çünkü birçok kullanıcıya dağıtılan “Yeni Çıkanlar Mix” çalma listesi hala ülkemizde yayınlanmadı. “RELEASED” adlı çalma listesi de gerçekten bir işe yaramıyor çünkü rastgele sanatçılardan oluşmakta.

YouTube Music söylediğimiz gibi Keşfet sekmesi güncellemesini yayınlamaya başladı. Ama bu güncellemeler hangi öncelikte ve aralıklarla geleceğini tahmin edemiyoruz.

Ancak ortalama 1 hafta ile 2 ay gibi süre içerisinde bu güncellemeleri almış olacağımızı öngörebiliriz.

Ayrıca Google, YouTube Music Hotlist yerine eklenecek olan Keşfet sekmesine ilerleyen zamanlarda ek özellikler getireceğini de söyledi.

Siz YouTube Music uygulamasını güncel tutmaya devam edin. Ancak bu güncellemeler sunucu tabanlı olarak da eklenebilir. Arada bir uygulamaya göz atmakta fayda var.

Öyleyse siz YouTube Music Hotlist yerine daha kullanışlı görünen Keşfet sekmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

YouTube Music uygulamasını kullanmadıysanız ve merak ediyorsanız YouTube Music Nasıl? | YouTube Music İncelemesi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: