YouTube Şiddet İçerikli Oyun Videolarına Yaş Sınırı Getirdi

YouTube denince belkide akla ilk gelen şeylerden ikisi çocuklar ve oyun videoları. Zira günümüzde neredeyse her yaştan çocuklar artık sosyal medyada video izliyor. Çocuklar saatlerini oyun videoları izleyerek geçiriyorlar. Oyunların içerikleri zaman zaman çocuklar için tehlike arz edebiliyor. Ama bu durumu değiştirecek gibi görünüyor. YouTube şiddet içerikli oyun videolarına yaş sınırı getirdi!

YouTube’da Oyun Videoları ve Yaş Sınırı

YouTube Oyun Videoları Yaş Sınırı
YouTube ‘da Oyun Videolarına Yaş Sınırı

Ebeveynlerin şu günlerde belki en çok merak ettiği şeylerden birisi “çocuğum tablette (telefonda) ne izliyor” olabilir. Haklılar da. Dönemimizin çocuklarının çok büyük yoğunluğu artık sokağa çıkıp oyun oynamak yerine sanal dünyadaki oyunları ve oyun videosu yayınlayan içerik üreticilerini izlemeyi tercih ediyor.

Bu durumda oyun videolarının içerikleri de önemli bir hal alıyor. İzlediği ve dolayısıyla bilinçaltına kazıdığı her şey hayatının devamında ciddi bir etken olacaktır.

YouTube’dan Duyuru

YouTube'dan Oyun Videolarına Yaş Sınırı Duyurusu
YouTube’dan Oyun Videolarına Yaş Sınırı Duyurusu

YouTube bu konudaki şikayetleri göz önünde bulundurarak bir çözüm arayışına gitti. Artık şiddet içeren oyun videolarına yaş sınırı gelecek.

Yapılan açıklama ile birlikte artık video oyunları videolarında da TV programlarına ve filmlere uygulanan yaş politikasının uygulanacağı belirtildi. Şiddet içeren tüm videolar yaş sınırı alacak.

Gelen yeni düzenleme ile yaş sınırı içeren oyun videoları artık sınırdan küçük yaşa sahip kullanıcılar için izlenemez olacak. Bu durum küçük yaştaki YouTube kullanıcıları için engelleyici bir unsur olacaktır. Fakat hala YouTube’da oyun videosu yayınlayan birçok içerik üreticisinin çok kötü üsluplara sahip olduğu gerçeği var.

Kilit Nokta: Ebeveyn Denetimi

YouTube Ebeveyn Denetimi Neden Önemli?
YouTube Ebeveyn Denetimi Neden Önemli?

Kişisel görüşüm, küçük yaştaki kullanıcılar için daha fazla önlem alması yönünde. Fakat bunu en başta ebeveynlerin sağlaması gerekiyor. YouTube’da veya diğer sosyal medya uygulamalarında izleme süresi gibi seçenekler ve sınırlamalar var.

Bu özellikleri kullanarak çocuklarını daha iyi takip edebilirler. Çocuklarınızı, kişisel zaman kazanmak için psikolojisini kötü etkileyecek olumsuz içeriklere maruz bırakmamalısınız.

Küçük bir çocuk sürekli şiddet ve vahşet içerikli oyunlara maruz kalırsa ileride buna olan eğilimi artabilir. Bu konuda ebeveynlerin çocuklarını ne izleyip, oynadıkları konusunda sıkı takip etmeli.

Fakat bu demek değil ki oyun oynamak çocukları sadece kötü etkiliyor. Kişisel gelişime ve hayal dünyasına muazzam katkılar yapacak birçok oyun bulunuyor. Burada da ailenin bilinçli olması büyük rol oynuyor.

İlginizi Çekebilir

Çocuğumu YouTube’daki Uygunsuz İçeriklerden Nasıl Uzak Tutarım?

Çocuğumu YouTube'daki Uygunsuz İçeriklerden Nasıl Uzak Tutarım?
Çocuğumu YouTube’daki Uygunsuz İçeriklerden Nasıl Uzak Tutarım?

Belki çocuklarınızın İnternet ortamında ne yaptığını paranoyak gibi sürekli takip etmeniz gerekmiyor. Hatta bu çocuğunuzda öz güven problemi dahi oluşturabilir. Ama bu çocuğunuzu tamamen serbest bırakmalısınız anlamına da gelmez. Gelen yeni değişikliklerden faydalanabilmek için:

  • Çocuğunuzun Gerçek Yaşını İçeren Bir YouTube Hesabı Açın

Bu sayede çocuğunun izlemesi uygun olmayacak içerikleri YouTube tarafından algoritma ile engellenmiş olacaktır.

  • YouTube İzleme Süresi Takibi

YouTube’un bir diğer özelliği sayesinde çocuğunuzun YouTube’da ne kadar süre geçirdiği belirleyerek sınırlamalar ayarlayabilirsiniz.

YouTube İzleme Süresi Özelliği Nasıl Kullanılır?
YouTube İzleme Süresi Özelliği Nasıl Kullanılır?

YouTube’daki sağ üstte profil fotoğrafınıza tıkladıktan sonra İzleme Süresi bölümüne girin. Ardından yukarıda da gördüğünüz gibi bazı ayarlamalar yaparak çocuklarınızın YouTube’daki takibini kolayca takip edebilirsiniz.

Aynı zamanda “video izlemeye ara vermemi hatırlat” özelliğini aktif ederek de çocuğunuza izleme süresi belirleyip, zamanı dolduğunda da bildirim alabilirsiniz.

  • Abonelikleri Kontrol Edin

Çocuklarınızın hangi içerikleri izlediğini gözlemlemenin en iyi yanı “abonelikler” bölümüne göz atmaktır. Böylece izlediği ve takip ettiği kanalları görüp, düzenleyebilirsiniz.

  • Ödüllendirin

Haftalık veya günlük video izleme sınırlamaları belirleyin. Daha sonra seçtiğiniz kitapları okuma gibi koşullarla video izlemelerine izin verin.

  • YouTube Kids Kullanın

YouTube’ın çocuklar için özel olarak hazırladığı uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak ve indirmek için: YouTube Kids

Bu makalemizde sizler ile YouTube’ın çocuklar için düzenlediği şiddet içerikli oyun videolarına yaş sınırı gelmesi ve çocuklarınızı nasıl güvenli bir YouTube deneyimi sunabileceğinizi anlattık.

Siz de bu konu hakkında bilgilenmesi gerektiğini düşündüğünüz kişiler ile makalemizi paylaşmayı unutmayın!

Görüşlerinizi veya sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: