YouTube Music Nasıl? | YouTube Music İncelemesi

YouTube Music nasıl ve ne gibi avantajları var? Uzun süre deneme fırsatım oldu ve çıktığı ilk andan beri düzenli olarak takip ettim. YouTube Music incelemesi ile sizlere yaşadığım deneyimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

YouTube Music Nedir?

YouTube Music Nasıl? | YouTube Music İncelemesi | WidgetUp
YouTube Music Nasıl? | YouTube Music İncelemesi | WidgetUp

Belki bilmeyen veya duymasına rağmen “YouTube’dan farkı ne ki?” diye düşünenler olabilir diye YouTube Music nasıl ve nedir biraz açıklayalım.

YouTube Music planları 2015 yılında atılmaya başlanmış Google şirketine ait ve YouTube adı altında bir müzik dinleme platformudur.

Kısacası tıpkı Apple Music, Deezer, Spotify ve Tidal gibi bir müzik dinleme uygulamasıdır. İsterseniz reklamlı şekilde bedava sürümünü kullanabilir ya da premium paketlerden satın alarak sınırsız müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

YouTube Music Ne Zaman Çıktı?

  • YouTube Music resmi olarak 22 Mayıs 2018 tarihinde Amerika, Avustralya, Güney Kore, Meksika ve Yeni Zelanda için yayınlandı.
YouTube Music Ne Zaman Çıktı?
YouTube Music Ne Zaman Çıktı?

YouTube Music Türkiye’de Ne Zaman Yayınlandı?

YouTube Music resmi olarak 23 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye’de yayınlandı.

YouTube Music ve YouTube Farkları

Her ne kadar adından anlaşılıyor olsa da YouTube Music ve YouTube arasındaki farklar neler bir açıklığa kavuşturalım.

YouTube’da müzik dinleyebiliyoruz, evet. Ancak YouTube bir müzik dinleme uygulaması sayılmaz. Her ne kadar YouTube Premium ile arka planda oynatma mümkün olsa da YouTube Music farklı bir platform.

  • YouTube Music dinlediğiniz sanatçıları takip edip albüm ve single’larını kütüphanenize rahatça ekleyip çalma listeleri oluşturabildiğiniz ve sizin için hazırlanmış çalma listelerinden müzik keşfi yapabildiğiniz son derece sıradan bir müzik dinleme uygulaması.

YouTube Music Nasıl? YouTube Music İncelemesi

YouTube Music Nasıl? | YouTube Music İncelemesi

YouTube Music nasıl? Denemeye değer mi?

YouTube Music Türkiye’de 23 Temmuz 2019 tarihinde çıkış yaptığı anda indirip deneme süresini kullanarak deneyimledim. O günden bu güne sürekli ve düzenli olarak müzik dinleme uygulaması olarak kullanmamış olsam da mutlaka zaman zaman göz atıp güncellemelerini takip ettiğim bir uygulama oldu.

Bu yüzden ilk günden bu yana gelişimini ve deneyimlerimin siz okurlarımız için çok değerli olabileceğine inanıyorum.

İlginizi Çekebilir

Üstelik popüler müzik uygulamalarını karşılaştırıp incelediğimiz Müzik Savaşları: En İyi Müzik | İnceleme & Karşılaştırma adlı makalemizi şiddetle okumanızı öneriyorum. Bu sayede aralarındaki farkları görerek sizin için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Konumuza geri dönecek olursak: Öncelikle şunu söylemeliyim ki YouTube Music ülkemizde yayınlandığı ilk günden bu yana çok gelişti ve değişti. İlk çıktığında beni hayal kırıklığına uğrattığını ama geleceği için de bir o kadar merak uyandırdığını söylemeliyim.

İlk çıktığı zaman sanki aceleye gelmiş ve hazır değilmiş bir deneyim bırakmıştı bende. Uygulama çökmeleri, geçişlerdeki kararsızlık, şarkı geçişlerindeki bekleme süresi, kütüphane yetersizliği gibi birçok problem ile gelmişti.

Daha sonra zamanla aldığı güncellemeler ile gerçekten potansiyelini çok daha belli etmeye başladı.

Uygulama çok daha kararlı ve akıcı bir hal aldı. Geçişler, arayüz düzeldi, hatalar bir anda yok oldu.

Hatta yakın zamanda YouTube Music şarkı sözleri özelliğine bile kavuştu. Mesela Spotify şarkı sözleri özelliğini hala herkes için dağıtamadı. Hatta azınlık sayıda kullanıcı bu özelliği deneyebiliyor.

Bu anlamda YouTube Music elini çabuk tutuyor. Yakın zamanda yayınladıkları güncelleme ile şarkı çalma ekranını yeniden dizayn ederek daha güzel ve anlaşılabilir bir hale getirdiler. YouTube Music şarkı sözleri artık çok daha ulaşılabilir bir konuma gelmiş oldu. Her ne kadar bu son özellikler birçok kullanıcıya ulaşmış olsa da Google Pixel 4 XL kullanıcısı olmama rağmen henüz bana ulaşmadı.

İlginizi Çekebilir

YouTube Music gerçekten yeterli bir kütüphaneye sahip. Gerçekten aradığım her şeyi buldum. Hatta çok daha fazlasını bile buldum. Adı üstünde “YouTube” Music. Şimdi bunu daha iyi açıklayalım.

YouTube Music ve YouTube İlişkisi

YouTube platformunun müzik dinleme uygulaması olan YouTube Music gerçekten çok ciddi bir avantaja sahip. YouTube o kadar büyük bir kütüphane ki aradığınız her şey orada. YouTube Music de müzik anlamında bunu çok iyi kullanıyor. Çünkü sanatçıların bazı şarkıları, cover parçaları, konserleri ve demoları her zaman müzik dinleme uygulamalarında yer almayabiliyor.

İşte YouTube Music, YouTube avantajını kullanarak bunu kütüphanenize getiriyor. YouTube’da dinlediğiniz tüm konser, cover, demo veya yayınlanmayan parçaları hatta hayranlar tarafından yüklenmiş müzikleri dahi şarkı olarak kütüphanenize ekleyebiliyorsunuz. Bu gerçekten YouTube Music uygulamasını çok farklı bir konuma koyuyor.

YouTube Music Arayüzü

YouTube Music Arayüzü
YouTube Music Arayüzü

YouTube Music sade ve akıcı bir arayüz sunuyor. Tek elle kullanım için oldukça uygun olan arayüz son güncellemelerle çökme ve takılma gibi sorunlarından tamamen arınmış görünüyor.

Son güncelleme ile arayüz çok daha güzel ve kullanışlı bir hal aldı.

YouTube Music Çevrimdışı Müzik Dinleme Deneyimi

Daha önce Spotify veya Apple Music kullandıysanız YouTube Music çevrimdışı müzik dinleme anlamında size biraz karışık ve zor gelebilir. Çünkü Spotify ve Apple Music’ten farklı olarak YouTube Music’te kaydettiğiniz ve indirdiğiniz albümlere yalnızca “Albümler” ve “İndirilenler” sekmelerinden ulaşabiliyorsunuz.

Benim gibi “Kütüphane > Sanatçılar > Eklediğim (İndirdiğim) Albümler” sekmelerini kullanmak gibi bir çevrimdışı müzik dinleme alışkanlığınız varsa zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü YouTube Music’te sanatçı sayfaları çevrimdışı iken açılmıyor. Bir başka deyişle sanatçının tüm eserlerine erişim sağlıyor bu sayfalar. Sadece sizin eklediklerinize değil.

Akıllı İndirme

Akıllı indirme özelliği sayesinde kütüphaneye eklediğiniz albümleri, kablosuz ağa bağlı olmak şartıyla belirlediğiniz limit ile telefonu kullanmadığınız anlarda indirme işlemi otomatik başlıyor. Kullanışlı bir özellik.

Şarkı Sözleri

YouTube Music Şarkı Sözleri
YouTube Music Şarkı Sözleri

YouTube Music son güncellemeler sonrasında şarkı sözleri özelliğini getirdi. Gelecek güncellemeler ile şarkı sözleri tasarımı daha da iyileştirileceği söylendi.

Canlı Performanslar ve Müzik Video Klipleri

YouTube Music’te beni cezbeden bir diğer güzel özellik ise dinlediğiniz sanatçıların canlı performansları ve müzik video kliplerinin ana sayfanızda karşınıza çıkması oldu. Dilerseniz o videoların “ses” halini de indirerek dinleyebiliyorsunuz.

Ses Kalitesi

YouTube Music ses kalitesi anlamında diğer uygulamalardan çok da farklı bir şey sunmuyor. Her ne kadar Hi-Fi kaliteye sahip olmasa da sıradan kullanıcılar için tatmin edici bir ses kalitesine sahip.

YouTube Music Fiyatları

YouTube Music, ilk kez abone olacak Premium ve Aile kullanıcıları için “1 Aylık” deneme süresi verirken üniversite öğrencileri için “3 Aylıkdeneme süresi veriyor.

YouTube Music ÜcretsizReklamlı, Sınırsız Şarkı Dinleme, Arka Planda OynatamamaBedava
YouTube Music PremiumReklamsız, Sınırsız Şarkı Dinleme, Çevrimdışı Dinleme, Arka Planda Oynatabilme, Yüksek Kaliteli Ses13.99₺
YouTube Music ÖğrenciReklamsız, Sınırsız Şarkı Dinleme, Çevrimdışı Dinleme, Arka Planda Oynatabilme, Yüksek Kaliteli Ses6.99₺
YouTube Music AileReklamsız, Sınırsız Şarkı Dinleme, Çevrimdışı Dinleme, Arka Planda Oynatabilme, Yüksek Kaliteli Ses, 5 Kişi ile Paylaşım20.99₺

YouTube Premium Avantajı

YouTube Premium dahilindeki paketler hem premium yani reklamsız ve çevrimdışı bir YouTube deneyimi sunarken buna YouTube Music Premium özelliklerini de dahil ediyor.

Özellikler şu günlerde artan YouTube reklamları çileden çıkarırken çok daha mantıklı görünüyor YouTube Premium.

YouTube Premium Fiyatları

YouTube Premium ilk kez abone olanlar için “2 Aylık Deneme Süresi” ve üniversite öğrenciliğini doğrulayanlar için de “3 Aylık Deneme Süresi” veriyor.

YouTube PremiumÇevrimdışı YouTube, YouTube Originals, Reklamsız, YouTube Music Premium16.99₺
YouTube Premium AileÇevrimdışı Youtube, YouTube Originals, Reklamsız, YouTube Music Premium, 5 Kişi ile Paylaşım25.99₺
YouTube Premium ÖğrenciÇevrimdışı YouTube, YouTube Originals, Reklamsız, YouTube Music Premium9.99₺

YouTube Music gerçekten gelecek vaat ediyor. Zamanla gelişerek çok daha iyi hale geleceğinden eminim. Eksiklerini kapatırsa ülkemizdeki fiyatlandırması ile piyasada ciddi yer edinecektir diye düşünüyorum.

YouTube Music Nasıl İndirilir?

Android 10 ile yüklü halde geliyor YouTube Music. Ancak telefonunuzda yoksa aşağıdaki linkleri kullanarak indirebilirsiniz;

YouTube Music Nasıl İndirilir?

YouTube Music Android İndir

YouTube Music iPhone İndir

Bu makalemizde YouTube Music nasıl ve ne gibi özellikleri var sizinle paylaştık.

Müzik Savaşları: En İyi Müzik Uygulamaları makalemizde diğer müzik uygulamaları ile karşılaştırdık. Mutlaka göz atmalısınız. Daha fazla müzik haberleri için Müzik adlı sayfamıza göz atabilirsiniz. Sizin için düzenlediğimiz bir şarkı öneri çalma listemiz bile var!

Sizin de görüşleriniz varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

  1. TalhaTalha Yanıtla

    benim gibi yakın zamanda bir müzik platformu seçmek isteyipte karar veremeyenler için çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: